obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zlatý retrívr: pes se zlatou srstí i povahou

Psi, jejichž laskavý výraz neklame, jsou velmi populárními rodinnými společníky. Mají ideální povahu, jsou klidní, hraví, snadno ovladatelní, milují děti. Jsou však i velmi pracovití a potřebují dostatek pohybu i milované vody.

Pes tohoto plemene byl vyšlechtěn až koncem 19. století v Anglii, především jako lovecký pes pro lov kachen a ostatního vodního ptactva. Se šlechtěním začal lord Tweedmouth, který ve vrhu černých retrívrů objevil jedno štěně se zlatou srstí. To pak křížil s vodním španělem a potomky zpětně opět s retrívry, časem přispěl ještě krásný irský setr a bladhaund.Plemeno žlutých retrívrů bylo v Kennel klubu uznáno roku 1903, jméno zlatý retrívr bylo oficiálně přijato až roku 1920. Šlechtěním se postupně vyvíjel pro různé účely – zejména jako hlídač, později jako pes společenský a výstavní.

Čtyřnozí pomocníci

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

Zlatí retrívři jsou nesmírně populární zejména pro klidnou a dobráckou povahu. Jsou poslušní a inteligentní, ale také nesmírně pracovití. Jsou snadno ovladatelní a mají vrozené vlohy pro ochotné plnění různých úkolů, proto jsou cvičeni jako psi vodicí, asistenční i psi pro canisterapii.

Hodí se k dětem a nejeví žádné známky agresivity. Proto jsou považováni za jedny z nejlepších společníků, všeobecně patří k nejoblíbenějším psům. Jsou veselí a hraví, ale také trpěliví a oddaní. Nade vše milují svého majitele.

retrívři vodu milují retrívři vodu milují Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Koupání jako vášeň

Zlatý retrívr potřebuje pravidelnou péči o srst, kterou je třeba šetrně pročesávat. Musíme mu dopřát dostatek volného pohybu, aby byl zdravý a spokojený. Ideální je co nejčastější volný přístup k vodě, ve které se může dle libosti koupat. U většiny psů a fen tohoto plemene se dá říci, že cachtání se a plavání ve vodě je jejich základní potřeba až vášeň. To samozřejmě ale neplatí o domácím koupání, které ač je prováděno kvalitním šamponem pro psy, žádnému plemeni nesvědčí, pokud je prováděno neúměrně často.

Akční letáky