Obchodní řetězce nás v současnosti zásobují obrovským množstvím exotického ovoce. Mezi ním se objevuje i kaki neboli tomel japonský (Diospyros kaki). Jeho sytě oranžová barva upoutá každého na pohled. Když budete mít štěstí a narazíte uvnitř plodu na vyzrálá semena, můžete se pokusit vypěstovat si z nich vlastní rostlinu, o kterou se budete starat jako o přenosnou hrnkovou. Pokud nechcete však na úrodu příliš dlouho čekat, poohlédněte se u specializovaných prodejců po předpěstovaných stromcích v kontejneru.

Z těch exotických nejodolnější

Ačkoli nahlížíme na tomel japonský jako na exotickou rostlinu, patří z nich k těm nejodolnějším. V teplejších vinařských oblastech je dokonce možné i u nás pěstovat kaki celoročně venku. Vždy by měla mít rostlina dostatek světla, tepla a být chráněna před větrem a mrazem. Vhodným místem je pro ni například závětří domu anebo chráněný dvůr. Pěstovat kaki jako hrnkovou přenosnou rostlinu, nebo jako nenáročnou pokojovku, je sázkou na jistotu. Vystačí s dobře propustnou půdou a dostatkem živin. Zazimujete-li rostlinu včas, ještě před příchodem prvních mrazíků, můžete být bez obav o její poškození.

Venku necháváme jen na jaře vysazené rostliny

Na jaře zasazené rostliny si stihnou vytvořit dostatečné množství kořenů, prokořenit stanoviště, a tak budou v zimě odolnější, než by to mu bylo u později vysazených rostlin. Hlavně mladým rostlinám prospěje na zimu přikrývka z netkané textilie vhodné pro přezimování rostlin. Stejně tak dobře poslouží jutovina. Kořeny ještě před příchodem mrazů důkladně zamulčujte. K tomu použijte vyzrálý kompost a navrstvěte jej do výšky asi 20 cm. Před zamrznutím půdy rostlinu důkladně prolijte. Nemáte-li k dispozici kompost, přikryjte kořeny větvemi jehličnanů. V prvních letech po výsadbě do půdy rostlina přirůstá poměrně málo, neboť většinu své energie investuje do tvorby kořenového balu. Jakmile však důkladně zakoření, její roční přírůstky jsou již mnohem větší.

Nádobové rostliny zimujte ve skleníku

I když jsou tomely japonské odolné a dobře snášejí naše teplotní podmínky i klima, přenášíme je na zimu do skleníku nebo zimní zahrady. Pokud by se přece jen stalo a mráz nebo chlad poškodil některé části rostlin, není to velké neštěstí, neboť rostlina velmi dobře obrůstá. Velmi rychle se tak dostane opět na svou původní velikost. Letní teploty v našem zeměpisném pásmu tomelu naprosto postačují a vyhovují.

Jak a kdy plody kaki správně konzumovat?

Hlavně je třeba nechat jednotlivé plody dostatečně dozrát. Jinak si je nevychutnáte. Zralé plody jsou chutné i zdravé. Jako většina ovoce se na pulty našich obchodů dostává ještě nezralé, takzvaně podtržené. Tehdy má jen nažloutlou barvu, je tvrdé a hodně pevné. V této formě se ale nekonzumuje. Při plném dozrání, které proběhne cca za týden až 12 dní při běžné pokojové teplotě, získává ovoce na chuti a na barvě. Zatímco nevyzrálý plod je spíše trpký, bez chuti i vůně, zralý plod má jasně oranžovou barvu, je měkký a voňavý při rozkrojení.

Jakmile kaki dozraje, je třeba jej co nejdříve zkonzumovat, neboť pak už se rychle kazí. Ovoce omyjeme a podélně si je rozkrájíme na čtvrtky nebo na silnější kolečka, z nichž vyjídáme dužinu. Nebo můžeme ovoce předem oloupat, zbavit zbytku listů a zkonzumovat celé. Rozkrojené na půlky můžeme vyjídat lžičkou. Čím je ovoce měkčí, tím je sladší. Jeho chuť každému připomíná něco jiného: někomu jemný broskvový kompot, jinému oslazenou dušenou mrkev. Někdo kaki kouše prostě jako jablko a konzumuje ho i se slupkou. Mělo by být však vždy důkladně omyté. Dalším chutná zakapané citronem. Kaki se dá i sušit a konzumovat sušené, pak připomíná spíše fíky. Sami nejspíš objevíte, jak vám bude chutnat nejlépe. Dá se využít i do ovocných salátů, nebo na ozdobu želatinových zákusků. Zkuste třeba i trochu zaimprovizovat.

Přínosné pro organismus a naše zdraví

Stejně jako další druhy ovoce, ani kaki churma (tomel japonský) není bez vitamínů a příznivého vlivu na náš organismus. Toho důkazem je jeho využití i v tradiční čínské medicíně. Obsahuje vitamín A, C, při pravidelné konzumaci snižuje cholesterol v krvi, obsahuje antioxidanty, vlákninu, a přestože je poměrně bohaté na vysoký obsah sacharidů, v zimním období prospěje našemu trávicímu systému jistě více, než pojídání vánočního cukroví.