Až budete chystat velikonoční nadílku, zkuste ji zabalit stylově jako velikonočního zajíce. K furoshiki potřebujete jen čtvercový šátek, nejlépe z tenké bavlny nebo silnějšího hedvábí. Rozměr by měl být podle velikosti balených dárků od 45 do 75 cm. Pokud nemáte po ruce šátek, můžete si vhodný čtverec ustřihnout z jakékoliv efektní látky.

Postup

Do středu čtverce látky umístíme předmět (zde jablko), který chceme zabalit:

Čtverec přeložíme úhlopříčně:

Horní cípy šátku sevřeme k sobě a těsně nad jablíčkem z nich uděláme uzel. Přečnívající cípy z uzlu upravíme jako „ouška“:

Boční cípy přetočíme dozadu za jablko a překřížíme pod uzlem - hlavou. Jejich konce přetočíme zpátky dopředu a zavážeme na uzel, tak vzniknou „tlapky“:

Pokud nám tlapky vyjdou příliš dlouhé, zastrčíme jejich konečky pod uzel. Zajíčka můžeme vázat i opačně: boční cípy překřížíme vepředu a pak povedeme dozadu, kde uvážeme uzel těsně pod „hlavičkou“. Tlapky pak budou viset zezadu.

Jaká látka je nejvhodnější?

Látka na furoshiki by měla být poměrně tenká a pevná, aby vázané uzly vypadaly hezky, ale zase ne příliš měkká a splývavá, aby zajíček udržel tvar. Dobře se pracuje s tenkou bavlnou, viskózou nebo jemným polyesterem, naopak zapomenout musíme na všechny druhy úpletů.

Foto: autorka