Zatímco k předvánočnímu období neodmyslitelně patří adventní věnce a dekorace (ať už zavěšené na dveřích či umístěné na stole), v předvelikonočním období s výzdobou tolik nespěcháme. Ať už chceme přivítat jaro nebo blížící se Velikonoce, můžeme si koupit buď hotový a nebo vyrobit vlastní věnec.

Skořápky, větvičky, peříčka

K nejoblíbenějším velikonočním symbolům patří vejce. Pro aranžování se vám budou hodit vyfouklá vejce nejen slepičí, ale také křepelčí. Výhodou křepelčích vajíček je nejen jejich menší velikost, ale také přirozené zbarvení. Jak dokládá Český jazykový atlas, asi nejčastěji se vyfouklé vejce označuje jako výdumek (výdunek, výduněk, výdutek) nebo pouch (pouko, pouchle). Méně čřasto se používá označení výfuk (výfuček, výfutek), foukanec, výlupek, výlumek.

Dál už vše závisí jen na vás. Toužíte po věnci, který půjde zavěsit na venkovní dveře nebo třeba na terasu? Zvolte si vhodnou základnu, kterou přizdobte vyfouknutými vajíčky či vajíčky z jiných materiálů. V aranženrských potřebách se prodávají umělá vejce různých velikostí, nejčastěji z polystyrenu, umělé hmoty, vaty. Šmrnc vašemu výtvoru dodají barevné stuhy a trocha zeleně. Výborně se pro tento účel hodí stálezelený krušpánek (buxus, zimostráz). Použít můžete také aranžovací lýko (prodává se nejen přírodní, ale i obarvené), sisalové vlákno (velmi bohatá nabídka barev). Vyhrát si můžete také se ozdobnými kropenatými slepičími pírky (prodávají se přírodní i obarvená, případně je můžete sami obarvit).

Velmi pěkně vypadají výdumky na proutěném věnci. Ať už klasicky zapleteném (základ můžete i koupit) nebo rozježeném jako na horním snímku. Využít můžete proutky vrbové, březové nebo třeba zbytky po řezu vinné révy. Výdumky snadno připevníte prostřednictvím lepicí (tavné) pistole.

Fantazii se meze nekladou. Inspirujte se přírodou. Kromě věnce může váš výtvor připomínat ptačí hnízdo. Jak je patrné ze snímku, na zhotovení věnce můžete využít i nastříhanou pytlovinu (jutu), mezi kterou vejdumky snadno připevníte tavnou pistolí.

Prosba redakce: Nezapomente, nejste tady sami. K přírodě se chovejte co nejšetrněji. Při řezu větviček pamatujte na ty, pro které představují první jarní květy obživu i na ty, kteří v keřích v tomto období budují svá hnízda. Větvičky neulamujte, ale odstřihujte či odřízněte – rána se lépe zahojí a na keři nezbudou nehezké pahýly.