Indický běžec: podivuhodná kachna, pro níž je slimák pochoutkou
10. 5. 2015

Indický běžec: podivuhodná kachna, pro níž je slimák pochoutkou

Kachna jménem indický běžec umí sprintovat a má i dalších pozoruhodné vlastnosti. Miluje slimáky a aktivně je vyhledává. Chová se nejen pro dietní maso, ale i pro pomoc na zahradě i potěšení.

„Indický běžec je úžasné a ohromně užitečné zvíře. Například v Německu tyto kachny běžně využívají například na hřbitovech k hubení různého hmyzu a především slimáků. Jedna kachna nasbírá za den v průměru osmdesát dekagramů plžů,“ říká chovatel Pavel Lejčar, který indické běžce opatruje již přes dvacet let. „Není zapotřebí žádných chemických postřiků, kachny ani neničí květiny, keře ani stromy.“ Výhody tohoto ojedinělého druhu kachny začínají využívat i naši zahrádkáři, především v boji proti stále sílící invazi plzáků španělských.

Proč kachny začaly běhat?

Už název této kachny napovídá, že pochází z daleké Indie. Velký vliv na formování její netypické postavy mají ale i pasáci z některých asijských zemí, kteří pásli zvířata v odlehlých travnatých končinách a po vykrmení je hnali na výroční trhy do různých měst, vzdálených i přes dvě stě kilometrů. Kachny, které urazily tak velkou vzdálenost, si vypracovaly vysokou, štíhlou a vzpřímenou postavu na dlouhých běhácích. Samozřejmě také byly zdravé a otužilé.

 

Nenáročná kachna veselé povahy

„Indický běžec je dodneška nenáročná kachna, která se dokáže o sebe postarat. Je velmi temperamentní a k životu nepotřebuje velkou vodní plochu. Stačí prostorná nádoba či menší jezírko na vykoupání, údržbu peří a pojímání. Ale prostoru pro běhání potřebuje dostatek“ vysvětluje Pavel Lejčar z Houpaček na Písecku, který tyto kachny chová sedmadvacet let.

Rekordmanky ve snášení

Vzorník plemen uvádí snášku 80-100 vajec, ale v literatuře se lze dočíst, že existovala indická rekordmanka, která dokonce snesla 298 vajec za rok. Dnes, kdy jsou vyšlechtěny další barvy a jejich rázy, je snůška kvůli nakřížení s jiným plemenem daleko nižší. Ale u klasických, pstruhově zbarvených indických běžců není snáška okolo 150 vajec výjimkou. Přestože kachna má menší hmotnost, činí váha vejce 60 g.

Vejce by se dle přísných hygienických předpisů v kuchyni využívat neměla. Ale mnozí chovatelé je využívají, protože riziko nákazy salmonelou je po dostatečném tepelném zpracování zažehnáno. Někteří chovatelé je používají alespoň do vaječných míchanic pro exotické ptactvo, dávají je kuřatům, štěňatům a podobně.

Když běžce brní noha

„Oproti jiným plemenům kachen na nízké noze mají také odlišný krevní oběh. Když například dlouho sedí a pak vyskočí, tak trochu kulhají, protože běhák není dostatečně prokrvený. Není to nemoc, ale souvisí to s rychlým vývinem kostry.“  Dlouhodobější kulhání však může znamenat, že kachně omrzly běháky. Proto je v zimě důležitý dostatek suché podestýlky.

 Jídelníček

„Indické běžce krmím běžným krmivem, a to směsí ovsa, ječmene a pšenice, přidávám i kukuřici, zejména v zimě, protože má výživnější hodnotu.“ říká pan Lejčar. Také bílkoviny je třeba doplnit, když není období plžů. Využít můžeme i granule pro kachny, některým kachnám chutnají, jiným ne.

 • i

  Ideální je travnatý výběh, aby si kachny samy mohly nasbírat zelené krmivo a především plže. Ty vyloženě vyhledávají, a teprve potom se pustí do jakkoli jiné potravy! Tu by měly mít k dispozici stále, nemůžeme spoléhat na to, že jim stačí pouze slimáci.

  Mláďatům od prvních dnů po narození až do dvou měsíců podávám granulky pro kachňata, kvůli vyváženému podílu vitaminů a stopových prvků.
 • Ráda také mají nasekané kopřivy a vápenný grit, protože kamínky v něm obsažené pomáhají zvířatům rozmělňovat potravu v žaludku. Potravu jim zakládám i na noc, protože kachny mají dobrou noční orientaci a vidění a žerou i v noci.
 • Samozřejmě potřebují také stále čistou vodu pro dobré trávení.
 • Zrní nebo granule musejí spláchnout vodou, jinak budou špatně trávit a málo přibírat.
 • Kachňatům je třeba zvýšit přísun vápníku, nejlépe v tekuté formě, aby neměla problémy s vývinem kostry. Zrovna tak snášejícím kachnám.

Indický běžec

Kachňata vysedí i kvočny

Snáška vajec začíná u kachen v únoru a končí zpravidla závěrem května. Nesnášejí v pravidelných intervalech. Kachny snášejí třeba pět dní, pak si dají dva dny přestávku než začnou znovu snášet. Někdy snášejí i dvanáct dní a pak čtyři pět dní odpočívají. To je individuální.

Před snáškou a během ní je nutné přidávat běžcům do potravy vápník, aby skořápka vajíček byla pevná a nepoškodila se.

„Protože kachní matky jsou občas příliš netrpělivé, líhnu kachní vajíčka raději pod kvočnami, než v líhni, jak se to někdy také dělá. Třebas mi vodily dvě sumatránky po čtrnácti káčatech. To byla podívaná! Výhodné je chovat kachny v poměru 1:2 nebo 1:3, to znamená jeden kačer na tři kachny,“ vysvětluje pan Lejčar.

„Pokud má někdo kmenů víc, tak je dobré mít tři kačery na šest kachen. Pokud jsou pouze dva, tak jeden druhého s kachny shazuje. Když jsou tři, třetí půtky využije a kachnu oplodní“ dodává.

Pohodlné ubytování v kachníku

Kachník stačí dřevěný, ale v době snášky v něm nesmí mrznout, aby netrpěla kvalita vajec. Podle odborné literatury se na tři až čtyři kachny počítá nejméně metr čtvereční podlahové plochy.

 • Indický běžec nesmí v kachníku překonávat žádné překážky, aby si nezranil vysoké běháky.
 • Podlaha musí být rovná s vyšší podestýlkou buď ze slámy, sena, nebo z dřevěných hoblin. Na tvrdém podkladu totiž vznikají zvířatům otlaky.

Kachny snášejí naše klima bez problémů i v zimních měsících. Pěti až desetistupňové mrazy jim nevadí. Pouze při větší zimě je třeba nechávat kachny zavřené a nepouštět je do výběhu.

Autor Pavel Lejčar.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

indický běžec

(), 19. 7. 2016, 12:49

Dobrý den prosím o minimální rozměry kachníku pro indického běžce v poměru 1 + 3 s možností dalšího rozšíření. S díky Pazdziora

koupím

(), 6. 3. 2016, 07:46

Dobrý den, chtěla bych koupit kachny běžce, prosím o kontakt, nejlépe olomoucký kraj. Děkuji.

krmení kačenek

(), 4. 11. 2015, 18:19

Dobrý večer,můžu se zeptat jak holkám"dávat kukuřici? Párkrát sem jim chtěla přilepšit a nasypala jim kukuřici-usušenou.Nasucho si jí nevšimli,ani po namočení ...(2 dny sem ji máčela) Děkuji za odpověď.S pozdravem Lukešová

snůška a jídelníček

(), 27. 3. 2015, 23:16

Článek obsahuje jeden velký nesmysl a to že vejce nelze použít v kuchyni. Naopak, jsou daleko lepší než slepičí. Běžců mám několik a produkce vajec je pro rodinu více jak dostatečná.
Druhá věc k diskusi je krmení, krmit převážně obilím není dostatečné, směs pro kachny ve snášce je vhodnější. Taktéž je hloupost jim dávat krmivo na noc, poněvadž pokud jsou zavřené v kachníku, není dobré kvůli znečištění dávat krmivo a vodu dovnitř.

dotaz

(), 7. 3. 2015, 14:17

Prosím,kde bych mohl v okolí Hradce Králové koupit tři kachničky indického běžce?Jsem začátečník.

snůška

(), 1. 2. 2013, 16:25

Zřejmě máte v textu chybu - vejce snášejí do příchodu zimy, moje holky letos snášeli dokonce i po Silvestru kdy bylo krásně.
Jejich vejce jsou naprosto úžasná na pečení, vaření, jídlo... Mnohem lepší než slepií.

