Zánět spojivek u psů a koček

Víte, že zánět spojivek může potkat i vašeho domácího mazlíčka? Samozřejmě. A problém s tímto onemocněním spočívá také v tom, že oční bělmo je u zvířat často skryté a zrůžovění, kterého bychom si okamžitě všimli, nebývá tolik patrné.

Co byste měli vědět o zánětu spojivek, pokud se vyskytne u vašich domácích mazlíčků? V tomto příspěvku z YouTube kanálu Dogtor Pete vám sám zvěrolékař vysvětlí, v čem spočívá problém.

Zdroj: Youtube

Jak poznat zánět spojivek u vašeho psa nebo kočky?

Naštěstí to není jen ono typické zrůžovění očního bělma, kterého si můžete u zvířat všimnout. Oko může být mírně opuchlé a u očních kanálků se objevuje výtok, který může být čirý, ale také až žlutý či zelený.
Zvíře si může oči mnout tlapkami a otírat hlavu o nábytek či polštáře. Mžourá, mrká a nadměrně slzí. Oči zvíře svědí a je citlivé na světlo.

Dá se tedy říci, že trpí stejně jako lidé, jen si nedokáže samo pomoci. Přetrvávající problémy mohou způsobit tvorbu vředů v rohovce, což je bolestivé, a navíc to vede i k dalšímu poškození. Chronické problémy mohou vést k řadě komplikací až slepotě. Zánět spojivek může být bakteriálního i virového původu, a proto je možné jeho šíření nejen na další zvířata, ale i na lidi.

Zánět spojivek můžete ošetřit doma

Pokud je zánět v počátku, můžete se pokusit zvíře ošetřit doma například pomocí slabého černého nebo heřmánkového čaje. I černý čaj má totiž mírně dezinfekční účinky a oko nedráždí. Důležité je vědět, že oko i jeho okolí je velmi citlivé, takže buďte velmi jemní.

Mějte po ruce množství čistých jemných hadříků nebo papírových kapesníků, které můžete vyhodit nebo dostatečně dobře vyprat. Zásadní je dodržovat zásady hygieny. Po očištění očí zvířete si dobře umyjte a ideálně i vydezinfikujte ruce. Ujistěte se, že neinfikujete tekutinu, kterou používáte k očistě očí. Čajem psovi očistěte oči třikrát až pětkrát denně.

Oči lidské i zvířecí můžete také proplachovat a čistit solným roztokem. Pokud máte roztok na dioptrické čočky, můžete použít ten, nicméně i výroba je velmi snadná.

V hrnku vlažné vody rozmíchejte čajovou lžičku soli. Roztokem navlhčeným ubrouskem nebo hadříkem čistěte jemně oko od vnitřních koutků ven. Nikdy nepoužívejte stejný hadřík dvakrát, pořádně si umyjte ruce!

Z lidských očních kapek je možné použít ophthalmo septonex nebo borovou vodu. Váš pes nebo kočka může ale reagovat odmítavě, protože kapky mohou pálit.

Také mějte na paměti, že oční kapky se mají používat jen maximálně tři týdny a k ošetření lidí i zvířat se má používat nové balení, které nemůže být infikované bakteriemi z předešlého užívání.

Pokud je výtok z oka žlutý či zelený, bude třeba nasadit antibiotika, takže pokud je to možné, okamžitě kontaktujte veterináře a objednejte zvíře k prohlídce.

Související články

Zdroje: vaschovatel.cz, topdogtips.com