Před zimou je důležité promazat obvodové kování
Zdroj: Před zimou je důležité promazat obvodové kování / Foto Pramos

Jak připravit plastová okna na zimu

Ze všech vnějších vlivů, které mohou mít negativní následky na životnost vašich oken, jich většině budou vystavena v zimě. Mráz nedělá dobře plastům obecně, rozdíly v teplotách uvnitř a venku způsobují pnutí a kondenzující vlhkost může značně zkrátit životnost kování. Jak minimalizovat rizika? Samozřejmě jednoduchou údržbou.

[Komerční prezentace] 

Seřídit raději dřív, než pozdě

Že nejsou vaše okna optimálně seřízená, můžete v krajním případě poznat tak, že při zavření nedotáhnete kliku nadoraz, nebo že při zavírání drhne dolní hrana rámu. Určitě bude lepší, když potřebné nastavení zvládnete před tím, než udeří mrazy, vyžaduje totiž otevřené okno a jemnou práci kovovými nástroji, která s prokřehlými prsty není zrovna jednoduchá. Že se moment bezpodmínečného servisního zásahu blíží, poznáte jednoduchým testem, který popíšeme v samostatném článku, spolu s podrobným návodem na seřízení oken. V principu jde o to, aby okenní křídlo přesahovalo rám nahoře i dole naprosto stejně a těsnění tak plnilo svoji funkci.

Čistota prodlouží životnost těsnění i kování a tím i celých oken

Nejen u člověka je čistota půlkou zdraví, je tomu tak i u měkkých plastových materiálů v přítomnosti tvrdších zrnek prachu, ale dokonce i u ocelových dílů. Prach, před kterým nás těsnící okno dokonale chrání, má tendenci ulpívat na dorazovém těsnění oken a ve funkční spáře. Jeho pravidelné odstraňováni pak není jen otázkou estetického dojmu, ale i otázkou udržení funkčnosti oken v průběhu celé předpokládané životnosti.

Životnost těsnění prodlouží jeho impregnace silikonovou emulzí. V podstatě jde o stejnou údržbu, jakou řešíme u dveřních těsnění v osobních automobilech.

Před zimou je důležité promazat obvodové kování Před zimou je důležité promazat obvodové kování Zdroj: Před zimou je důležité promazat obvodové kování / Foto Pramos

Všechny kovové díly, kde dochází k vzájemným pohybům a tření, by měly být nejen zbavené prachu (do rozumné míry), ale i vhodně promazané. Použít můžeme silikonový olej nebo WD40, dobře poslouží i olej na šicí stroje.

Tip: Každé okno ať už plastové, hliníkové či dřevěné má vlastní specifický návod k obsluze. V těchto pokynech najdete informace o údržbě i seřízení oken. Tyto pokyny by vám měl předat váš dodavatel oken.

Má k oknům přístup teplý vzduch?

Hlavním důvodem, proč se ve všech objektech topení montuje do nejméně praktického místa - pod okno - je samotný fakt, že okna vyžadují cirkulaci ohřátého vzduchu, jinak se z vnitřní strany mlží. Jedním z opomíjených bodů přípravy oken na zimu by tak měla být kontrola jejich okolí. Není k topení přiražená sedačka? Nezakrývá topení závěs? Stůl? Není okno zaskládané květinami nebo dalšími nezbytnostmi útulného bydlení?

I takové na pohled zanedbatelné věci mohou mít negativní vliv na vaše pohodlí a životnost vašich plastových oken.

Článek vznikl ve spolupráci s firmou Pramos

Akční letáky