Není náhoda, že styl Hygge má svůj původ v Dánsku, neboť právě Dánsko bylo společně s Islandem a třemi dalšími severskými zeměmi v mnoha studiích o kvalitě života zařazeno na první příčky. Seveřané skandinávský život nepovažují za dokonalý, mají zkrátka pohled na svět jiný, než je ten náš. Severská filosofie si neklade za cíl vypadat dobře, ale dobře se cítit. Neopomíná laskavost ani k sobě, ani k ostatním lidem. Nabádá, abychom se všichni snažili z krátkého času, který je nám zde vyměřen, vytěžit co nejvíce.

Síla je v jednoduchosti

Podstata severské hygge spočívá v návratu k základům, ke zjednodušení života. Dlouhé temné zimy již v minulosti učily Skandinávce adaptovat se na drsné klima tak, že je nutily stavět bytelné domy a chaty, které vydržely nápor větru, sněhu i sněhových bouří. Jejich obydlí jsou robustní, účelně vybavená. Nedostatek materiálu je odjakživa nutil využít vše co nejefektněji. Minimalizace odpadu se stala doslova řemeslnou tradicí.

Charakteristické prvky skandinávského designu

  • čisté linie
  • důraz na funkčnost
  • stylovost a praktičnost předmětů
  • využití lokálně dostupných materiálů
  • absence přebytečných detailů
  • důraz na přírodní materiály, v prvé řadě na dřevo, dále kožešiny, kůži, sklo
  • minimalistický, přesto hřejivý
  • kombinuje staré s novým
  • upřednostňuje kvalitní řemeslné zpracování

Čichová radost - součást spojení nejen s přírodou

Čichové zážitky mohou být nejen velmi silným spouštěčem vzpomínek, ale také nepostradatelnou součástí spojení s přírodou. Nezapomínejte tedy na čichové zážitky a dopřejte si vůni nejen o Vánocích, ale nejlépe celý rok, ať už ve formě koupelí, bytových nebo osobních parfémů anebo při návštěvě lesa či rozkvetlé louky.

Pobývejte více venku

I když moderní bydlení ve městě neposkytuje tolik příležitostí ke zdravým venkovním aktivitám, snažte se trávit venku více času, zajděte si na procházku do parku nebo se proběhnout podél řeky, vezměte svého psa na delší procházku než jen kolem domu, zajeďte si do blízkého lesa nadýchat se čerstvého vzduchu. Vyhnete se tak nejen předčasnému stárnutí, ale podpoříte i své duševní zdraví. Čas strávený venku pomáhá zlepšovat duševní zdraví a snižovat hladinu stresu. Vaše tělo zpočátku uvítá třeba i jen malou změnu každodenní rutiny. Pokud to půjde, je dobré věnovat se také novým aktivitám, rozšiřovat portfolio svých koníčků.

Hygge doma a jak ho zařídit

Hygge můžete vytvořit kdekoli, ať už sdílíte byt se spolubydlícím, máte vlastní ateliér, nebo žijete v bytě s rodinou. Zásadní je nahlížet na své bydlení realisticky, s nadhledem a také s ohledem na rozpočet, jenž máte k dispozici. Hygge doma, to je prostor, který ve vás vyvolá pohodu, pocit útulnosti bez zbytečných věcí, které k životu nepotřebujete. Trávíte-li doma svůj čas spokojení a v klidu, pak jste již hygge docílili. Nemáte-li ale takový pocit, pak jste obklopeni věcmi, kterých jste za léta života nastřádali až přespříliš. Nenechejte jimi svůj domov zahltit. Zbavte se všeho, bez čeho se obejdete a vypíchněte to, na co jste pyšní, co má pro vás sentimentální hodnotu, nebo je to kus nábytku, který se vám prostě a jednoduše líbí.

Rovnováha – klíč k porozumění životu

Skandinávci považují za klíč k porozumění životu rovnováhu. Zjednodušováním přicházejí na důležitou podstatu bytí člověka. Nehodlají promrhat své životy detaily, nesnaží se držet krok s vyčerpávajícím moderním životem, nepodléhají tlaku konzumu, ani se nesnaží za každou cenu podléhat diktátu módy. Vědí, že nic z toho není životně důležité. Usilují o jednoduchost a spokojenost. Obklopeni svými přáteli a blízkými tráví svůj čas aktivně, neboť jsou to společenští tvorové. Bez mobilů v ruce, zato s šálkem hřejivého nápoje a třeba i s milovaným psem na klíně zabaleni do teplého plédu si s chutí přečtou svou oblíbenou knihu a přitom se zakousnou do kardamomového pletence nebo sladových sušenek. Ale to už jsme zase o kousek dál, u švédské tradice zvané „fika“.