Vysadit můžeme například javory, hlohyně, dříny, svídy, zimolezy, aronie, zmarilky, okrasné jabloně a buky, jinany, olše, popínavé přísavníky.

Se stříháním opatrně

Suchá stébla a listy trav chrání srdéčko rostliny před mokrem a mrazem, proto by se před zimou neměly odstraňovat. Navíc zahradu zdobí po celou zimu a poskytují úkryt kupříkladu beruškám. I další trvalky je lepší zastřihnout až na jaře, ostatně některé, například listopadky, kvetou až do samotné zimy.

Je nutné rýt záhony?

Podzimní rytí je zažitá tradice, ale například v lehkých, písčitých půdách může být kontraproduktivní. Provzdušnit nepotřebují, rytí jen podnítí vyplavování živin a zpomalí tvorbu humusu, protože naruší prostředí půdním mikroorganismům. Zahradničení bez rytí se nehodí do těžkých jílovitých půd, ale jinde mívá dobré výsledky. Lehkým i těžkým půdám každopádně prospěje dodání vyzrálého kompostu, protože humus je základem zdraví a úrodnosti každého typu půdy. Zatímco u těžších půd je výhodné zarýt kompost již na podzim, na lehké písčité ho raději položíme až na jaře, aby se přes zimu živiny neodplavily. I záhony po letničkách a zelenině je možné ponechat do jara téměř bez zásahu, přikryté vrstvou kompostu, listí nebo trávy. Na jaře se pouze prokypří vidlemi a zbaví případného plevele.

Zelenina na zimu i na jaro

I v listopadu je čas na setí. Můžeme vysít karotku, ředkvičky, ozimý salát, roketu, špenát i cibuli. Jarní sklizeň bude velmi časná, zvláště pokud záhony přikryjeme bílou netkanou textilií. V první polovině měsíce můžeme založit také záhony česneku.

Mrkev, černý kořen i pastinák vydrží na záhonech kvalitní až do jara, při holomrazech je pokryjeme slámou. Ovšem pokud napadne silná vrstva sněhu, špatně se hledají – raději si proto uložíme alespoň část úrody do vlhkého písku ve sklepě. Ozimou a růžičkovou kapustu, pór, kozlíček polníček, špenát a další přezimující zeleninu můžeme také ponechat na záhonech a v průběhu zimy podle potřeby sklízet. Před příchodem mrazů ji důkladně zavlažíme a překryjeme bílou netkanou textilií je více vrstvách.

Podzimní mulčování

Odkrytá půda, vystavená mrazu a větru, ztrácí na kvalitě a úrodnosti. Pokryjeme ji proto mulčem, zvláště listí je nyní dostatek, poslouží i sláma. Mulč prospívá i mnoha drobným užitečným tvorům, pro které jsou uklizené a holé záhony nehostinnou pustinou.

Zahradní hygiena

Listy ovocných stromů, napadené rzí a strupovitostí, je třeba shrabat, neboť spory těchto nemocí přečkávají zimu právě ukryté v listech. Přesto je můžeme zkompostovat, zrovna tak jako jablka napadená moniliózou. Trik spočívá v přikrytí závadného materiálu vrstvou zeminy, kde by měl v klidu odpočívat několik let. Spory houbových onemocnění se tak nemohou šířit do okolí a časem ztratí životaschopnost. Ještě spolehlivěji choroboplodné zárodky zničí horké kompostování.

Pro krásné jaro

Vysazujeme jarní cibuloviny – pozdní termín svědčí narcisům, které pak nenapadají houbové choroby, zakořenit stihnou i modřence a kosatce. Počátkem měsíce lze vysadit i další druhy okrasných cibulovin, pokud jsme to nestihli v říjnu.