Lůj láká především ptačí druhy, které se na jaře a v létě živí hmyzem – sýkorky, mlynaříky, brhlíky, červenky, strakapoudy a další. Poradí si i se semínky, nejraději slunečnicovými. Ale zatímco profesionální semenožrouti, jako jsou zvonci a dlaskové, semena obratně loupou už v zobáku, sýkorky je musí jemnými zobáčky obsah pracně vyklovávat.

Nástrahy sítěk

Přesto, že je pro ně šikovnou a hodnotnou potravou, pokud lůj neznají, může ptákům chvilku trvat, nežli ho ochutnají. Pak už bude mizet rychle. Snáze si k němu najdou cestu skrze dobroty přichystané z rozpuštěného loje a semínek – jsou ještě měkčí a lákavější. Můžete je vyrobit doma, nebo zakoupit všude běžně dostupné lojové koule. K dostání jsou i v praktických síťkách, jen je zavěsit. Ale má to jeden háček. Když je chutná náplň vyzobaná a síťku ihned neuklidíte, může ji odvát vítr. Pak bude číhat na zvířata jako potměšilá pastička. Psům lákavě voní a mohou ji pozřít. Ptáci se do ní snadno zamotají. Tropí zkrátka podobné potíže, jako mnoho našich plastových odpadů na souši i ve vodě, kde se do nich zvířata chytají, nebo je omylem požírají.

Dobroty v klícce

Na lojové koule nebo čtverhranné lojové koláče se vyrábějí krmítka v podobě klícky. Do ní lojové výrobky jednoduše vkládáte. Některé jsou prodávané rovnou bez síťky (většinou jen v ochodech šetrných k přírodě) nebo síťku předem odstraníte. Klícky můžete rovněž vyplnit kousky loje. Pochoutky pro ptáky jsou k dostání i ve veganské variantě, bez obsahu živočišných produktů - rostlinné oleje (nikoli margaríny) ptákům rovněž dobře poslouží. Ovšem pozor na to, aby neobsahovaly palmový olej – takový produkt má na životní prostředí i životy zvířat mnohem horší dopad, nežli tuzemský lůj i sádlo. To navíc můžete zakoupit v biokvalitě, která zaručuje lepší životní podmínky zvířat, nebo ze slušného domácího chovu.