Medvěd hnědý obvykle v zimě spí.
Zdroj: wildshot / Shutterstock.com

Záhada zimního spánku medvěda je dosud nerozluštěná

Prospat tak celou zimu jako medvěd, řekneme si, když na nás padne z nedostatku světla únava. Zimní spánek nám příroda nedopřála. V čem je ten medvědí tak výjimečný?

O zimní spánek medvědů hnědých (Ursus arctos) se zajímají nejen zoologové, ale i lékaři. Medvědi totiž dovedou hotové divy – zatímco počet tepů sníží až na čtvrtinu a spotřebu kyslíku na polovinu, jejich tělesná teplota klesne jen o 4 °C. Na rozdíl od zimních spáčů, jako jsou plch, křeček nebo netopýr, kteří vychladnou a upadnou do letargie, medvěd stále vnímá zvuky z okolí a může se snadno probudit (a medvědice uprostřed zimy dokonce přivádí na svět mláďata!).

medvěd většinu zimy prospí medvěd většinu zimy prospí Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kdyby podobný stav dovedli lékaři navodit pacientům po mrtvici, mohli by předcházet poškození mozku. Schopnost výrazně zpomalit srdce i metabolismus při téměř stejné tělesné teplotě je však dosud výsadou a tajemstvím medvědů.

Medvěd v brlohu

Doupě, ve kterém přečká zimu, si samotářský medvěd vybuduje ve skalní jeskyni, pod kořeny velkého stromu nebo pod vývratem. Ulehne do něj v listopadu a budí se v březnu. Když nastane obleva, může ven vylézt i dříve, a při návratu zimy zase pokračovat ve spánku.

Medvědi si zimu ve svém výběhu v Bavorském lese náležitě užívají. Medvědi si zimu ve svém výběhu v Bavorském lese náležitě užívají. Zdroj: MM.Wildlifephotos / Shutterstock.com

Zatímco jezevec, který spí také tzv. nepravým zimním spánkem, si při mírné oblevě a probuzení musí dojít odskočit, metabolismus medvěda je v zimě nastavený na jakýsi recyklační program a z brlohu za potřebou nemusí vůbec vycházet – až na jaře vytlačí špunt ze suchého trusu, který se mu utvořil v konečníku.

Medvíďata přicházejí na svět uprostřed zimy

medvíďata přicházejí na svět uprostřed zimy medvíďata přicházejí na svět uprostřed zimy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Uprostřed zimy v doupěti medvědice porodí 1 až 2, výjimečně až 6 mláďat. Musí mít tedy dostatečné zásoby tuku nejen na to, aby zimu přežila, ale aby rostoucí mláďata kojila. Po tři měsíce zůstanou medvíďata v pelechu, který medvědice na podzim pečlivě vystlala mechem. Starostlivou matku pak mláďata doprovázejí po celé tři roky. Spolu s ní loví, hrají si a když nastane další zima, společně spí v zimním brlohu.

Akční letáky