Byla pro vás letošní sezona úspěšná?

Nemohu si stěžovat. Chov mých králíků žlutých stříbřitých a novozélandských červených se dařil a několik čestných cen jsem si přivezl i z výstav. V této době ale chovnou sezonu končím. Někteří chovatelé vzhledem k letošním tropickým vedrům ji ukončili o dva měsíce dříve. Pětatřicetistupňové teploty měly špatný vliv na kondici zvířat. Moje zkušenost je taková, že nejlepší králíčata se rodí v listopadu, v prosinci a v lednu a tomu podřizuji chovatelské úsilí. Králíčata z těchto chovů do léta vyspějí a mohou se použít jak pro chov, tak pro výstavní účely. Ovšem registrovat se mohou jen lednová mláďata, takže samice ponejvíc připouštím v prosinci.

Platí tahle zkušenost i pro králíčky chované v bytě?

Platí to obecně pro chovatele, kteří chtějí svá zvířata předvádět na výstavách. Bohužel, někteří chovnou sezonu oddalují a čekají, až bude zelené krmení, protože po něm králíci rychleji rostou. Samice připouštějí až na jaře, a to je pozdě. Mláďata do léta typově nevyspějí a nebudou mít ani kvalitní srst.

Domácí mazlíčci jsou většinou chovaní v bytě, aby s nimi majitel byl v častém kontaktu. Čili žijí po celý rok v teple, což pro jejich zdravotní stav není nejlepší. Především v tomto prostředí existuje větší nebezpečí onemocnění králíčků kokcidiózou. Proto by měli chovatelé věnovat zvýšenou pozornost jejich zdravotní prevenci.

Je potřeba v tomto období více pečovat o chovná zvířata?

Důsledná péče je nezbytná. Je třeba, aby rodiče byli vylínaní a aby se jim změnil i jídelníček. Samicím přidávám okopaniny a jablíčka a samcům oves. Zvířata jsou pak pohlavně aktivnější.

Je nutné v zimě před porodem zateplit králíkárnu?

Nedělám to, v přírodě přece také nikdo králíkům nebo zajícům nepomáhá. Když samice dobře připraví hnízdo, nepotřebuje žádné umělé kotiště, ani není zapotřebí zakrývat dvířka kotců. Nejkritičtější je čas, než po porodu mláďata oschnou. To jsou v největším nebezpečí, že prochladnou a uhynou. Tady záleží na dobré matce, na jejích pudech, aby mláďata rychle očistila a v hnízdě ukryla. Králíčkům chovaným v bytě tohle nebezpečí nehrozí, ale mají zase jiné problémy – jsou například náchylní k nemocem daleko více, než bývají zvířata žijící venku.

Jak vybírat matky pro chov a jak se o ně starat po porodu?

Chovné kusy musí odpovídat standardu pro dané plemeno, být úspěšné na výstavách a navíc být dobrými matkami.

Dbám na to, aby samice měla aspoň osm struků. Protože, když se okotí a vrhne do deseti mláďat, uživí je. Po porodu dostává v mém chovu pouze seno a vodu. Jádro, respektive oves, jí začnu přidávat až po deseti dnech, abych zamezil nebezpečí, že se nadme.

Důležité je také zkontrolovat hnízdo. Pokud jsou v něm mrtvá mláďata, ihned je odstraním. Přes padesát let, co králíky chovám, používám stejnou metodu. Před kontrolou vyndám samici z kotce, prohlédnu hnízdo a spočítám mladé. Pak samici chvíli hladím, aby mě cítila, a vrátím ji do kotce. Mnohdy jí tam založím voňavé seno, aby si na něm pochutnala a zapomněla, že se v kotci cosi dělo. Králíčata odstavuji od matky v deseti až dvanácti týdnech a hned je nechám očkovat proti králičímu moru a myxomatóze. Dobré matky nechávám v chovu tři roky.