Kousky sádrového obvazu namáčíme do vody a přikládáme na balónek
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak snadno vyrobit obří dekorativní skořápku ze sádry a gázy

Tak obrovská vejce nesnese asi žádný pták na světě! My si je vyrobíme za chvilku. Do maxiskořápky pak můžeme naaranžovat kraslice či jiné symboly Velikonoc a jara a ozdobit tak třeba stůl či komodu.

Pomůcky a materiál 

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz
  • sádrový obvaz
  • voda
  • miska
  • nafukovací balonek
  • provázek
  • nůžky

Postup

Sádrový obvaz nastříháme na různě velké proužky.

Kousky sádrového obvazu namáčíme do vody a přikládáme na balónek Kousky sádrového obvazu namáčíme do vody a přikládáme na balónek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nafoukneme balonek do požadované velikosti. Podle toho bude veliká i skořápka (z jednoho balonku můžeme vytvořit celou sadu skořápek). Balonek zavážeme provázkem a položíme spodní částí nahoru do misky nebo kbelíku.

Kousky sádrového obvazu namáčíme do vody a jemně je promneme v prstech, aby se sádra rozmočila. Pak je postupně přikládáme na balonek.

Konce mírně překládáme cik–cak přes sebe, aby se spojily. Obvaz vyhladíme, aby byla skořápka hezká zevnitř i z venku.

Balonek opatrně rozvážeme a pomalu z něj upouštíme vzduch, aby se skořápka postupně odloupla. Balonek opatrně rozvážeme a pomalu z něj upouštíme vzduch, aby se skořápka postupně odloupla. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zhruba v polovině výšky balonku vytvarujeme okraj do nepravidelných špiček — jako když rozklepneme vajíčko. Sádru pak necháme zatuhnout.

Potom balonek opatrně rozvážeme a pomalu z něj upouštíme vzduch, aby se skořápka postupně odloupla. Necháme ji pořádně vyschnout, až úplně zbělá.

Foto autorka

Akční letáky