Kočka miluje své teritorium. A pokud je klasicky „bytová“, tedy nechodí ven (ani na zahradu), pak nemá jinou šanci, než si své tělesné potřeby řešit doma. K tomu jí mimo jiné slouží i záchod. V dnešní době existuje velké množství steliva, které pohlcuje kočičí zápach. Ale bohužel žádné z nich to neudělá stoprocentně. Citlivější nosíky (obvykle je mají návštěvy) poznají, že někde v bytě je ukrytý kočičí záchod. Jak jeho aroma můžete výrazně omezit?

Příspěvek autora Cats vám nabídne spousty řešení na redukci kočičího zápachu. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Žádný „sdílený“ záchod!

Podle chovatelů koček by každý mazlík měl mít svůj vlastní záchod. Takže žádné „veřejné toalety“ , kde si uleví všichni kočičí členové domácnosti!

Vsaďte na hrudkující stelivo

Najít stelivo, které vám i vaší kočce vyhovuje, je někdy běh na dlouhou trať. Jediná šance je proto zkoušet, zkoušet a zkoušet! Otestujte bentonitové stelivo, silikagel (zvaný také silikát) nebo přírodní stelivo. Podle některých chovatelů mají přírodní steliva lepší schopnost pohlcovat pachy. Zejména jde o ta dřevitá nebo kukuřičná, tak to zkuste!

Pravidelně ho vynášejte

Podle zkušených kočkomilů je důležitá samotná příprava „kočičího WC“. Klasickou chybou  začátečníků je velmi malá vrstva steliva, která výkaly „nepobere“ a začnou zapáchat. Proto se snažte záchod vystlat stelivem o minimální výšce 5 – 7 centimetrů.

Místo parfemace zkuste sodu

Někteří výrobci steliv používají různé vůně – od jahodové po levandulovou. Většinou se jedná o silná aromata, která vás okamžitě „praští přes nos“. A co víc, samotným kočkám nevoní. Veterináři varují, že někteří mazlíci jsou tak alergičtí na umělé vůně, ža pak přestanou záchod používat! Proto raději vsaďte na přírodní způsob a do záchodu společně se stelivem přimíchejte i prášek do pečiva.

Pozor na materiál

Chovatelé koček také upozorňují na to, že je důležité přihlédnout i na materiál, ze kterého je kočičí záchod vyroben. Velmi nevhodné jsou takzvané měkké plasty, které snadno nasávají pachy. Proto do kočičí toalety investujte a pořiďte si variantu z 4 milimetrového ABS plastu. Jde o materiál, který je barevně stálý, zdravotně nezávadný a pevný (používá se při výrobě cestovních kufrů).

Na mytí ocet

Na mytí kočičího záchodu jednou za čas používejte ředěný ocet s vodou. Roztok funguje jako přírodní dezinfekce a zároveň pohlcuje i pachy.

Související články

Zdroje: www.alpeti.cz, www.dm.cz