Jak a kdy použít vteřinové lepidlo
19. 12. 2018

Jak a kdy použít vteřinové lepidlo

Vteřinové lepidlo by nemělo chybět v žádné domácnosti. Rychle napraví škodu nebo pomůže tam, kde je třeba. Přesto od něj nemůžete čekat zázraky, i jeho užití má určitá omezení. Na co si dát pozor při práci s vteřinovým lepidlem?

Univerzální lepidlo, které si poradí za všech podmínek s jakýmkoli materiálem. Takové by chtěl mít doma každý. Bohužel, takové vlastnosti nemá ani vteřinové, ani žádné jiné lepidlo. Přesto s jeho pomocí dosáhnete velmi pevných lepených spojů, stačí jen vědět jak na to.

Rychlá reakce

Nabídka lepidel se stále rozšiřuje a k dispozici jsou skvěléSpravíte i oblíbený hrneček a účinné látky, které si poradí téměř se vším. Ale pozor, lepidlo, které dokonale spojí jeden materiál, si nemusí poradit v jiném případě. Proto je lepší se při nákupu vždy poradit, ať nevyhodíte spoustu peněz za tubu skvělého lepidla, které je ale zrovna ve vašem případě k ničemu. To platí i pro vteřinová lepidla. Kyanoakrylátová (sekundová) lepidla patří do kategorie pojiv, která vytvrzují chemickou reakcí. Při jejich aplikaci se vzdušnou vlhkostí nastartuje velmi rychlá polymerizační reakce, která v krátkém čase zajistí vytvrzení lepidla (polymery jsou velké molekuly tvořené opakující se stavební jednotkou). Díky tomu se spojí požadované materiály opravdu během chvilky.

Kde se nehodí

Vteřinovým lepidlem snadno slepíte porcelán, dřevo, kov, sklo i většinu plastů, nejlépe spojuje materiály obsahující stopy vlhkosti (tedy i lidskou kůži nebo sliznice). Jejich použití má přesto své limity. Nehodí se k lepení některých materiálů, například jemné kůže a bot. Obtížně se lepí také plasty s hladkým povrchem, k nimž lepidlo nepřilne (polyetylen, polypropylen, PVC, silikon, teflon). Na opravu bot není příliš vhodnéPotom musíte sáhnout například po vteřinovém lepidle s tzv. aktivátory nebo po jiném speciálním pojivu. V nejhorším případě, kdy k sobě potřebujete slepit dva různé druhy plastů, před vámi stojí prakticky neřešitelný úkol, zvlášť jestli je spoj tepelně namáhán. Dále by spoj slepený vteřinovým lepidlem neměl být vystaven přílišné mechanické námaze, obecně jsou místa namáhaná ohybem k lepení nevhodná. A konečně, lepení s pomocí sekundového lepidla je účinné a bezproblémové při lepení menších ploch do 1 cm2.

Správná aplikace prodlouží životnost

Před samotným lepení pečlivě připravte povrch slepovaných materiálů. Odstraňte nečistoty, případně seškrábejte zbytky starého lepidla a obrušte. Velmi pomůže také odmaštění, před aplikací lepidla povrch zbavte mastného filmu například pomocí acetonu, technického benzínu nebo vody se saponátem. Vteřinové lepidlo kápněte na lepený povrch a rozetřete pomocí párátka nebo špejle a přitlačte oba povrchy k sobě. Pokud co nejvíce omezíte kontakt zbytku lepidla s okolní vlhkostí, prodloužíte tím výrazně životnost lepidla. Stárnutí, „vypaření“ nebo „vyschnutí“ vteřinového lepidla je totiž bolavým místem pro většinu jeho uživatelů. Rychlé znehodnocení tuby lepidla nezpůsobuje nejen nevhodné skladování, ale nesprávná aplikace. Vlhkostí prostředí se nastartuje polymerizační reakce, která sice pomalu, ale jistě postupuje a nakonec zreaguje všechno lepidlo v obalu. Po použití otřete konec hrdla nádobky s lepidlem a skladujte ho nejlépe ve vzduchotěsné nádobce se sáčkem silikagelu a skladujte na chladném a suchém místě.

Nehody s vteřinovým lepidlem

Při práci s vteřinovým lepidlem také nezapomínejte dostatečně větrat, páry jsou totiž toxické. Stejně tak pokud si potřísníte kůži, snažte se lepidlo co nejdříve odstranit. Z pevného tvrdého povrchu se kapka nechtěného lepidla většinou podaří odstranit, použijte speciální odstraňovač vteřinového lepidla nebo ředidlo, v nouzi poslouží i technický benzín. Z textilních materiálů budete dostávat lepidlo daleko hůř. A co dělat v případě slepení prstů k sobě? Naneste odstraňovač vytvrdlého lepidla, počkejte až lepidlo změkne a prsty pomalu a opatrně oddělujte, nikdy neodtrhávejte.

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

A nejdůležitější informace?

(VWPsQNuB-lrpQNs6JyvjFo), 21. 12. 2018, 11:37

Nechci tento článek nějak hanit.. ale ta nejdůležitější věc, kterou sme v článku ennašel je, že toto lepidlo polymeruje při styku s vodou. Voda způsobuje, že začne tuhnout a tvrdnout. Běžně tedy tvrdne vzdušnou vlhkostí a velmi dobře a rychle lepí materiály, které přirozeně vlhkost obsahují (třeba lidská kůže) nebo povrchy, na kterých s enachází vlhkost kondenzovaná, třeba kovové povrchy. Při elpení vetších ploch nastává, že vlhkost se nedostává až do středu lepení a lebidlo tvrdne v těchto místech velmi pomalu. Tato lepidla si také velmi dobře rozumí s plasty a látkami na podobné bázy, s akrylátovými plasty, třeba plexi a také s epoxidpvými plasty a třeba laky. Při lepení něčeho na dřevo je dobré nejprve jemnou vrstvou dřevo nalakovat epoxidovým lakem a pak vteřinové lepidlo na něm okamžitě tvrdne. Dále se vteřinové lepidlo dá používat na odstrěňování klíšťat a vytahování třísek. Vytahování klíšťat je naprosto dokonalé.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS