Kam s pračkou
Nejdřív si ujasněme, k čemu všemu jsme koupelnu dosud využívali a zda to tak zůstane. Zvažme především umístění pračky. Máme-li k dispozici jiný vhodný prostor, vyplatí se přístroj přesunout jinam.
Koupelna bude hned hezčí, čistší a praní pohodlnější, zejména, pokud v novém prostoru budeme moci prádlo i sušit.
V koupelně je třeba také vyřešit počet umyvadel – rodině se čtyřmi a více členy druhé umyvadlo usnadní zejména ranní hygienu. V nových domech se již běžně navrhují dokonce dvě koupelny – jedna pro rodiče, druhá pro děti.
Kdo má možnost si takovou domácí prádelnu vybudovat v suterénu či přízemi vícepodlažního domu, může pomýšlet i na jednoduchý shoz špinavého prádla, třeba zabudovanou novodurovou trubkou o průměru kolem 30 cm.
Pračce v koupelně je možné vyhnout se i díky prostorovým dispozicím některých bytů panelových domů. I v těch se pro prací kout najde místo v předsíni, komoře či kuchyni. Záleží na dostupnosti vody a odpadu. Pračku i koš na prádlo lze pak skrýt do výklenku za žaluzii, do skříně s posuvnými dveřmi apod.
Sprcha má přednost
V koupelně rodičů či v rodinné koupelně je ideální mít k dispozici jak vanu, tak sprchový kout.
Nemáme–li tolik místa, je vhodnější sprchový kout. Toto řešení doporučují zastánci úsporného zacházení s vodou, ale i lékaři. Třeba kardiakům vanová lázeň ani nesvědčí.
Trend posledních let je jasný:
- velký sprchový kout (od 80x120 cm a více),
Chybět by nemělo ani kolmo či vodorovně umístěné madlo a případně sklopná stolička.
- bezbariérový přístup,
- termostatická baterie.
Skleněná stěna s dveřmi z nerozbitného skla při šířce sprchového koutu 120 cm či více ovšem už něco stojí.
Pokud ji nahradíte (třeba jen na prvních několik let) závěsem, nezapomeňte, že by měl propouštět dostatek světla.
V obou případech – tedy nad stěnou nebo závěsem – by měl být dostatečný volný prostor, alespoň 20 cm. Při delším sprchování by se totiž v uzavřeném prostoru mohlo udělat zejména staršímu člověku špatně.
Podezdívka bývá nutná
Pozor v panelových bytech při instalaci vaniček v bezbariérovém provedení (kdy jejich výška nepřesáhne 2,5 cm), nebo tam, kde je vyspádovaná podlaha s odtokovým kanálkem. V těchto dvou případech lze využít přípojku na odpad jen velmi obtížně; požadovaný sklon 3 % znamená zásah do stropu sousedů. Na to odmítají přistoupit nejen partaje pod stavebníkem, ale brání se i řemeslníci. Většinou se tak uživatel musí smířit s několikacentimetrovou podezdívkou.
Sprchovací vana
Někdo však na vanu nedá dopustit a sprchuje se jen občas. Nemáte-li dostatek místa na instalaci obojího, zvolte vanu, v níž se můžete i sprchovat.
Pečlivě ovšem vybírejte její provedení: Typy určené i ke sprchování totiž musí mít ploché a rozšířené dno, aby bylo možné ve vaně pohodlně a hlavně bezpečně stát.
Spojení koupelny a toalety už dnes nikoho nepřekvapí. Mělo by se ovšem objevit pouze tam, kde má rodina k dispozici další samostatné WC. Jinak platné předpisy dovolují spojit koupelnu a WC pouze v bytech s maximálně dvěma obytnými místnostmi.
Pohodlně dovnitř i ven
Důležitý je i bezpečný vstup a výstup. Pro ten je nejvhodnější vana se sníženým předním lemem.
Lem vany by měl také být tak široký, aby bylo možné se na něj posadit a pak do vany opatrně přehodit nohy.
Vanu se sníženým okrajem a širokým lemem ocení nejen senioři, ale i rodiče malých dětí.
Pokud vana široký lem nemá, lze ji obezdít tak, aby vznikla dostatečně široká plocha.
Pozor zejména u menších a vyšších akrylátových van, které bývají určené do malých koupelen. Mívají nepříjemně úzké hrany lemu, což si uvědomíte až při používání. Ideální je vyzkoušet si vanu přímo v koupelnovém studiu, a to nejen jak se vám v ní bude ležet, ale i jak se z ní dostanete ven!
Madla
I k vaně patří madlo, nemělo by však být instalováno našikmo! Pak se totiž „rozkládají“ síly a vstávání vyžaduje více námahy.
U van postavených do prostoru nahrazuje madlo speciální sloupek, případně se prodávají opěrná madla, která se k vaně našroubují dodatečně. Ta lze občas koupit i za pár stokorun v diskontních prodejnách s potravinami, v prodejnách se zdravotními potřebami bývají výrazně dražší.
Proti uklouznutí
Ve vaně můžete také snadno uklouznout. Zabránit by tomu měla speciální úprava povrchu (například tzv. Antislip u smaltovaných van, což je směs křemičitého písku, která se zataví při vysoké teplotě do smaltu, jde o trvalou úpravu).
Používají se také různé protiskluzné plastové podložky či samolepky na dno vany, jejich životnost ovšem nebývá příliš dlouhá. Úpravy smaltu či protiskluzné podložky patří samozřejmě i do sprchového koutu.