Možná jste podlehli vánočnímu shonu a vaše dny nabírají stále rychlejší tempo. Proto sáhnete po dárkové tašce a pečlivě vybraný dárek máte zabalený rychle a bez práce. Stejně tak rychle bude vybalený a obdivovaný. Zkuste si však najít pár minut navíc, dárek zabalte a vyrobte na něj originální jmenovku. Osobně vyrobená jmenovka a vlastnoručně zabalený dárek dává našim blízkým vědět, že nám na nich záleží.

Jmenovky z domácích zásob

Na výrobu zajímavých jmenovek nepotřebujete nic speciálního. Bohatě si vystačíte se zbytky starého vánočního papíru, svůj nový účel najdou i loňské vánoční a novoroční pohledy a přání. Dále se doma poohlédněte po tvrdším papíře, lepidle, provázcích a barevných popisovačích. I s touto základní výbavou dokážete vytvořit jedinečné jmenovky na dárky.

  • Úplně nejjednodušší jmenovky zvládnete vytvořit ze dvou obdélníčků papíru. Vystřihnete větší obdélníček z pevnějšího kartonu nebo čtvrtky a na něj nalepte menší, barevný. Pomocí děrovačky nebo nůžek udělejte dírku a provlékněte provázek.
  • Stejně tak se dá prostá bílá jmenovka rychle ozdobit kousky barevného papíru. Stačí polepit jeden roh trojúhelníkem barevného papíru nebo do spodní části jmenovky připevnit proužek staré mašle.
  • Klidně ale zkuste jmenovky trochu složitější. Větší obdélník pevného papíru přeložte na půl. Na přední stranu takto vzniklé jmenovky nalepte barevný obrázek či lýkem připevněte kousek sušeného citrónu nebo smrkovou větvičku.
  • Krásnou a jednoduchou jmenovku zvládnete vyrobit ze staré fotografie zimní krajiny nebo obrázku v časopise, použít můžete klidně i fotografii obdarovaného. Z barevného papíru vystřihněte rámeček, obrázek na něj nalepte a na papírový okraj napište jméno.
  • Proužek barevného papíru využijete i na výrobu jmenovky na kolíčku. Popište ho jménem a nalepte na dřevěný kolíček. Ten pak jednoduše připnete k dárku. Malé ozdobné kolíčky ostatně poslouží k připevnění jakékoli jmenovky.

Až výrobě jmenovek a přáníček podlehnete, jistě si domů pořídíte nějakou výbavu pro tvoření. I obyčejnou jednobarevnou jmenovku dokážete proměnit jen tím, že na její ustřižení použijete nůžky se zubatým ostřím (bývají označované jako dekorativní, kreativní či ozdobné). Nádherných vzorů docílíte použitím ozdobné lemovací děrovačky. Pomocí dekoračních děrovaček vykouzlíte i další nevšední jmenovky. Vyberte si děrovačku například s motivem hvězdičky a vyražte do barevného papíru tolik otvorů, kolik má písmen jméno obdarovaného. Papír s vyraženým vzorem podlepte bílým kouskem papíru a do otvorů vypište jméno. Parádu uděláte i s dětskými razítky nebo washi páskami. Vyberte ty s motivy stromečků, vloček nebo hvězdiček a ozdobte jmenovky podle své fantazie.

Milovníci sladkého pak jistě nepohrdnou jedlou jmenovkou. Na voňavý perníček napište polevou jméno a potěšíte tak hned dvakrát.