Pečovat bychom měli i o psí chrup.
Zdroj: aceshot1 / Shutterstock.com

Zubní kámen u psů: jak mu předcházet a jak jej psa zbavit?

Problémy se zubním kamenem nemají pouze lidé, ale také psi. Největší sklony k jeho tvorbě mají psi malých plemen, ale nevyhýbá se ani ostatním plemenům. Pokud zvolíte vhodnou prevenci, vyhnete se zbytečné léčbě.

K problémům se zubním kamenem přispívá rozvoj civilizace, změny stravovacích návyků a prodlužování věku. Je to srovnatelné s lidským zdravím a s humánní medicínou. A stejně jako u lidí, i u psů je lepší prevence a včasné řešení začínajících potíží. Vyplatí se čtvernohým kamarádům pravidelně kontrolovat tlamu a stav zubů a problémy řešit co nejdříve.

Zubní pasta pro psy, kousací kůstky...

  • Nejdůležitější je  pravidelná péče o zuby.
  • Vyčistit zuby jednou za týden nemá velký smysl.

S prevencí zubního kamene u psů pomohou kousací kůstky. S prevencí zubního kamene u psů pomohou kousací kůstky. Zdroj: Erlo Brown / Shutterstock.com

Prevence zubního kamene spočívá především v průběžné kontrole stavu chrupu a v čištění zubů. K němu jsou určeny psí zubní pasty, které nepění a mají výrazně menší obsah fluoru, takže nevadí, když pes pastu polyká. Na trhu jsou i pasty s obsahem enzymů, které pomáhají rozkládat zubní plak.

Na vznik kamene nemá příliš velký vliv typ krmení. Ale chutné dentální doplňky na čištění zubů mohou tvorbu zubního kamene pomoci snížit.

Co se děje v ordinaci

Zubní kámen odstraňují veterináři ze psích zubů v celkové anestézii. Činí tak ze dvou důvodů:

  • Většina psů v bdělém stavu nepustí doktora s nástroji v ruce ke svým čelistem.
  • Ultrazvukové přístroje, kterými se kamen odstraňuje, pes vnímá jako velmi nepříjemný a hlasitý zvuk.

Prevence zubního kamene spočívá především v průběžné kontrole stavu chrupu a v čištění zubů. Prevence zubního kamene spočívá především v průběžné kontrole stavu chrupu a v čištění zubů. Zdroj: Joyce Marrero / Shutterstock.com

Odstraněním zubního kamene práce veterináře nekončí:

  • Zvěrolékař zkontroluje stav zubů a vytáhne zuby příliš uvolněné, které nemají šanci přichytit se k dásni.
  • Mnohá veterinární pracoviště na závěr ošetření ještě zuby přeleští lešticí pastou, která odstraní poslední zbytky zubního plaku.

Má-li veterinář podezření na periapikální absces, tedy na to, že u kořene zubu v čelisti se nalézá skryté hnisající ložisko, musí odstranění kamene předcházet rentgenové vyšetření. To odhalí, zda je zub zdravý, nebo nemocný. Většinou bývají postiženy stoličky nebo poslední třenové zuby, které mají silné a pevné kořeny. Zvěrolékař musí takový zub rozdělit dlátem nebo zubní frézou na jednotlivé kořeny a jednotlivé části postupně vytáhnout. U abscesu a také v případě silného zánětu dásní dostává pes antibiotika.

Akční letáky