Zdroje: dumazahrada.cz, homeincube.cz, prima-receptar.cz

Pračka je dnes nedílnou součástí každé domácnosti. Bez tohoto pomocníka už si asi nedokáže představit život žádná moderní hospodyňka. I když pračku používáme denně, často zapomínáme na pravidelnou údržbu. V bubnu se usazuje vodní kámen, zbytky pracích prostředků, aviváží i nečistoty a mastnota z prádla.

Neudržovaná pračka časem přestane kvalitně prát a vaše oblečení může začít zapáchat. Bez péče navíc dojde pravděpodobně dříve či později k poškození přístroje, což vás může vyjít pěkně draho. Proto je dobré se o pračku preventivně starat.

Tableta do myčky ušetří váš rodinný rozpočet

Pračku můžete pravidelně čistit různými způsoby. První variantou jsou speciální prostředky, které jsou k dostání v jakékoliv drogerii. Za ty ale zaplatíte v řádech desítky až stovky korun.

Milovnice přírodních produktů mohou sáhnout po surovinách jako jsou ocet, kyselina citronová či jedlá soda, které mají čistící i dezinfekční účinek. Jsou sice ekologické a levné, jejich sílu ale nelze srovnávat s chemickou variantou a v případě octa je potřeba počítat s nepříjemným zápachem.

Pokud máte myčku nádobí a používáte do ní mycí tablety, máte vyhráno. Jediná tableta totiž splní odmašťující i čistící funkci. Stačí vložit do bubnu jednu až dvě tablety, podle toho, jako moc je vaše pračka znečištěná, a pustit program minimálně na 60 °C, nebojte se ale ani vyvářky. Pro dokonalý výsledek ještě vyčistěte filtr, otřete těsnění u plnicího otvoru a umyjte zásuvku na prací prostředek. Aby pračka lidově řečeno "nezatuchla", nezavírejte dveře ani plnící otvor a nechávejte je mezi praním větrat.

Zvládnou i troubu a vybělí záclony

Tablety do myčky si v domácnosti poradí také s připečenou mastnotou uvnitř trouby i na dvířkách. Tuto nečistotu obvykle nelze vydrhnout, tablety do myčky vám ale s mastnotou jednoduše pomůžou, bez zběsilého drhnutí.

Rozmačkejte tabletu a vytvořte z ní hustou kaši. Tu nanášejte na houbičku, nebo čisticí kartáček a jemně čistěte mastná místa. Následně nechte alespoň 10 minut působit a nezapomeňte na konci vše důkladně omýt čistou vodou.

Pokud potřebujete vyprat a vybělit zašlé záclony, opět se nebojte použít tabletu do myčky. Díky odmašťujícím složkám budete překvapeni výsledkem.

Konec připálených pánví

Nemůžete vydrhnout připálenou pánev? Nadrcené tablety s troškou vody ve formě kašičky si i s tímto problémem hravě poradí. Nechte směs působit ideálně přes noc a zakryjte hrnce například igelitovým sáčkem nebo potravinářskou fólií, aby kašička nevyschla. Ráno stačí pekáč či pánev lehce setřít hrubší stranou houbičky.

Stejnou funkci odvedou tablety i v případě, že vám dojdou mycí prostředky do koupelny. Kašičkou omyjete WC, vanu, umyvadlo i dřez.

Související články