Göttingenské miniprase (nebo také Göttingenské zakrslé prase).
Zdroj: Vladimir Wrangel / Shutterstock.com

Miniprasátko: Než si ho pořídíte místo pořídíte místo psa, dobře se rozmyslete

K poněkud méně tradičním domácím mazlíčkům patří prasata, respektive miniprasátka. Ta, která vám představíme jsou chytrá, učenlivá, společenská, a dokonce i čistotná. Zvlášť zajímavou volbou jsou pro alergiky, kteří je mohou chovat místo psů.

Z malých prasátek jsou u nás nejznámější götingenská miniprasátka. Byla vyšlechtěna pro radost dětí i dospělých, opravdu jako domácí mazlíčci. Vzhledem ke své povaze a vhledu všechno, co si od domácího mazlíčka slibujeme, opravdu nabízejí! Aby byla opravdu šťastná, potřebují však zahradu a pastvu.

Růženka a Otík, prasátka z Karštejna

"Miniprasátko jsem si přála, hned jak se objevily první informace o tomto zajímavém a nevšedním zvířátku. Nejdříve jsme si s manželem koupili kanečka Otíka a protože měl všechny uváděné kladné vlastnosti a dělal nám opravdu jen radost, přikoupili jsme mu ještě sviňku Růženku." vzpomíná Eva Pastorková z Karlštejna, která na rodinném statku kromě koní chová malá plemena zvířat.

Göttingenské miniprase (nebo také Göttingenské zakrslé prase). Göttingenské miniprase (nebo také Göttingenské zakrslé prase). Zdroj: Vladimir Wrangel / huttterstock.com

Po roce měla Růženka první vrh a přivedla na svět šest zdravých selátek. Při třetím vrhu jich měla dokonce patnáct! Ale bohužel ne všechna zůstala na živu. Porod ji vysílil, takže následující rok nezabřezla a odpočívá. Selátka šla na odbyt, zvláště sviňky. Götingenská miniprasátka totiž učarovala už mnohým lidem!

Miniprasátko místo pejska? Řešení pro alergiky!

V rodinách, kde jsou děti alergické na psí chlupy, a které mají k dispozici zahradu, je miniprasátko ideálním čtyřnohým přítelem.

 • Je chytré a svého pána si oblíbí stejně jako pes.
 • Lze s ním chodit i na procházky, vodit je na kšírkách. Brzo obvykler běhá za svým pánem i na volno. Rádo se podívá i za plot své ohrady!
 • Miniprasátko se nechá vycvičit k základní poslušnosti, jako je například přivolání, sednutí či leh
 • Pořádají se pro ně dokonce soutěže na způsob psí agility, což znamená, že dokáží skákat i přes nízké překážky.

"Miniprasátka se dobře snášejí s ostatními zvířaty, nejsou agresivní na nikoho včetně dětí. Jedno z našich selátek dokonce oblažuje pacienty v diagnostickém ústavu v Brně. Děti si s ním hrají a jsou s ním podle slov tamní ředitelky velkými kamarády“ říká Eva Pastorková.

Miniprasátko se rádo pase a dovádí

Miniprasátka se při vhodné péči dožívají až patnácti let. Jsou otužilá a na nemoci netrpí. Potřebují pouze jednou za rok naočkovat proti červince a na jaře a na podzim odčervit.

Götingenská miniprasátka pozorují okolí, očichají každý roh, proženou ve výběhu ovečku, prostě se nenudí. I to je důvod, proč rytím neničí trávník a mohou proto pobíhat i po okrasné zahradě. Naopak trávník pěkně pasou, čímž nám ulehčí práci se sekáním!  

Výběh je velmi důležitý nejen pro čerstvou pastvu, ale i proto, že götingenské miniprasátko miluje pohyb. V uzavřeném prostoru chlívku nebude nikdy spokojené tak, jako ve výběhu.

 • Ve výběhu miniprasátkům postačí dřevěný přístřešek, kde se mohou ukrýt před nepřízní počasí nebo prudkým sluníčkem.
 • Ideální je v parném létě samozřejmě chladivý stín pod stromy.
 • Pokud jsou v zimě mrazy, potřebují prasátka ve výběhu zateplenou boudu s podestýlkou sena nebo slámy, do níž se zahrabou a zadýchají si prostor, aby se zahřála.

Jídelníček

 • Od jara do podzimu se tato prasátka nejraději krmí trávou.
 • Přikrmujeme je tvrdým pečivem, ovocem, zeleninou.
 • Občas mohou dostat i hrst zrní, ale s jádrem opatrně, aby neztučněla, protože jsou stále při chuti.
 • V zimě je základem potravy kvalitní seno.

Vybírejte čistokrevná miniprasátka

Chovná základna götingenských miniprasátek je u nás velmi malá, ale přesto se vyplatí hledat čistokrevného kanečka, protože jinak se znehodnocuje standard plemene.

Pokud o tomto roztomilém prasátku uvažujete, dejte pozor při jeho výběru.  „Někteří chovatelé připouští sviňky například vietnamskými kanečky, jen aby měly rychle mladé a oni mohli prodávat“ upozorňuje Eva pastorková. "Kříženci pak mají jinou stavbu těla, barvu a užitkové vlastnosti, což je na škodu. A často jim chybí právě ty vlastnosti, pro něž jsou miniprasátka tolik oblíbená jako společenská zvířata. Vietnamská prasátka totiž nejsou ani zdaleka tak činorodá" vysvětluje chovatelka.

Akční letáky