Z vody je třeba jednak odstranit nečistoty, jako jsou napadané listí, pyl, květy či stébla trávy, a pak je nutné vodu chemicky upravit, kontrolovat její vlastnosti, obsah chloru a další hodnoty, která zabrání množení mikroorganismů a kažení vody.

Plachta ušetří práci

První část si lze hodně zjednodušit – v době, kdy bazén nepoužíváme, stačí ho zakrýt. V obchodech nabízejí krycí plachty už od 1400 korun. Plachty chrání bazén před vnikáním nečistot a zároveň brání odpařování vody včetně přípravků na její čištění.

Ty se jinak musí doplňovat, což stojí peníze. Krycí plachty ovšem mohou způsobit problémy při prudkých nebo dlouhotrvajících deštích, kdy se v plachtě drží voda, která něco váží. Velmi zatížená plachta může dokonce poškodit konstrukci nadzemního bazénu. Mnozí majitelé proto dávají přednost síťovým plachtám, které také zadrží nečistoty, ale voda skrz ně protéká.

Tzv. solární plachty mají oproti klasickým odlišný rub a líc a je třeba je na vodu položit správnou stranou, navíc plachta musí po hladině plavat. Přes den násobí účinky slunečního záření a ohřívá vodu a současně brání jejímu odpařování. V noci, kdy je okolní vzduch chladnější, zamezí tepelným ztrátám. Výhody solární plachty vyniknou ve spojení s některým z ohřevů vody.

K dostání jsou též solární kruhy ve velikostech 150 nebo 260 cm, které také dokážou vodu ohřát. Zároveň propouštějí slunce, vodu tedy ohřívají paprsky i kruhy. Menší přijdou asi na 900 korun, větší zhruba na dva tisíce. Jeden stačí na malý nadzemní bazén. Nezakrývají však celou hladinu, takže zcela nezabrání tomu, aby se do vody dostaly nečistoty – ty zachytí jen asi ze 70 procent.

Tím důležitější je výběr místa pro bazén; neměl stát pod listnatými stromy nebo u živého plotu.

Velké zapuštěné bazény lze překrýt bezpečnostní plachtou s hliníkovými profily, navíc pevně uchycenou k okraji. Pokud po ní dítě nebo pes omylem proběhnou, neproboří se.

Ochranu proti nečistotám zajistí i zastřešení.

Vysavač s automatikou je drahý

I když budeme hladinu bazénu zakrývat, nečistoty do něj přece jen napadají, nebo je tam nanosíte při koupání. Čištění se tak nevyhneme. U malých nadzemních bazénů na jejich odstranění stačí síťky, které pořídíme za méně než 500 korun a jimiž pak špínu z vody vybíráme.

K odstranění nečistot lze používat také poloautomatické a u velkých betonových bazénů automatické vysavače. Ty nepořádek odstraňují jednodušeji, ale také více stojí: poloautomatické přijdou asi na 5000 korun, automatické na 30 000 korun.

V základní výbavě bazénu také oceníme kartáče, kterými snadno vyčistíte stěny bazénu. Na těch může ulpívat špína vytvářející našedlý prstenec, který je třeba čas od času otřít.

Nečistoty, které nevidíme

Základem každého čištění vody v bazénu je filtrace. Prodejci zpravidla dodávají bazén už s ní, při dokupování je třeba ohlídat výkon zařízení. Platí, že by mělo zvládnout přefiltrovat vodu v bazénu za 6 až 8 hodin. Doporučená doba se zkracuje na polovinu v horkých dnech nebo v případě, koupe–li se ve vodě hodně lidí.

Dnes patří k nejrozšířenějším pískové filtrace, které nahradily starší kartušové. Písek je třeba jednou týdně propláchnout a jednou za rok koupit nový, nejlépe vždy před zahájením sezony.

Připomeňme si také, že úpravu vody začínáme měřením hodnoty pH. Jednoduše lze říci, že by se měla pohybovat těsně nad číslicí 7, protože ani sami výrobci bazénové chemie se neshodnou – někde uvádějí hodnoty 6,8–7,6, jinde se doporučuje rozmezí 7–7,4.

Při pH dlouhodobě vyšším hrozí vznik řas a kažení vody. Při nižších hodnotách je voda naopak příliš kyselá, takže může méně kvalitní bazénové fólie vybělit nebo dráždit oči a citlivou kůži. Podle naměřených hodnot je do vody třeba přidat prostředek na snížení nebo zvýšení pH – zpravidla se jmenují pH plus nebo pH minus, bez ohledu na výrobce.

Budeme-li výše zmíněné dodržovat, je pravděpodobné, že voda vydrží čistá po celou sezonu. Nemusí to však být pravidlem. Více péče je třeba bazénu věnovat v tropických dnech a při vysoké zátěži. Rizikové jsou i bouřky – platí totiž, že při bouřce se může zkazit nejen mléko, ale i voda v bazénu. Pak je třeba přistoupit k rychlé dezinfekci vody.

Dále je třeba zkontrolovat množství chloru ve vodě (pokud nepoužíváme některý z jiných způsobů čištění). Optimální hodnota by se měla pohybovat mezi 0,3 až 0,5 miligramy na litr. Pokud ho naměříme málo, je třeba přidat do vody přípravky pro průběžné chlorování. Praktické jsou pomalu rozpustné tablety, které se vkládají buď do pevných košíků, nebo plováků.

Pro křišťálově čistou vodu je třeba do ní dávat prostředky na likvidaci řas i přípravky na projasnění vody a proti zákalům. Ty na sebe navážou velmi jemné nečistoty, jež už dokáže pískový filtr zachytit.

Jaké další metody čištění vody existují?

Zdravému člověku chlor neškodí. Přesto existují lidé, kteří se nechtějí v takto upravené vodě koupat. Mohou si pak vybrat některý z jiných systémů čištění, kterým se říká bezchlorové. Není to však vždy zcela pravda – chlor je třeba i v těchto případech, ale jeho množství je oproti klasické úpravě vody zlomkové. Jaké systémy to jsou?

  • Pomocí UV lampy: Voda je vystavená záření UV–C s vlnovou délkou 253,7 nm, které zabíjí bakterie, viry a ostatní jednoduché organismy a zabraňuje jejich množení.
  • Ionizátorem: Ten dezinfikuje vodu v bazénu elektrolytickým dávkováním iontů mědi a stříbra. K čištění vody tak dochází hlavně působením mědi.
  • Salinace: Čištění pomocí soli je založené na tom, že se tato látka řízenou elektrolýzou mění na přírodní chlor, který v podobě kyseliny chlorné spolehlivě ničí bakterie, viry a řasy. Množství soli v bazénu je zhruba 10x nižší než v moři.

Tipy: Co dělat, když je voda...

...kalná?

Stává se to velmi často po zimě i při vysoké zátěži v létě. Dávka tzv. fakulantu, jednoho z přípravků bazénové chemie, srazí kal do chuchvalců. Filtrace pak chuchvalce zachytí. Filtrovat je třeba 24 hodin.

...zelená?

Při nedostatečné péči voda zezelená. Řešením je rychle účinkující chlorový přípravek. Zajistí bleskovou dezinfekci vody a likvidaci přemnožených řas a virů. Poté přidáme flokulant na sražení nečistot a vodu filtrujeme, dokud není průzračná.