100% hypotéky jsou minulostí – kde vám nyní půjčí nejvíce?
31. 12. 2016

100% hypotéky jsou minulostí – kde vám nyní půjčí nejvíce?

Podzim roku 2016 neznamená pouze konec 100% hypoték, ale také přehodnocení obchodní politiky hypotečních bank. Finanční instituce totiž snížily maximální výše hypoték často ještě pod hranici, kterou jim doporučila Česká národní banka.

[Komerční prezentace]

Aktuální maximální výše hypotéky dostupné na českém hypotečním trhu činí 95 % zástavní hodnoty nemovitosti, dle regulace ČNB. Ovšem, 8 z 13 vybraných bank vám půjčí méně, viz následující tabulka.

 

Na hledání nejvhodnější hypotéky si dejte záležet.

V případě, že čerpáte hypotéku na koupi pozemku s následnou výstavbou rodinného domu, banka počítá maximální výši hypotéky z tzv. budoucí hodnoty zástavní, tj. ceny nemovitosti (rodinný dům + pozemek) po jejím zkolaudování.

Praktický příklad: Manželé Novákovi žádají o hypotéku na koupi stavebního pozemku a výstavbu rodinného domu, kdy kupní cena pozemku činí 5 000 000 Kč a projektované náklady na výstavbu nemovitosti činí 4 000 000 Kč. Soudní znalec banky, kterému Novákovi předloží návrh kupní smlouvy k pozemku a rozpočet nákladů na výstavbu, potvrdí budoucí zástavní hodnotu nemovitosti ve výši 9 000 000 Kč. Novákovi žádají o hypotéku u banky, která poskytuje úvěry do 95 % LTV (LTV = poměr výše úvěru k hodnotě zastavované nemovitosti), tzn. Novákovi mohou získat maximálně 8 550 000 Kč s tím, že 450 000 Kč musí financovat z jiných zdrojů, např. z úspor či úvěru ze stavebního spoření. Případně, Novákovi mohou dát bance do zástavy další nemovitost. V tomto případě banka počítá LTV hypotéky ve vztahu k součtu zástavních hodnot nemovitostí.

s financováním vašich přání pomůže vhodně zvolená hypotéka

95 % jen pro někoho a někdy

Výše uvedené maximální výše hypoték vychází z oficiálních nabídek jednotlivých hypotečních bank. Ovšem, v praxi se můžete setkat s tím, že pro získání hypotéky ve výši 95 % zástavní hodnoty nemovitosti, musíte splnit určité podmínky. Zpravidla se jedná o tyto body:

  • sjednání doplňkových produktů (např. běžný účet, úvěrové pojištění, kreditní karta)
  • musíte být klientem banky po určitou dobu (např. 6 měsíců)

Realita není tak přehledná, jako marketingové letáky

Realita českého hypotečního trhu je dost komplikovaná. O výhodnosti či nevýhodnosti konkrétní nabídky nerozhoduje pouze úroková sazba hypotéky, ale také:

  • částka, na kterou banka požaduje nemovitost pojistit
  • poplatek za správu úvěru
  • poplatek za poskytnutí úvěru
  • cena doplňkových produktů
  • cena odhadu nemovitosti
  • poplatek za čerpání úvěru (0–500 Kč za každé čerpání)

Hypotéka na koupi stavebního pozemku s následnou výstavbou patří mezi administrativně a finančně nejnáročnější typy hypoték. V tomto případě se tedy více než kdy jindy vyplatí spolupráce s nezávislým profesionálem, který je nejen schopen přesně vyhodnotit a porovnat nabídky jednotlivých bank, ale také vás dovést k úspěšnému dočerpání hypotéky, ke kterému dochází v době kolaudace nemovitosti.

Při výběru solidního hypotečního makléře vám také mohou pomoci reference či zkušenosti jiných lidí, kteří řešili otázku výstavby domu.

Toto je komerční prezentace.
Server iReceptář.cz ani jeho provozovatel není autorem a neodpovídá za obsah článku.

Autor  .

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětpluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

LTV 2018

(Martina), 16. 1. 2018, 16:34

95% už dnes myslím neposkytuje žádná banka. Jinak těch 90% s půjčuje pouze 15% žadatelů, tedy v mnoha případech musíte mít naspořeno ještě více. K tomu připočítat 4% daň, provizi realitce, poplatky za vyřízení hypotéky....člověk dnes musí mít našetřeno i půl milionu.

zkušenost

(luxu), 2. 1. 2017, 14:30

před dvěma lety jsem zařizoval hypotéku, fyzicky jsem obešel asi 6 bank a byla to tragédie za tragédií, nemluvím o podmínkách viz výše... bohužel jako všude ve službách, jde i u bank o zaměstnance a jejich příčetnost. Opravdu nejvstřícnější a nejvíc při věci byli v Equa a Air... no a po probádání podmínek spojených s hypo jsem skončil u Equa, doporučuju

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS