Suchá stébla okrasných trav ani odumřelé listy z trvalkových záhonů není vhodné odstraňovat již na podzim. Dokonale uklizená, holá zahrada je jako nahá – a zranitelná. Odumřelá hmota je v zimě užitečná, chrání rostliny před mrazem a také poskytuje zimní útočiště užitečným druhům hmyzu. Právě teď teprve nastává vhodná chvíle na její odstranění. Pod suchými listy a stébly již raší nový zelený život.

Včasné pletí a mulčování

Pokud plevel, který se objevil na záhonech určených k jarnímu osetí, vyplejete včas, půjde to snadno. Kyprou půdu ihned přikryjte mulčem, který zabrání dalšímu plevelu v růstu, udržuje teplo a vlhkost, prospívá půdním mikroorganismům. Postačí tenká vrstva sena, slámy, listí. Výsevy si sice žádají odkrytou půdu, ale i mezi vyseté řádky můžete mulč poklást.

Osvobození dřevin

V březnu je třeba uvolnit kvůli sněhu svázané jehličnany a odkrýt přikrývky z chvojí, slámy a listí, které citlivé rostliny chránily přes zimu, samozřejmě s přihlédnutím k aktuálnímu počasí a klimatu dané oblasti. Koncem měsíce již můžete osvobodit i růže, odhrnout od kmínků nakopčenou zeminu, zrovna tak uvolnit a přivázat k oporám stromkové růže, pokud jejich ohnuté korunky chránila zemina. Popínavé rostliny je třeba zbavit odumřelých větví a suchých listů. A je poslední vhodná chvíle opravit či připravit nové treláže, než se kolem nich liány obtočí.