Zapomenout byste neměli ani na pojištění domácnosti.
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stěhujete se do nového? 4 věci, na které byste neměli zapomenout

Vybíráte byt či dům, který by pro vás byl ten pravý? Nebo už jste svůj vysněný domov našli a nemůžete se dočkat, až si jej upravíte k obrazu svému? Nenechte se unést představami a sny příliš brzy a zachovejte chladnou hlavu, předejdete tak případným nepříjemnostem. Na co si dát při stěhování pozor?

[Komerční prezentace] 

Rozumíte podmínkám?

Při prohlídce nemovitosti si důkladně prohlédněte nejen všechna zákoutí, ale věnujte pozornost také majitelům. Pokud na vaše otázky neodpovídají zpříma, vyhýbají se, spěchají a nedělají na vás dobrý dojem, pravděpodobně něco nehraje a měli byste být na pozoru. Jestliže si s majiteli porozumíte, následuje ujasnění si podmínek a podpis smlouvy. I když na vás majitelé působí sebelépe, buďte ostražití a raději se na všechny body smlouvy, které vám nejsou jasné, doptejte, případně se nebojte navrhnout úpravy. Ve smlouvě by mělo být všechno vysvětleno jasně, transparentně a konkrétně, aby později nedocházelo k tahanicím.

Zapomenout byste neměli ani na pojištění domácnosti. Zapomenout byste neměli ani na pojištění domácnosti. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Poznejte své sousedy

Jakmile je vše dohodnuto, plní se vám hlava představami, jak si nový prostor zabydlíte. Ještě před tím, než začnete, uděláte dobře, pokud se seznámíte se sousedy. Nemusíte samozřejmě obcházet celý dům, ale pokud se stěhujete do bytu, je vhodné zaťukat alespoň na sousedy ve stejném patře. Můžete se pozdravit, přinést jim nějakou maličkost a popovídat si. Uděláte tak pozitivní dojem hned na začátku a vzájemně si pak můžete vypomáhat. Pokud navíc chcete v bytě provádět po nastěhování větší a hlučnější změny, sousedé budou tolerantnější, pokud se s nimi o tom pobavíte a požádáte je o trpělivost.

Zabezpečte si nový domov

Už? Ještě chvíli s koupí nábytku a cenností vyčkejte. Nejprve zainvestujte do kvalitního zabezpečení vašeho domova. Pořiďte si bytelné dveře s kvalitním zámkem, případně také druhým bezpečnostním zámkem. Pokud bydlíte v domě, zvažte instalaci bezpečnostního systému v celém objektu. Chytrým prvkem je také venkovní světlo s čidlem, které se samo rozsvěcí, pokud zaregistruje pohyb. I taková maličkost může odradit nevítanou noční návštěvu.

Kromě instalace bezpečnostních prvků byste měli zapřemýšlet také nad pojištěním domácnosti. Pokud jej nezařídí majitel, měli byste do něj zainvestovat vy sami. Není totiž nic nepříjemnějšího, než si vybavit nový byt a za pár dní jej nalézt vytopený vlastní pračkou. Jestliže si krytí zařídíte online, zabere vám jeho sjednání pár minut. U ČSOB Pojišťovny navíc ušetříte 10 % z ceny a čas, který byste jinak strávili na pobočce.

Zabydlujte se postupně

Všechno jste zvládli? Teď už vám nic nebrání si z nového prostoru udělat opravdový útulný domov, kam se budete rádi vracet. Nezapomínejte ale, že méně je někdy více, postupujte proto pomalu, vše si pečlivě změřte a využívejte nadčasové barvy a vzory. Jen tak zajistíte, že se v novém domově budete cítit příjemně i za několik let.

Akční letáky