Rysi, vlci i medvědi zde žili mnohem dříve, než krajinu osídlili první lidé. Ve středověku byly tyto velké šelmy kvůli bezohlednému lovu na pokraji vyhubení či vyhubeny zcela. Nyní se do odlehlých koutů hor a lesů vrací. Nemají to ale snadné. Lidé se obávají hrstky poměrně plachých medvědů, ač se poučený člověk případnému nebezpečnému střetu dovede snadno vyhnout. Škody, jež vlci napáchali na hospodářské zvěři, byly často zveličovány a na vrub jim bylo připisováno i to, co neudělali. A rysi, tiší a elegantní obyvatelé lesů, kteří nejsou pro člověka ani v nejmenším nebezpeční, jsou zase decimováni pytláky a myslivci je v lásce často také nemají. Zda bude opět rys, vlk i medvěd v zemích českých opět vyhuben, záleží nyní na nás...

Jak žijí velké šelmy v Evropě? Poznejte je blíže...

Více o ochraně velkých šelem v ČR i o jejich zajímavém životě se dozvíte na webovýxh stránkách www.selmy.cz

Nad obcí Pulčín leží Národní přírodní rezervace Pulčín – Hradisko, okouzlující kousek divoké přírody plný prudkých skal a hustých lesů. Můžete se zde projít po pěkně vedené, značené stezce, ale nesmíte vstupovat jinam. To proto, abyste nerušili obyvatele, pro které jsou Pulčínské skály jedním z posledních útočisť pro život - rysy ostrovidy. Zblízka se pak s těmito krásnými šelmami můžete seznámit na výstavě, která do 9. září probíhá v Informačním centru Pulčín v obci Pulčíně, Francově Lhotě. Informační centrum, které sídlí v budově bývalé školy ve středu osady, poskytuje turistické informace s důrazem na šetrnou turistiku a ochranu přírody.

Soužití s velkými šelmami – náročný úkol i příležitost“ je výstižný název výstavy, kterou připravilo Hnutí Duha ve spolupráci s norskými a švédskými zoology. Zobrazuje život vlků, rysů, medvědů a také severských rosomáků. Líčí jejich více či méně úspěšné pokusy o soužití s lidmi v různých částech Evropy a upozorňuje na hlavní problémy, s nimiž se tato vzácná zvířata potýkají. Počty velkých šelem se téměř ve všech evropských státech v posledním půlstoletí zvýšily. Negativní postoje, pytláctví a nekontrolovaný rozvoj v některých regionech však představují vážnou hrozbu pro přežití těchto vzácných zvířat v budoucnu.

Potkali jste vzácné zvíře? O zážitek se můžete podělit

„I na poměrně lidnatém kontinentu jako je Evropa žijí tisíce vlků, rysů nebo medvědů. Denně patrně dochází k desítkám setkání lidí a divokých šelem, aniž by končily konfliktem nebo byly vůbec lidmi zaznamenány. Výstava prezentuje zkušenosti z mnoha evropských zemí které ukazují, že soužití velkých šelem a člověka je možné a i případné konflikty jsou řešitelné. Nejlepším a nejlevnějším způsobem řešení je konfliktům předejít. K tomu je ale nutná kvalitní osvěta a dobrá informovanost a komunikace mezi ochránci přírody a občany. Kromě řady besed a promítání ve školách a v obcích jsme letos vyhlásili také novou soutěž. Doufáme že přinese také zkušenosti Čechů a Češek s velkými šelmami – ať už domova, nebo ze zahraničí. Nejlepší a nejzajímavější příspěvky vybere odborná porota a budou odměněny hodnotnými cenami“ říká Miroslav Kutal z Hnutí DUHA, vedoucí programu ochrany velkých šelem.