Vrzající podlaha může být nepříjemný problém.
Zdroj: profimedia.cz

Vrzající podlaha: Triky, kterými se otravných zvuků konečně zbavíte

Bydlíte ve starším domě a téměř pod každým vaším krokem zní podivné zvuky vrzající podlahy? Pro někoho to může být jistá poetika, jiné to může přivádět k šílenství. Jestliže se řadíte do druhé skupiny, poradíme vám, co se s vrzáním podlahy dá dělat.

Je zcela přirozené, že některé úseky vaší podlahy začnou časem vrzat či skřípat. Jak plyne čas, dřevo v podlaze se díky změnám počasí rozpíná a smršťuje. Tento neustálý pohyb ve dřevě postupně uvolní spoje mezi jednotlivými díly podlahy a uvolní se i spoje slepené lepidlem. Existují však jednoduché způsoby, jak se vrzání zbavit.

Co je příčinou?

Vrzání je většinou způsobeno třením dřeva o dřevo. Dochází k tomu z důvodu působícího tepla a sucha, anebo naopak vlhkosti. V prvním případě se parkety začnou smršťovat a ve druhém zase rozšiřovat. Dřevo je prostě živý materiál, který reaguje na změny ve svém okolí. Takže se často stává, že se jednotlivá prkna či parkety uvolňují ze svého lepidlového lůžka. A to je přesně ta chvíle, kdy se začne ozývat vrzání. Pokud se jedná o vrzání jen v určitých místech, nemusíte hned celou podlahu renovovat, i tak je nepříjemné zvuky možné odstranit.

Dalším postupem, který vás zbaví nepříjemného vrzání, je precizní vybroušení podlahy, kterou poté nalakujete. Dalším postupem, který vás zbaví nepříjemného vrzání, je precizní vybroušení podlahy, kterou poté nalakujete. Zdroj: profimedia.cz

Pomůže mastek a grafit

Vrzající dřevěné podlahy se zbavíte velmi jednoduše, jen musíte trošku přiložit ruce k dílu. Do rýh v podlaze nasypte trochu mastkového nebo grafitového prášku. Opatrně vtlačte prášek do spojů nejvíce vrzajících parket, pak místo překryjte předem připraveným hadrem a několikrát za sebou na ně celou svou vahou stoupněte. Grafit nebo mastek spoje promažou a zanedlouho přestanou při tření vydávat zvuky.

Přeložte vrzající místa

Pokud jste zjistili, že v místě vrzání je několik uvolněných parket či prken, může být problém v uvolněných hřebících, které nedrží dostatečně pevně a dochází tak k pohybům podlahy. V tomto případě bude zřejmě nutné poškozená místa rozebrat a vyměnit staré kousky za nové.

Vezměte si k ruce brusku a lak

Dalším postupem, který vás zbaví nepříjemného vrzání, je precizní vybroušení podlahy, kterou poté nalakujete. Místa mezi spárami, které mohou být příčinou vrzání, je možné také vymazat tmelem smíchaným s prachem, který vám zbude po broušení parket. Zajímat by to mělo hlavně ty, kteří sází na estetiku. Tmel pak totiž bude mít stejnou barvu jako parkety a nedojde tak k poškození celkového vzhledu parket.

Celková rekonstrukce celé podlahy je nejdůkladnějším, ale zároveň i nejkomplikovanějším způsobem renovace. Celková rekonstrukce podlahy je nejdůkladnějším, ale zároveň i nejkomplikovanějším a nejnákladnějším způsobem renovace. Zdroj: profimedia.cz

Vrzání zlikvidujte podlepením

Vytipujte si uvolněná prkna či parkety a v jejich středu je provrtejte asi čtyřmilimetrovým vrtákem. Otvorem pak vstříkněte řídké polyuretanové lepidlo přímo pod parketu. Polyuretan schne vlhkostí a při tomto schnutí mění svůj objem, takže se prostě a jednoduše roztahuje. Tudíž se vzduchová mezera vyplní a závadný díl podlahy se tak přilepí k podkladu. Vůbec není od věci toto místo nakonec ještě alespoň na 12 hodin zatěžkat.

Je to vážné? Udělejte celkovou rekonstrukci

Nic z předem uvedených vychytávek nezabralo? Tak to vám nezbývá nic jiného než celková oprava. Ovšem celková rekonstrukce podlahy je nejdůkladnějším, ale zároveň i nejkomplikovanějším a nejnákladnějším způsobem renovace. Je nutné demontovat všechna stará prkna či parkety a zároveň opravit všechny podlahové vrstvy, nosné trámy a prkenné záklopy. Vždy si jednotlivé díly podlahy očíslujte, abyste věděli, kam který patří. Budete mít přehled, jaké díly k sobě pasují a bez potíží k sobě poté i zapadnou nazpět. 

Zdroje: www.lifehacker.com, www.thisoldhouse.com, www.bydleni.magazinplus.cz

Akční letáky