Jak zabránit plísni ve sprše?
Zdroj: Profimedia

Plíseň ve sprše: Chytré triky, jak jí snadno předcházet

Bojujete pravidelně s plísní ve sprše? Na likvidaci plísně můžete použít spoustu průmyslově vyrobených i doma nalezených prostředků. Jak ale zatočit s plísní ve sprše jednou provždy? Nutná je prevence, ale možná je třeba udělat víc!

Zdroje: www.prozeny.cz,krostrade.cz

Plíseň ve sprše není jen špína, ale i zdravotní problém

Problém není plíseň, ale její příčina. Plíseň je samozřejmě nechtěná, zdraví nebezpečná a také velmi neestetická. Šíří se a ničí materiály i pěkný vzhled interiéru. Plíseň také není jen špína, ale živý organizmus, který však není v našich obydlích žádaný, a naopak inhalace plísňových spor může přivodit nepříjemné zdravotní komplikace především citlivějším jedincům.
Problém není, jak plíseň vyčistit. Na to máme řadu přípravků, a i ty domácí jsou běžně účinné. Na plísně lze rozhodně použít savo, čpavek, ale také ocet či oblíbený ocet se sodou. I když plíseň dobře a viditelně odstraníte, bude se nejspíš v místě objevovat znova. Problémem je především vlhkost, která je v interiéru nežádoucí, nedůkladný úklid a stavební nedokonalosti. Ani v kuchyni či koupelně, kde je tekoucí voda, není nutné potýkat se s plísní. Důležitá je rozhodně hlavně prevence.

Vyčistit plíseň ve sprše nestačí

Najděte zdroj problému a preventivně bojujte s opětovným výskytem. Pokud jde o sprchový kout, pak je jasné, že ubránit se vodě v jeho okolí je náročnější, ale ne nemožné. Preventivním opatřením číslo jedna je kvalitní a časté větrání. Ale také použití materiálů, které rychle a dobře schnou. V místech, kde se plíseň objevuje, eliminujte například i sušení mokrého oblečení, ale také zvlhčovač vzduchu nebo rostliny mohou zvyšovat vzdušnou vlhkost. Naopak vám může pomoci filtrace vzduchu přes aktivní uhlí.

Plíseň ve párách se drží obvykle velmi silně. Plíseň ve spárách je problém mnohých koupelen.  Zdroj: RJ22 / Shutterstock.com

Snažte se minimalizovat vlhkost v okolí sprchy

Pokud protékají kohoutky, proveďte výměnu těsnění. To stejné platí o dovírání dvířek sprchového koutu, ale také případné obnově izolačních tmelů. K zajištění spojů v koupelně se obvykle používá obyčejný silikon v tubě. Jeho použití je nesmírně jednoduché a s trochou šikovnosti jej zvládne aplikovat kdokoli. Izolované spoje silikonem lze nejen dobře čistit, ale lépe se i vysuší. Vlhkosti i plísni silikon zabrání dostat se do spár a udržet se v mikro mezerách nedostatečně těsnících materiálů.
Máte možnost odvětrání či vysušení? Rozhodně ji pravidelně využívejte. Je to jednodušší než manuální osušení problematických míst. 

Akční letáky