obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

„Plyn na burze je levný. Ale ne pro nás!“ upozorňuje zákazníky IP Polná

Firmu Izolace Polná, zabývající se zateplováním stropních konstrukcí rodinných domů, zaujaly zprávy, že za poslední dva roky klesla cena plynu na burze o více než 44 %. Svým zákazníkům nabízí srovnání s jejich výdaji za plyn.

[Komerční prezentace]

Podle některých odhadů může plyn brzy poklesnout klidně i pod hranici 1,5 USD za milion termálních jednotek, což by znamenalo dvacetileté minimum. Společnost IP Polná proto chtěla vědět, zda se tato skutečnost projevuje i na účtech za plyn u konečných spotřebitelů.

„Pro tento účel jsme vyhledali archivovaná data o cenách plynu jedné energetické společnosti působící na českém trhu. Sestavili jsme graf, jak se od roku 2001 vyvíjela jejich cena plynu u jednoho konkrétního tarifu určeného pro domácnosti, které plynem topí a ohřívají vodu,“ popisují svůj postup specialisté na zateplování starších domů. 

zásobníky zemního plynu zásobníky zemního plynu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Uvedená cena je vždy pro pásmo zahrnující roční spotřebu 39 MWh/rok, což odpovídá nezateplenému dvougeneračnímu rodinnému domu s podlahovou plochou 224 m². Odběrné místo leží v Pardubickém kraji.

Proč vzrostly ceny plynu

V letech 2001—2004 cena plynu mírně klesala. Poté nastalo období světové konjunktury a naše země vstoupila do Evropské unie (k 1. květnu 2004). Nastala doba nevídaného hospodářského růstu celé české ekonomiky spolu s rostoucí spotřebou domácností. Ceny energií na burze se začaly rychle zvyšovat. Rostoucími náklady za nákup surového plynu vysvětlovali manažeři energetických společností nutnost zvyšování cen i pro domácnosti.

V roce 2009 udeřila v USA a v Evropě hypotéční a dluhová krize. Navzdory poklesu výkonu ekonomiky a zvyšující se nezaměstnanosti, ceny energetických surovin dále rostly. Krizí zasažené domácnosti ovšem nebyly ze strany energetických společností nijak ušetřeny.

Celosvětově ceny plynu klesají, zlevnění pro domácnosti je však prakticky nulové. Celosvětově ceny plynu klesají, zlevnění pro domácnosti je však prakticky nulové. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

44 % versus 5, 5 %

V letech 2010—2012 došlo vůbec k nejprudšímu růstu ceny plynu pro koncové zákazníky. Poté došlo k obratu díky těžbě plynu z břidlic. Z důvodu vysoké nadprodukce cena plynu na burze od té doby vytrvale klesá a jen od roku 2013 ztratila 44 % své hodnoty. Jak se to projevilo na koncových cenách pro domácnosti?

Ve stejném období koncové ceny klesly o pouhých pět a půl procenta!

Zde se naplno projevuje uvažování energetických firem. Pokud světové ceny plynu rostou, je to důvod k okamžitému zdražení cen i pro domácnosti. Pokud ceny klesají, domácnosti změnu ceny téměř nepocítí. Nedivme se, obchod s energetickými surovinami je především tvrdý byznys. Energetické firmy tu nejsou proto, aby dělali charitu, ale aby tvořily zisk. Jak velký bude, to záleží pouze a jen na jejich zákaznících, tedy na nás všech.

zemní plyn zemní plyn Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Slepice, které snášejí zlatá vejce

Takový odběratel plynu bydlící v nezatepleném domě představuje pro energetickou firmu slepici, která jí snáší zlatá vejce.

„Pokud nechcete své těžce vydělané peníze odevzdávat energetickým firmám jen tak, můžete zkusit jiného, levnějšího dodavatele plynu. To je první krok, kterým ušetříte zpravidla jednotky procent. Když chcete, abyste úspory opravdu pocítili a ušetřili dalších až 30 % nákladů na vytápění, tak udělejte ještě krok druhý. Nechte si zateplit strop minerální vlnou Magmarelax®,“ jednoznačně doporučuje společnost IP Polná. 

Přeměření konečné výšky foukané izolace se zákazníkem. Přeměření konečné výšky foukané izolace se zákazníkem. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Vše je hotovo za 3 hodiny za plného chodu domácnosti. Jedná se přitom o finančně nenáročnou investici, která se investorovi vrátí za 4 až 5 let.

Více o zateplení na www.mojeizolace.cz, případně na telefonu 800 100 533.

Akční letáky