Motýli přitahují pozornost jako magnet. Kdo by si nepřál zahradu plnou jejich překrásných třepotajících se křídel? Pestré zahrady plné potravy jim navíc umožní přežít v krajině, která k nim není vždy přítelská…

Kolibřík v Čechách?

Stalo se vám, že jste spatřili na vlastní zahradě kolibříka? Nejste sami, koho zmátla dlouhozobka zimolezová, nebo podobná dlouhozobka svízelová. Díky svému velice dlouhému sosáčku a chlupatému tělíčku se tomuto tropickému ptáčkovi opravdu velmi podobá. Zvláště když víří křídly a nasává nektar z květů, stejně jako to kolibříci dělají. Dlouhozobky patří mezi lišaje, ale přesto létají ve dne a nikoli v noci.

Na zahradu nejčastěji zavítají:

Křehký a záhadný motýlí svět

Na první pohled nás upoutají především barevná motýlí křídla, při bližším pohledu je okouzlující i velmi dlouhý a tenounký, stočený sosáček. Automaticky se natáhne, jakmile nohy ochutnají něco dobrého. Ano, motýli mají chuťové buňky opravdu i na chodidlech!

Jsou motýli v ohrožení?

V České republice se vyskytuje 143 původních druhů motýlů. Jenže celá polovina je ohrožená, 16 z nich téměř vymírá, 18 druhů již dokonce vymřelo. Kde je příčina?

  • Zánik květnatých mezí, polních cest, mokřadů.
  • pesticidy a insekticidy používané v zemědělství.
  • Zalesňování smrkovými monokulturami.

Jak jim můžeme pomoci?

K pestrosti krajiny můžeme přispět i na vlastní zahradě. Motýli na oplátku pomohou opylit rostliny a navíc jsou tou nejkrásnější ozdobou!

Motýly vábí pestré barvy a libé vůně.

Na zahradě by měla potrava pro motýly kvést od jara do podzimu.

Osvědčené motýli květiny: levandule, šalvěj, dobromysl, floxy, hrachory, rozchodníky, kopretiny a rudbekie, oman, řebříčky, astry, jiřinky. Magnetem na motýly je okrasný keř komule (Buddleia Davidii).

Význam mají i luční květy, kopretiny, chrastavce, kakosty… můžeme část zahrady místo pracnému trávníku věnovat květinové louce, a kosit ji postupně, aby kvetla stále.