Bázlivost získají někteří psi v důsledku hrubého zacházení ze strany člověka či po napadení jiným zvířetem.
Zdroj: Svetlana.Is / Shutterstock.com

Nejbázlivější a nejméně odvážná psí plemena

Obecně platí, že bázlivost se může projevit u psů jakéhokoliv plemene, a to z různých důvodů. Stejně jako přílišná agresivita je však i bázlivost považována za nežádoucí vlastnost, kterou je potřeba trpělivou a důslednou výchovou eliminovat. Co může tuto vlastnost způsobit a jsou k ní některá plemena náchylnější než jiná?

Bázlivost nejčastěji znamená nepřiměřený strach z nových situací, pachů, příliš hlasitých zvuků, ale i neznámých lidí, zvířat a věcí v blízkosti psa. Příčiny mohou být různé, někdy se opravdu jedná o vrozenou vlastnost, někdy je způsobena špatnou výchovou nebo nedostatečnou socializací. Tuto nežádoucí vlastnost psi také mohou pochytit od jiných psů (například štěňata od bázlivé matky) nebo ji získají v důsledku hrubého zacházení ze strany člověka či například po napadení jiným zvířetem.

Ohňostroje  petardy mohou vyděsit domácí mazlíčky stejně jako děti Ohňostroje petardy mohou vyděsit domácí mazlíčky stejně jako děti Zdroj: Shutterstock.com / CL Bilder

Bázlivost se projevuje snahou o útěk a úkryt, třesem, kňučením, někdy i pomočováním nebo pokálením, v případě paniky se může vystupňovat až k agresivitě. Pečlivou výchovou a dostatkem pozornosti a lásky lze tyto projevy vždy alespoň zmírnit, samozřejmě za předpokladu, že budou odstraněny příčiny strachu jako například týrání psa. Na zvíře se musí opatrně, pozvolna, rozhodně není vhodné chtít strach u psa zlomit nátlakem nebo dalším násilím. S trpělivostí a klidem, ale zároveň i důsledností to jde mnohem lépe, neboť je důležité, aby si pes vytvořil ke svému pánovi důvěru. Existují osvědčené postupy na odstranění bázlivosti psa v různých situacích, mohou vám také poradit psí psychologové, ty nejtěžší případy si mohou vzít odborníci do péče na převýchovu či terapii. I u těch nejtěžších případů se dá správným vedením docílit zlepšení.

A jsou některá plemena k bázlivosti náchylnější než jiná?

Jako plemeno se sklonem k bázlivosti se někdy udává japonský špic Shiba-Inu, menší pes svým vzhledem připomínající lišku. Je to velmi inteligentní, odolný pes, který má rád pohyb, ale zároveň mu nečiní problém se v životním stylu přizpůsobit svému majiteli.

Japonský špic Shiba-Inu svým vzhledem připomíná lišku. Japonský špic Shiba-Inu svým vzhledem připomíná lišku. Zdroj: Evgeniia Shikhaleeva / Shutterstock.com

Nespolupracuje ale na povel ani se nedá uplatit pamlskem, k cizím je nedůvěřivý a ostražitý, což se může jevit jako bázlivost. Obecně je to pes s dost složitou povahou, který vyžaduje zkušeného chovatele.

K plemenům se sklony k bázlivosti patří také holandský ovčák. K plemenům se sklony k bázlivosti patří také holandský ovčák. Zdroj: Three Dogs photography / Shutterstock.com

Dalším plemenem, které se zmiňuje v souvislosti se sklony k bázlivosti, je holandský ovčák. Tento inteligentní, věrný a pracovitý pes se silným loveckým pudem je při dobrém vedení prakticky všestranný – dokáže zastat úlohu hlídacího, záchranářského i policejního psa a je i učenlivým, temperamentním a svému pánovi oddaným společníkem. Zároveň je ale velmi citlivý a nemá rád hrubé zacházení, z čehož pramení i možné zdroje jeho případné bázlivosti.

Na Nový rok jsou útulky plné vyděšených ztracených psů Na Nový rok jsou útulky plné vyděšených ztracených psů Zdroj: Shutterstock.com / gabczi

Špatnou výchovou a nevhodnými podmínkami chovu lze udělat bázlivého psa i z takového majestátního obra, jako je anglický mastif. Toto velmi staré plemeno, jedno z největších na světě, je známé svou dobromyslnou povahou a oddaností svému pánovi. V případě pánova ohrožení však mastif neváhá nasadit všechny síly k jeho ochraně, je také neúplatným hlídačem. Přes svůj respekt budící vzhled je ale zároveň velmi citlivý, a je nutné respektovat jeho potřeby. Izolace od pána, život ve venkovním kotci, kde o samotě psychicky strádá, nebo hrubé zacházení způsobí, že se z klidného, rozvážného, ale i neohroženého zvířete stane nesebevědomý, bázlivý pes.

Akční letáky