Dělení mohutných a sukovitých špalků chatrnou sekerkou, která neustále sjíždí z topůrka, to je denní i noční můrou mnoha domácích drvoštěpů.

Ale také ti, kteří si už dávno pořídili kvalitní sekeru s nezničitelným plastovým topůrkem, oceňují, že technický vývoj čím dál tím víc nabízí možnosti, jak přenechat dřinu strojům.

Oblibu si získávají zejména elektro−hydraulické štípačky dřeva. Vyrábějí se v provedení horizontálním nebo vertikálním, skládají se z robustního rámu, elektromotoru, čerpadla, pístu, štípacího klínu a bezpečnostních ovládacích prvků.

Siláci stojící, ležící

Horizontální štípačky jsou velmi skladné a kompaktní. Váží kolem 50 kg a hodí se k dělení menších polen palivového dřeva do průměru 25 cm a délky půl metru. Existuje celá řada modelů. V této kategorii je praktické použít stroje elektromotory na střídavý proud 220 V s příkonem okolo 1600 W (podobný mají výkonnější vysavače). Díky hydraulice pak tito pracanti dokáží vyvinout tlačnou sílu až 5 tun.

Vertikální štípačky jsou větší stroje s nastavitelnou pracovní délkou podložní plošiny. Mají velký výkon a dokážou štípat opravdu velká polena, která již ani pořádná sekera, mlátek a štípací klíny nezvládnou. Pohánějí je silné třífázové motory o příkonu přes 3000 W a zpravidla vyvinou tlačnou sílu přes 8 tun.

Bez problémů štípou metrová polena o průměru větším než 30 cm. Hmotnost těchto strojů bývá hodně přes 100 kg, proto jsou vybaveny praktickými kolečky, která zajišťují snadný transport a manipulaci na pracovišti.

Bezpečnost především

Štípací klín nelze uvést do pohybu, pokud nejsou obě ruce obsluhy v bezpečí mimo štípací prostor, tedy na ovládacích páčkách nebo na rukojetích. Horizontální štípačka se proto ovládá dvěma páčkami na bocích stroje.

Vertikální štípačka je vybavena kleštinami, které zafixují poleno, aby z něj při rozštípnutí neodlétly do stran nebezpečné třísky. Kleštiny mají rukojeti, jimiž obsluha stroj ovládá – štípací klín se uvede v činnost až ve chvíli, kdy na obě rukojeti zatlačíme směrem dolů. U obou typů štípaček je samozřejmostí, že při uvolnění aspoň jednoho spouštěcího tlačítka okamžitě vyjíždí štípací klín zpět do výchozí polohy.

Někteří kutilové se nekriticky pouští do amatérské výroby tlakové štípačky. Bez znalostí z oboru elektrotechniky a strojírenství je to velký risk. Štípací stroj vyrobený bez hlubších znalostí může způsobit vážná zranění s trvalými následky.

Foto Vari