Na rozdíl od zakrslých koz kamerunských působí holandské zakrslé kozy jemnějším dojmem. Jsou menší s kohoutkovou výškou 45 cm a hmotností do 25 kg. Čím jsou menšího vzrůstu, tím jsou vzácnější a jejich cena vyšší. Přes svou jemnost jsou dobře osvalené, mají širší hrudník a větší břicho.

Nevšední dárek k jubileu

„Byl to nevšední dárek. Jiné ženy dostávají od svých mužů zlaté a stříbrné šperky, já dostala kozu,“ říká Libuše Pavelková z jihočeské Tvrzice, chovatelka kozího plemene holandská zakrslá, o své vůbec první kozičce. Dostala ji od manžela k životnímu jubileu. „Vůbec jsem nevěděla, co s ní mám dělat. Ale po čase jsem zjistila, že je to ideální zvíře pro začátečníka, které se vlastně dokáže o sebe samo postarat. Dnes moji chovnou základnu tvoří dvě kozy a kozel, dovezený z Holandska.“

Půvabné a nenáročné zakrslé kozy

holandské kozičky mají skromné nároky na výživu, a protože jsou malé, nespotřebují ani velké množství potravy.

Toto nejmenší plemeno koz bylo v Česku dříve chováno téměř výhradně v zoologických zahradách, a to především v čisté tzv. plášťové podobě zbarvení. Dnes holandskou kozu zakrslou vlastní mnoho soukromých chovatelů. Nejčastěji se objevuje dvoubarevné a tříbarevné zbarvení srsti, kombinace černé, černobílé, hnědé s černým pálením a hnědobílé barvy.

kozičky potřebují:

  • v zimě dobře větratelný, ale teplý a suchý chlév
  • dostatek krmení a vody
  • celý rok venkovní výběh s přístřeškem

Spokojené na pastvě

Paní Pavelková vypouští kozičky na pastvu od jara do podzimu, v tu dobu je ani nemusí přikrmovat. Občas jim ráno dává speciální granule pro zakrslé kozy, protože nemají rády liz a protože v tvrzické půdě není dostatek jodu. Chovatelce se dřív stávalo, že kůzlátka měla zbytnělou štítnou žlázu a při porodu se udusila.

Kozám matkám chovatelka přidává seno, aby měly dostatek mléka. Kozy milují i různé mlsy, například jablka, mrkev, slupky z banánů nebo tvrdé pečivo.

„Kozy chovám pro radost"

„Holandské kozičky nemají téměř žádný hospodářský význam. Mléko dávají pouze svým kůzlátkům a maso jíst nemůžete. Copak byste mohl sníst kamaráda, kterému jste dali jméno a běhá za vámi jako pejsek od rána do večera?" Ptá se chovatelka.

„Nemůžete je ani zavřít do chlívku a krmit je nasekanou trávou. Potřebují kontakt s člověkem, lásku a pohlazení. Jak mě vidí nebo slyší, mečí jedna přes druhou a dožadují se pozornosti“ dodává.

Když se narodí minikůzlátka

Holandské zakrslé kozy dospívají v šesti měsících.

„Odchov mláďat není složitý. Rozmnožování ponechávám na přírodě − máme vlastního kozlíka, a tak se kůzlátka rodí dvakrát do roka Březost trvá 155 dní. Holanďanky mají běžně jedno kůzle, dvě jsou výjimkou a tři raritou. Má nejstarší koza rodí dvojčata a trojčata pravidelně. Tak co bych chtěla víc?“ usmívá se Libuše Pavelková.