Domácí úprava vody, 2. díl
23. 6. 2009

Domácí úprava vody, 2. díl

K jednoduchým domácím úpravách vody z vodovodu nebo ze studny patří vedle mechanických filtrů také chemická činidla, která likvidují bakterie. Jde o chlór a aktivní uhlík.

Proč upravovat vodu chemickými látkami? Pokud má voda podivnou pachuť nebo je nelibě cítit, je to známka, že obsahuje škodlivé bakterie a že k pití příliš vhodná není. Chlorování vody bakterie zlikviduje, ale tvoří zdraví škodlivé vedlejší produkty. Ty je schopné odstranit aktivní uhlí, které navíc vodu neochudí o prospěšné látky.

Dvě tváře chloru

Chlorování spolehlivě zničí nebezpečné bakterie, které mají na svědomí tyfus, choleru a jiné choroby, které ve velkém sužovaly a někde stále ještě sužují lidstvo. V té části světa, kde se voda chloruje, zmíněné choroby prakticky vymizely.

vodní filtrV části světa, kde se chlorace nepoužívá, na epidemie bakteriálních nemocí ročně umírají čtyři miliony dětí.

Ovšem v sedmdesátých letech v USA zjistili, že chlor se ochotně slučuje s organickými látkami, které jsou běžně obsaženy v povrchové vodě. Vytvářejí se organické sloučeniny chloru (chloroform, chlorfenoly, chlorbenzeny apod.), které jsou většinou rakovinotvorné.

„U lidí, kteří konzumují chlorovanou vodu, je častější výskyt nádorů trávicího a močového ústrojí, rakoviny tlustého střeva, konečníku, močového měchýře, prsu, mozku a plic,“ konstatuje mimo jiné RNDr. Snítil v publikaci ABC zdravé výživy I. z roku 1993.

Statistiky ukazují, že rakovina tlustého střeva patří v Česku k častým nádorovým onemocněním. V USA výzkumníci dospěli k závěru, že vedlejší produkty chlorace jsou odpovědné za každou pátou rakovinu tlustého střeva. Ovšem i přesto se dál voda z přehrad a znečištěných řek upravuje pro spotřebu v domácnostech chlorací, protože zatím není znám jiný dlouhodobě účinný levný způsob, jak předejít smrtelným epidemiím způsobeným neupravenou vodou.

Aktivní uhlí pomáhá

Uhlíkový filtr pro úpravu pitné vodyRakovinotvorné organické sloučeniny vzniklé chlorací nelze z vody odstranit varem nebo odstátím. Účinná je pouze jejich filtrace.

Filtry s aktivním uhlím odstraňují z vody škodlivé látky, ale současně v ní ponechávají zdraví prospěšné minerály obsahující vápník, hořčík, křemík a další.

Aktivní uhlí odstraní z vody i některé těžké kovy (například rtuť a olovo uvolňující se ze starých vodovodních rozvodů), sirovodík, ropné látky a jejich zápachy, hadicové zápachy, radioaktivní radon, DDT a řadu dalších organických látek. Filtry s aktivním uhlím zároveň likvidují zákal, rez a vodní sliz.

Levnější filtr má vyšší provozní náklady

Není ekonomické doma filtrovat všechnu vodu, protože z převážné části ji použijeme jinak než k pití či vaření. Zcela postačí domácí přístroj s aktivním uhlím, kterým si upravíme jen tu vodu, kterou vypijeme nebo spotřebujeme při vaření.

FiltracePři výběru vhodného filtru bychom měli mít na paměti, že menší a levnější přístroje v ceně kolem 900 Kč mají dražší provoz, protože vložka se rychleji zanese a je třeba ji často měnit. Cena jednoho litru takto upravené vody pak může přesáhnout jednu korunu.

Větší přístroje sice koupíme až za trojnásobek ceny levného filtru, ovšem jejich vložka ztrácí účinnost přibližně po roce provozu. Litr kvalitní vody pak vzhledem k provozním nákladům stojí jen několik haléřů.

