Stále více majitelů psů si své čtyřnohé mazlíčky rozhodne vzít s sebou na dovolenou do zahraničí, pokud to jen trochu jde. Dovolená organizovaná na vlastní pěst, kempy a cestování karavanem tomu dobře nahrává. Menší plemena už bez větších obtíží přepravují i některé letecké společnosti. Trajekty kmitající mezi pevninou a italskými ostrovy mají pro cestující s psím doprovodem speciální kajuty, některé společnosti si pouze naúčtují o několik Euro více. Láká vás vzít svého čtyřnohého mazlíčka k moři nebo za dobrodružstvím? Skvěle. Před cestou byste ale měli vědět několik důležitých informací. Včetně těch, že v některých zemích nejsou například konkrétní plemena vůbec vítána.

Pár tipů se hodí vždy

Cestování se psem není jen o tom sbalit pytlík granulí a misku na vodu. Před samotnou cestou je potřeba zařídit pár důležitých věcí, protože v každé zemi mohou platit pro zvířata jiná pravidla. Pokud se na cestu za dobrodružstvím se svým mazlíčkem chystáte nebo vás to zatím jen láká, podívejte se na video na YouTube kanálu Spokojenypes.cz, kde vám poradí hned několik nejdůležitějších tipů:

Zdroj: Youtube

Ne všude jsou vítáni

Psi jsou v mnoha zemích bráni jako domácí mazlíčci, ovšem jsou i státy, kde se ke čtyřnohým kamarádům chovají velmi vlažně, až odmítavě. Pokud se vydáte například na východ, nenechte se zaskočit tím, že obyvatelé některých států nebudou z vašeho psa unešeni, naopak je budou brát jako zátěž. Například v Bosně a Hercegovině se raději vyvarujte společné večeři v restauraci a na ulici mějte psa vždy přivázaného na vodítku.

Do Chorvatska navíc nemůžete s žádným bulteriérem. Omezení pro tato bojová plemena platí i pro Francii, vyhnout krásám této země se musíte se stafordšírským teriérem, pitbulem, mastifem a také s tosa-inu. Podobně přísně jsou na tom i v Německu, tam pokud ale prokážete, že se na území státu nezdržíte déle než 2 týdny, máte potvrzení od veterináře o bezúhonosti psa, budete mít parťáka na vodítku a na veřejných prostranstvích bude mít náhubek, nemuseli byste se do potíží dostat. Tak jako tak je ale dobré si vždy zjistit pravidla daná pro konkrétní zemi.

Do Itálie bez omezení

Do země lahodné pasty a pizzy a dalších kulinářských skvostů můžete se psy bez obav, pokud splníte požadavky týkající se veterinární péče před samotnou cestou. Itálie sice přijala rozhodnutí o nebezpečných psích plemenech, ale až na Benátky, kam mají vstup zapovězeni rotvajleři a pinčové, jiný zákaz neplatí.

Spojené království chystá zpřísnění

Pravidla pro vstup psů na ostrov jsou přísnější. Je potřeba čtyřnohému cestovateli zajistit odčervení konkrétní látkou praziquantel a klinické vyšetření mazlíčka. Zároveň mají na ostrov zapovězena vstup tato plemena: brazilská fila, argentinská doga, pitbulteriér i jeho kříženci a tosa-inu. Nyní se nově jedná o zákazu psího plemene American Bully XL a to z důvodu napadení tímto psem malého dítěte.

Související články

Zdroje: www.sportovni-kynologie.cz, www.greenmind.cz, www.novinky.cz, dovolenasepsem.unas.cz