RE: snůška

(Julie), 1. 2. 2015, 10:25

Zřejmě máte v příspěvku chhybu, holky snášeY :-) Ona taky do Silvestra nebyla žádná zima, nám ještě do Vánoc kvetly na záhonech lichořeřišnice...

indický běžec-dotaz

(), 9. 3. 2012, 23:57

Dobrý den,
chci se zeptat,zda je možno sehnat kontakt na prodejce kachen indický běžec nebo na autora článku pana Lejčara.
Děkuji.

RE: indický běžec-dotaz

(), 4. 8. 2015, 16:14

Prodám indického běžce.
Okolí Jemnice.

Indický běžec

(), 7. 3. 2012, 16:01

Dobrý den,
chci se zeptat, kde seženu kachnu indický běžec. Můžete mi prosím poslat kontakt na pana Lejčara.
Děkuji.

kachní vejce je možné konzumovat

(), 27. 12. 2011, 23:39

Kachní vejce indických běžců se běžne ve Velké Británii konzumují. Proč by je pak lidi slechtili na vysokou snášku?

Tak kachní vejce donedávna bylo zakázáno využívat jako potravinu z důvodu vysokého rizika kontaminace salmonelou. Dneska Evropská unie povolila používání těchto vajec...
http://www.rozhlas.cz/poradnapraha/spotrebitele/_zprava/719232

Běžce koupíte např. zde http://www.zootest.kpr.eu/cs/indicky-bezec

RE: kachní vejce je možné konzumovat

(), 26. 1. 2012, 18:48

odkaz nefunguje,
můžete prosím dát nějaké jiné spojení

děkuji za pomoc

václavek

Indický běžec

(), 13. 9. 2011, 09:28

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde seženu indického běžce? Můžete mi prosím poslat kontakt na p. Lejčara. Děkuji

RE: Indický běžec

(), 25. 4. 2015, 20:29

Prosím může mi někdo dát kontakt na chovatele p.Lejčara nebo na někoho u koho by bylo možno zakoupit v okolÍ Náchoda nebo Hradce Králové?Děkuji mnohokrát

bezec indicky

(), 22. 8. 2011, 20:31

Kachny na zahradku

Kachna Indický běžec

(), 15. 8. 2011, 11:12

Můžete mi prosím sdělit kontakt na p.Lejčara nebo jiného chovatele kachen Indický běžec? Mám zájem je pořídit a využívat na zahradě na sběr slimáků.

RE: Kachna Indický běžec

(), 4. 8. 2015, 16:18

Prodám indické běžce.
Okolí Jemnice.

Indický běžec

(), 6. 8. 2011, 10:36

Dobrý den, měla bych zájem si opatřit kachny Indický běžec pro mojí zahradu, jelikož slimáky je zaplavena. Prosím proto o kontakt na pana Lejčara. Děkuji.

Indický běžec

(), 12. 3. 2011, 21:48

Dobrý den,měl bych zájem o kachny Indický běžec, sdělte mi kontakt na pana Lejčara, děkuji.

Indycký běžec

(), 11. 2. 2011, 12:40

Mam zájem o tyto kachny , můžete mne spojit nebo sprostředkovat kontakt na pana Lejčara? sp. v mejsnar řepín 72 sč. 27733 děkuji. M

RE: Indycký běžec

(), 31. 1. 2015, 12:22

Prosím o kontakt na zakoupení kachynek běžkyn. děkuji

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

Lunární kalendář

Řez ovocných dřevin - jak a kdy prořezávat

Orchideje - Jak úspěšně pěstovat doma i venku

Bylinková zahrádka - vypěstujte si koření nebo lék

Domácí chléb - od přípravy kvásku po chlebový dort

Pergoly - inspirace, postupy a fotogalerie

Grilování - recepty, tipy a triky na letní grilování

Eknihy - ke stažení zdarma o zahradě a domově

Recepty na vánoční cukroví - to nejlepší cukroví podle našich receptů

Portál provozuje Tarsago | © 2016 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS