Domácí mazlíček často bývá považován za rovnocenného člena rodiny, a proto není divu, že má své místo v posteli s páníčky. Pokud tomu tak je i ve vašem případě, měli byste mít ve zvyku hned několik věcí. Nejprve ale dobře zvažte, zda by měl váš domácí mazlíček vůbec spát s vámi v posteli. Jaké to má výhody a jaké nevýhody?

Společné spaní v posteli se svým domácím mazlíčkem může mít hned několik pozitivních důvodů. Které to jsou, můžete zjistit z videa na YouTube, na kanálu ONETV cz:

Zdroj: Youtube

Výhody společného spaní

Spaní se psem nebo s kočkou vám může usnadnit usínání, jelikož se díky nim cítíte v bezpečí a jejich přítomnost má na vás uklidňující účinky. Hlazení hebké srsti rovněž pomáhá od stresu a vysokého napětí po těžkém dni. Jestliže je váš domácí mazlíček klidný a vydrží s vámi spát celou noc, pak společné spaní zlepšuje spánek, snižuje krevní tlak a stabilizuje krevní oběh společně se srdečním rytmem.

Nevýhody ovlivňující vaše zdraví

Kromě několika výhod může mít spaní se svým domácím mazlíčkem i pár negativních důsledků. Především spaní s kočkou mívá nepříznivý vliv na kvalitu vašeho spánku, poněvadž se ráda po člověku prochází či si chce hrát. Na druhou stranu psi mohou přenášet různé nemoci a bakterie, které si z venku přinášejí mezi tlapkami a na srsti. Pokud se svým mazlíčkem přesto chcete nadále spát, měli byste provádět jednotlivá opatření, která snižují možná rizika. Která to jsou?

Pravidelné praní ložního prádla

Jedním z klíčových opatření je pravidelné praní ložního prádla a povlečení. Postel se bakteriemi a alergeny může jenom hemžit, a proto je důležité je vyměňovat alespoň jednou týdně. Povlečení perte při vyšší teplotě, aby se veškeré mikroorganismy v pračce zničily. Čisté povlečení je dobré jak pro kvalitu spánku, tak i pro osobní hygienu.

Čistý a zdravý mazlíček

Minimalizace rizik spojených se sdílením postele s domácím mazlíčkem, který chodí ven, závisí také na pravidelné péči o hygienu samotného zvířete. Časté koupání, čištění srsti i stříhání drápků snižuje možný přenos bakterií a alergenů. Pravidelné návštěvy veterináře vám pak pomohou s kontrolou zdravotního stavu mazlíčka a případnému vyhnutí nežádoucích nemocí.

Vznik zdravotních problémů

Jestliže nebudete dbát na správnou hygienu, může u vás vzniknout alergická reakce či jiné onemocnění způsobné parazity, blechami, klíšťaty a dalšími choroboplodnými organismy. Mimo to může dojít také k neúmyslnému zranění v podobě škrábanců. Pokud mazlíček s vámi spí v posteli, nezapomínejte ani na pravidelné vysávání a čištění kolem lůžka.

Související články

Zdroje: studyfinds.org, dumazahrada.cz