Využívat terasy a balkony jako obytné prostory bytu je ideální především pro ty, kdo nemají zahradu. Staly se místem, kde rodiny tráví hodně volného času a přejí si je proto co nejvíce zpříjemnit. Někteří přizpůsobují vybavení i vzhled věku dětí, aby si tu mohly hrát, jiní touží po posezení na balkoně v italském stylu, kde důležitou roli hraje barevnost a vhodně zvolené květiny.

Teplé barvy na sever, chladivé na jih

Důležitá je i volba dlažby. Její barva by měla ladit s barvou stěn a ostatních doplňků na balkoně.

Barvy mohou velmi přirozeným způsobem vyrovnat skutečnost, že balkón působí příliš vyprahle, nebo naopak chladně, kvůli své orientaci na různé světové strany.

  • Je-li balkon orientován na severní stranu, volíme raději teplé odstíny barev. I v době, kdy na balkon nesvítí sluníčko, se obytný prostor díky barvám rozjasní a zútulní. K těmto barvám zejména patří oranžová, žlutá, červená, okrová či hnědá.
  • Naopak, je-li náš balkon orientován k jihu a svit slunce je intenzivní, bude pro majitele příjemnější, pokud se obklopí chladnými barevnými odstíny. Mezi chladné barvy řadíme modrou, zelenou, bílou, šedou apod.

Pokud se vaše terasa nebo balkon nacházejí ve starším domě, barevnost balkonu by samozřejmě měla ladit i s fasádou.

Rostliny dodají balkónu svěžest

Doplňkem osazených nádob mohou být zajímavý samorost či kámen, třebaporostlý mechem (na živu jej udržíme pomocí rosení).

Nejpůvabnějším doplňkem teras jsou rostliny. Používáme pro ně přenosné nádoby, v jejichž tvarech a velikostech i materiálech je dnes obrovský výběr. Osázíme je letničkami (muškáty, surfínie, chryzantémy), dvouletkami (macešky, pomněnky) či trvalkami a dřevinami, které budou balkón zdobit i v zimě a nevyžadují každoroční obnovu (například zakrslé jehličnany, vřesy a vřesovce).

Velmi efektní je použití stálezelených tvarovaných rostlin – zimostrázu (Buxus sempervirens), cypřišků (Cupressocyparis). Na balkóně se v létě mohou skvěle uplatnit i subtropické rostliny, například různé citrusy, oleandr či sbírka sukulentů. Většině pokojových rostlin letnění svědčí, ovšem před mrazem je nutné je schovat domů.

Krásné i užitečné jsou bylinkové truhlíky (pažitka, bazalka, tymián, oregano, saturejka a mnoho dalších). Balkón provoní a poslouží i v kuchyni jako výtečné a zdravé, vždy čerstvé koření.

Terasa v italském stylu

Základním materiálem italských balkonů je keramika. V našich podmínkách musíme pro květináče zvolit kvalitní keramiku (tzv. venkovní), která odolá mrazům a nepopraská.

  • Velmi zajímavě na terase působí kombinace terakotových květináčů s levandulově modrou keramikou.
  • Podobná barevnost se může objevit i v dlažbě a velmi decentně (zejména pokud jde o historický objekt) i na stěnách terasy a balkonu.
  • Ostatní doplňky je vhodné volit v bílých, terakotových a modrých barvách, aby daný prostor připomínal mořské jižanské prostředí.

Pokud máme krytý balkon orientovaný k jižní či jihovýchodní straně, můžeme si dovolit použít sortiment středozemních rostlin, jako jsou levandule, šalvěj, zimostráz či popínavé růže. Na balkoně orientovaném na severní stranu volíme odolnější trvalky, třeba šantu kočičí, tvarovaný ptačí zob, břečťan.

Pěkně na terase působí i bílé kamínky. Položíme je na dlažbu jako kompoziční prvek, vrstvou kamínků můžeme pokrýt i povrch zeminy v mobilních nádobách.

Stavíte balkon? Důležitá je orientace

Terasu nebo balkon je vhodné situovat směrem k jihu nebo k jihozápadu. Špatná není ani jihovýchodní orientace. Nabízí příjemné závětří v chladnějších ranních a dopoledních hodinách, kdy se na terasu koncentruje sluneční svit. V horkém letním odpoledni tu naopak najdeme příjemný stín a chládek. Tato poloha bude také vyhovovat největšímu počtu druhů rostlin.

  • Tvar terasy a balkonu obvykle přizpůsobíme tvaru stavebního objektu. Většinou bývají pravoúhlé.
  • Pěkné jsou však i terasy ve tvaru půlkruhu, čtvrtkruhu nebo kombinace terasy pravoúhlé s kruhovým tvarem. Kruhové tvary teras jsou vhodné u objektů, kde se půlkruh už vyskytuje, např. u okenních oblouků nebo u brány.

Ing. Jiří Šindelář a Ing. Naděžda Sochorová, PROPARK – ateliér zahradní a krajinářské architektury