Sprchové odchlorovací filtry

Chlor také vysušuje a dráždí pokožku. Řadě lidí může tedy vadit i sprchování chlorovanou vodou, po kterém je svědí kůže. Nejvíce takto trpí citlivá pokožka malých dětí a lidí nemocných lupenkou, ekzémy či jinými kožními chorobami. Proto výrobci přišli se sprchovými odchlorovacími filtry, které na rozdíl od přístrojů s aktivním uhlím dokážou odstranit chlor i z horké vody. Tyto sprchové filtry však nejsou dosud tolik rozšířeny.

Prřipravil Ing. Zdeněk Žák, foto autor

Pro Receptář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

ODŽELEZNĚNÍ VODV Z VRTU

(VWPsQNuEpE12nkL6JT88QmV6hTmMFYYvu7bMQMvaVWR), 9. 1. 2012, 17:14

ŘEŠÍM,JAK ODSTRANIT NADMĚRNÉ MNOŽSTVÍ ŽELEZA A MANGANU Z VODY.VODU UŽÍVÁM Z VRTU.VODA NEPÁCHNE,ALE PO PŘEVAŘENÍ SE ZAKALÍ A JE REZATÁ . DĚKUJI PŘEDEM ZA PŘÍSPĚVKY

Můžete mi někdo poradit, kde se prodávÁ v Plzni:
Filtr na mechanické nečistoty GEOS AGT COD. FL251 1" ART. 251143?

Děkuji za odpověď.

(VWPsQNuL-gqkQNs6JyvjFo), 16. 1. 2009, 11:49

Prosim o radu , mam vrtanou studnu v piskovci , je cista .Po prevareni zůstava bily film.Mohu pouzit take filtr a jaky,dekuji.

RE: bílý povlak= přechodná tvrdost

(VWPsQNuNW7PaQkR_67bMQMvaVWR), 15. 1. 2010, 14:15

Dobrý den,

bílý povlak po převaření patrně způsobuje vyšší přechodná tvrdost. Převařením vody se vysráží minerální látky, které jsou ve vodě jinak volně rozpuštěné. Vysráží právě podíl minerálů, které tvoří tuto přechodnou tvrdost. Zůstanou minerály tvořící trvalou tvrdost. Voda tedy nemusí být celkově moc tvrdá, jde o rozdíl mezi celkovou a přechodnou...no... prostě, ten povlak na uvařené vodě, čaji atd ničemu nevadí, je to prostě jen vidět a třeba na hrnku od čaje to nechává zbytky na stěnách a vypadá to jen strašidelně ale je to jen troška vápence... (i když někteří by Vám řekli, že je to škodlivé a že máte pít destilku, ale to je teorie z USA notně podporovaná výrobci reverzní osmózy, která vyrábí destilovanou vodu). Pokud byste zijtili, (dá se to lehce změřit za pár korun detekčním papírkem- rád poradím) že máte vodu velmi tvrdou, nebo byste to i při středně tvrdé vodě chtěli řešit, výborně to řeší kvalitní český filtr Dionela FTK 3, který vodu změkčí, ale nevyrobí totální destilku, tj nechá ve vodě část stopových prvků a minerálů.

RE: domácí filtr

(Jan ), 24. 6. 2009, 09:02

Mám podobnou vodu a osvědčil se mi filtr s vložkou jemnou dokonce jen 10 mikronů. Výrobce doporučuje vložku měnit aspoň dvakrát ročně. Měním ji častěji, zhruba jednou za čtvrt roku, někdy i dřív, aby částečně zanešený filtr zbytečně nesnižoval tlak vody v potrubí. Bílý film zcela nezmizel, ale téměř není znát.

(Ondras), 18. 6. 2008, 09:53

Dobry den, dekuji za informace, mame dceru s ekzemy a uz nam bylo drive doporucovano kouit odchlorovac. Bude se pristi dil zabyvat tako chlorem?M

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS