obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zimní nadílka pro veverky: oříšky na samoobslužném krmítku

Nejen ptáci hledají v zimě pomoc na našich krmítkách. Po celý rok nám na zahradě dělají společnost i veverky. Nelétají, ale stejně většinu života stráví mezi nebem a zemí, vysoko v korunách stromů.

Veverky jsou po celou zimu čiperné, i když nejhorší dny přečkávají ve Veverky se rychle naučí krmítko používat Veverky se rychle naučí krmítko používat Zdroj: Shutterstock.com / Lynne Nicholson svých zateplených pelíšcích. Neupadají však do zimního spánku a mohou strádat nedostatkem potravy. Sice si v létě a na podzim nastřádaly zásoby bukvic, hub a oříšků, ale spíž jim může vyloupit vrána, nebo zapomenou, kam ji vlastně ukryly. Rády proto přiskáčou na krmítko pro ptáky, zvláště když nejsou poblíž žádné smrkové šišky s chutnými semínky. A na naše zahrady se šíří, k velké radosti veverek, i speciální krmítka přímo pro ně. Veverky si samy nadzvednou stříšku krmítka, která chrání obsah před deštěm a sněhem, vezmou do tlamičky kulatý ořech a uhání s ním do koruny stromu. Plné krmítko však veverky ocení i na jaře, když musí uživit svá mláďata.

Plné krmítko veverky ocení i na jaře, když musí uživit svá mláďata Plné krmítko veverky ocení i na jaře, když musí uživit svá mláďata Zdroj: Shutterstock.com / ILYA AKINSHIN

Zdravá strava veverek

Veverky milují vlašské a lískové oříšky. Můžete jim je do krmítka vložit i ve Krmítko pro veverky může mít různé podoby Krmítko pro veverky může mít různé podoby Zdroj: Shutterstock.com / Abi Warner skořápce, vydrží déle kvalitní. Veverčí tlamička je jako louskáček, který si s ořechem poradí za pár vteřin. Dále jim chutnají i prospívají slunečnicová a dýňová semínka. Příjemným zpestřením je kousek ovoce, pak je ale třeba krmítko denně kontrolovat – plesnivá potrava by veverkám spíše ublížila, nežli pomohla, ovoce by také nemělo namočit vyloupaná jádra ořechů nebo semena. Šikovné je i ovoce sušené – nesmí však být doslazované. Zatímco ptáky už na jaře přikrmovat nutné není, stejně se vrhnou na hmyz, který nosí mláďatům, veverky potravu ocení, i když zima pomine. Zvláště samička, která kojí, krmí a úplně sama vychovává mláďata. Rodinu zakládá časně zjara a podruhé během léta.

Krmítko si můžete koupit i vyrobit

Podrobný návod na výrobu krmítka najdete na webu veveratka.cz na stránkách záchranné stanice pro veverky Pinky. Její obětaví provozovatelé každoročně zachrání stovky  osiřelých nebo z hnízda vypadlých veverčích mláďat z celé republiky. 

Akční letáky