Ačkoliv jsou odpočinek a spánek u psů mnohdy trochu opomíjené, jedná se o důležité téma. Psi potřebují k plnohodnotnému životu větší denní dávku spánku než lidé a jak dlouho spí, závisí na řadě faktorů. Správná délka spánku se odvíjí nejen podle konkrétního plemene, ale i od věku zvířete, okolního prostředí a množství fyzické aktivity. Jakmile spí psi málo, bývají nejen rozmrzelí, ale jsou i náchylnější k různým zdravotním neduhům.

Mají psi sny? Podívejte se v tomto YouTube videu na kanále pod Tlapkou:

Zdroj: Youtube

Jak dlouho pes spí

Obecně se doba psího spánku pohybuje v rozmezí mezi 10 a 16 hodinami denně. Dospělý pes by měl spát v průměru kolem 12 až 14 hodin. Největší dávku kvalitního spánku vyžadují štěňata a někdy není výjimkou, že spí i celých 18 hodin.  Ve středním věku se potřeba spánku zkracuje, ale během seniorského věku psi opět odpočívají a spí více, než když jsou na vrcholu svých sil.

Spánkové fáze

Ve spánku psů se stejně jako u lidí střídají fáze REM (Rapid Eye Movement) a NREM (Non Rapid Eye Movement). Fáze REM je nejhlubší spánek a u psů tvoří zhruba 10 % spánku, u lidí více než 20 %. Přestože spí psi déle než my, více času se nachází v různých fázích NREM. Psí spánkové cykly jsou značně kratší. Průměrně spí každý pes 45 minut v kuse, kdy se prostřídají dva spánkové cykly. Lidský cyklus trvá 70 až 120 minut, během noci se jejich délka prodlužuje. I proto psi potřebují více spánku než lidé, aby si opravdu odpočali.

Která plemena spí nejdéle

Obecně platí, že čím větší plemeno, tím delší spánek pes potřebuje. Například novofundlandští psi, bernardýni, mastifové a pyrenejští horští psi vyžadují spánku opravdu hodně. Vyhlášenými spáči jsou však i některá menší plemena jako například buldočci, pekinézové a mopsové.

Nikdy psa nebuďte zbytečně

Pro psa je nedostatek spánku nebezpečný, proto zvíře nikdy násilně nebuďte. Raději ho nechte odpočívat tak, jak přirozeně vyžaduje. Pokud váš pes spí málo, nejenže nebude dostatečně odpočatý, ale v dlouhodobém měřítku to může nepříjemným způsobem poškodit i jeho zdraví.

Neblahé následky

Jako první příznak nedostatku spánku je u psů jejich rozrušené chování. Následuje zpomalená motorika a špatná schopnost se soustředit. Časem je zvíře nepříjemně nervózní, podrážděné a někdy až agresivní. Stejně tak se mohou přidat chronické nemoci.

Související články

Zdroje: www.pejskarium.cz, www.matracetropico.cz, www.hillspet.cz