Želva zelenavá (Testudo hermanni)
Zdroj: Marek Velechovsky / Shutterstock.com

Želva zelenavá: Jak chovat suchozemskou želvu do sta let?

Pomalý jako želva, říká se občas. Jenže když ji rozehřejí sluneční paprsky, překvapí rychlým během. Teplo tato milovnice slunce nutně potřebuje! A také kvalitní stravu, dostatek prostoru a ohleduplné zacházení.

Suchozemská želva je poměrně náročným terarijním zvířetem. Potřebuje UV záření, kvalitní stravu a zimní spánek. Strádání se na ní projeví až po čase, z čehož se mylně může zdát, že leccos vydrží. V době, kdy k nám byly malé želvičky dováženy ve velkém, jich většina nepřežila první rok života. Dnes jsou naštěstí tito ohrožení plazi chráněni a jejich chov podléhá mezinárodní úmluvě CITES. Spolu se zakoupenou želvou proto musíme obdržet i certifikát dokládající její původ.

Stoletý kamarád s krunýřem

Želva zelenavá (Testudo hermanni) pochází z jižní a jihovýchodní Evropy. Dorůstá délky 25 cm a na krunýři se střídá zelenožlutá a černá barva. Při dobré péči se může dožít až sta let.

želva zelenavá (Testudo hermanni) želva zelenavá (Testudo hermanni) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Terárium pro suchozemsou želvu

Párek želv potřebuje základnu terária velkou nejméně 3 m2

  • Dno vyložíme silnější vrstvou písku, část lze pokrýt i kameny a dřevem.
  • Do terária umístíme dostatečně velké a stabilní úkryty.
  • Na místě pro vyhřívání by teplota přes den měla dosahovat až 40 °C, želva však musí mít rovněž možnost ochladit se na místě s teplotou kolem 20 °C.
  • Do rohu umístíme velkou mělkou misku s vodou, želvy z ní nejen pijí, ale občas se v ní i vykoupou.

Nejen vegetariánský jídelníček

Želvy jsou převážně býložravé, proto jim podáváme salát a další nenadýmavou zeleninu a ovoce (časem poznáme, které druhy má želva nejraději). V sezoně jsou pro ně nejlepší plané rostliny, jako jsou smetanka, jetel, jitrocel, bršlice a další.

Vegetariánský jídelníček musí doplňovat bílkoviny, u mladých želviček by měly tvořit až 30 %, u dospělých (starších pěti let) postačí 15 %. Vhodné jsou například žížaly, hlemýždi, naškrábané syrové drůbeží nebo libové hovězí maso, vařené vajíčko či namočené kvalitní granule pro kočky.

V léte želvy ocení travnatý výběh V léte želvy ocení travnatý výběh Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Potravu je třeba pravidelně obohacovat o vápník v podobě drcené sépiové kosti nebo vaječných skořápek, podáváme rovněž multivitaminový přípravek pro plazy. Zvláště pro mladé želvy je dostatek minerálů a vitaminů nezbytný pro správný vývoj krunýře, který je náchylný k měknutí a deformacím. Nezbytný vitamin D si želvy umí vyrobit samy, ovšem potřebují k tomu přímé sluneční paprsky. V létě je proto ideální venčení v letním výběhu, v teráriu sluníčko nahradí UV záření ze speciální zářivky.

Suchozemnské želvy rády lezou i šplhají Suchozemnské želvy rády lezou i šplhají Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pozor také na to, že želvy v příérodě zimu prospí při nízké teplotě, a stejné podmínky bychom zdravým dospělým želvám měli poskytnout také. 

Akční letáky