Podle odhadů může být 5 až10 procent psů částečně nebo zcela hluchých. Tato porucha se netýká jen starších psů, ale může postihnout i mladé jedince, zvláště ty s bílou srstí.

Hluchota u psů může být dědičná a souvisí s genetickými faktory, které ovlivňují zbarvení srsti. Naštěstí existují metody, jak se s hluchým pejskem dorozumět, a jednou z nejefektivnějších je použití znakové řeči.

Na video od AETV o znakové řeči pro psy se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Hluchota je často způsobena geneticky

Hluchota u psů je často způsobena genetickou vadou spojenou s bílou srstí. Barva srsti a schopnost slyšet jsou propojené kvůli společnému zdroji kmenových buněk, které se podílejí na vývoji vnitřního ucha a barvy srsti.

Genetická porucha, známá jako piebaldismus, způsobuje nedostatek pigmentu melaninu, což vede k bílé srsti a zvýšenému riziku hluchoty. Tato vada se může projevit kdykoli během života psa, a proto je důležité být na to připravený.

Existuje test známý jako BAER, který dokáže odhalit vrozenou hluchotu. Tento test je relativně cenově dostupný a může poskytnout důležité informace o sluchových schopnostech vašeho psa. Pokud se zjistí, že váš pes je částečně nebo zcela hluchý, není důvod k panice. Psí komunikaci lze snadno přenést na znakovou řeč, která je pro psy přirozenější a efektivnější než hlasové povely.

Znaková řeč pro psy není novinkou. Podle některých studií mají znakové povely až o 17 procent vyšší pravděpodobnost, že je pes poslechne, a správně reagují v 99 procentech případů. To je obzvláště důležité pro psy s hluchotou, ale znakování může být přínosné i pro psy s dobrým sluchem. Je to běžná součást kynologického výcviku, která může usnadnit život nejen vám, ale i vašemu psímu kamarádovi.

Metody znakové řeči pro psy

Pro každý základní povel existuje specifický znak rukou. Jednou z nejrozšířenějších metod je K9Sign systém, vyvinutý Seanem Senechalem, zakladatelem AnimalSign Centre.

Tento systém vychází z amerického znakového jazyka (ASL) a byl testován na různých plemenech, včetně německého ovčáka. Naučit se tento systém není složité a může významně zlepšit komunikaci mezi vámi a vaším psem.

Existuje mnoho zdrojů, které vám mohou pomoci začít. Webové stránky jako deafdogsrock.com nabízejí návody a tipy na začátek tréninku se znakovou řečí. Publikace od Senechala poskytují podrobný návod, jak používat znaky pro různé povely a situace.

Tento systém byl úspěšně použit nejen u hluchých psů, ale také u těch, kteří slyší, což potvrzuje jeho univerzálnost a účinnost.

Hluchota u psů může být náročnou výzvou, ale znaková řeč nabízí efektivní a přirozený způsob komunikace. Ať už je váš pes částečně nebo zcela hluchý, použití znakových povelů může významně zlepšit kvalitu vašeho společného života.

Naučení se základních znaků není složité a může přinést mnoho výhod. Znaková řeč je nejen praktická pro hluché psy, ale může obohatit i výcvik psů se zdravým sluchem. Tímto způsobem můžete zajistit, že váš pes bude vždy rozumět vašim pokynům a cítit se bezpečně a milovaný.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.pesweb.cz