Listopadové tipy a triky pro zahradnice a zahradníky
1. 11. 2017

Listopadové tipy a triky pro zahradnice a zahradníky

Listí padá, šustí pod nohama, zahrada se pomalu připravuje na zimu. Můžeme však i sázet, sít a tvořit, pečovat o zdraví i krásu našeho malého ráje na Zemi.

Pokud je naše zahrada osazená i s ohledem na podzimní krásu, je podzim na ní nádherným obdobím. Pokud barvami nehýří, můžeme vysadit dřeviny, jejichž půvab se rozvíjí především na podzim – například javory, hlohyně, dříny, svídy, zimolezy, aronie, zmarilky, okrasné jabloně a buky, jinany, olše, popínavé přísavníky.

Listopadky, chryzantémy, jsou neobyčejně otužilé trvalky

Se stříháním opatrně

Suchá stébla a listy trav chrání srdéčko rostliny před mokrem a mrazem, proto by se před zimou neměly odstraňovat. Navíc zahradu zdobí po celou zimu a poskytují úkryt kupříkladu beruškám. I další trvalky je lepší zastřihnout až na jaře, ostatně některé, například listopadky, kvetou až do samotné zimy.

Je nutné rýt záhony?

Podzimní rytí je zažitá tradice, ale například v lehkých, písčitých půdách může být kontraproduktivní. Provzdušnit nepotřebují, rytí jen podnítí vyplavování živin a zpomalí tvorbu humusu, protože naruší prostředí půdním mikroorganismům. Zahradničení bez rytí se nehodí do těžkých jílovitých půd, ale jinde mívá dobré výsledky. Lehkým i těžkým půdám každopádně prospěje dodání vyzrálého kompostu, protože humus je základem zdraví a úrodnosti každého typu půdy. Zatímco u těžších půd je výhodné zarýt kompost již na podzim, na lehké písčité ho raději položíme až na jaře, aby se přes zimu živiny neodplavily. I záhony po letničkách a zelenině je možné ponechat do jara téměř bez zásahu, přikryté vrstvou kompostu, listí nebo trávy. Na jaře se pouze prokypří vidlemi a zbaví případného plevele.

Zelenina na zimu i na jaro

I v listopadu je čas na setí. Můžeme vysít karotku, ředkvičky, ozimý salát, roketu, špenát i cibuli. Jarní sklizeň bude velmi časná, zvláště pokud záhony přikryjeme bílou netkanou textilií.  V první polovině měsíce můžeme založit také záhony česneku. 

Mrkev, černý kořen i pastinák vydrží na záhonech kvalitní až do jara, při holomrazech je pokryjeme slámou. Ovšem pokud napadne silná vrstva sněhu, špatně se hledají – raději si proto uložíme alespoň část úrody do vlhkého písku ve sklepě. Ozimou a růžičkovou kapustu, pór, kozlíček polníček, špenát a další přezimující zeleninu můžeme také ponechat na záhonech a v průběhu zimy podle potřeby sklízet. Před příchodem mrazů ji důkladně zavlažíme a překryjeme bílou netkanou textilií je více vrstvách.

Vrstva mulče ochrání i přezimující výsevy zeleniny

Podzimní mulčování

Odkrytá půda, vystavená mrazu a větru, ztrácí na kvalitě a úrodnosti. Pokryjeme ji proto mulčem, zvláště listí je nyní dostatek, poslouží i sláma. Mulč prospívá i mnoha drobným užitečným tvorům, pro které jsou uklizené a holé záhony nehostinnou pustinou.

Zahradní hygiena

Listy ovocných stromů, napadené rzí a strupovitostí, je třeba shrabat, neboť spory těchto nemocí přečkávají zimu právě ukryté v listech. Přesto je můžeme zkompostovat, zrovna tak jako jablka napadená moniliózou. Trik spočívá v přikrytí závadného materiálu vrstvou zeminy, kde by měl v klidu odpočívat několik let. Spory houbových onemocnění se tak nemohou šířit do okolí a časem ztratí životaschopnost. Ještě spolehlivěji choroboplodné zárodky zničí horké kompostování.

Cibule narcisů sázejte hluboko

Pro krásné jaro

Vysazujeme jarní cibuloviny – pozdní termín svědčí narcisům, které pak nenapadají houbové choroby, zakořenit stihnou i modřence a kosatce. Počátkem měsíce lze vysadit i další druhy okrasných cibulovin, pokud jsme to nestihli v říjnu.

Spící pomocníci

Pokud překryjeme volně přístupný kompost silnou vrstvou listí, poslouží jako úkryt pro ježka či užovku, kteří nám celé léto pomáhali udržet stavy žravých bezobratlých v přijatelných mezích. Nyní se potřebují ukrýt před zimou. Kompost také v listopadu ani později nepřehazujeme. Jako úkryt poslouží i velká kupa listí, svrchu překrytá vrstvou dřeva (klacků, větví, trouchnivých polen), nejlépe v blízkosti větších keřů či přímo pod nimi. Najdou tu útočiště i zimující čmeláci, motýli a další vítaní hosté. Podobně i kupa větví v zarostlém koutě zahrady je pro naše pomocníky, především pro plazy, lasičky, ale i ježky a hmyz, velmi cenným útočištěm.

Čisté budky

Ptačí budky je třeba každoročně zbavit výstelky, aby sloužily po mnoho let a abychom je zbavili parazitů. Vydezinfikovat je můžeme i speciálním sprejem. Nastává také ideální doba k vyvěšení nových budek. V zimě mohou posloužit ptákům jako noční útočiště, brzy zjara si je budou moci vybrat jako domov pro založení rodiny. Jak by měly budky vypadat a kam je umístit, aby byly bezpečné, se dočtete v článku: Nemají kde bydlet? Je nejvyšší čas vyvěsit na zahradu ptačí budky

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2017 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS