obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Posuvná vrátka pro příjemné posezení na schodech

Při renovaci dřevěného ohrazení verandy jsem vrátka zavěšená na pantech nahradil posuvnými. Chvíli jsem uvažoval o použití teleskopických plnovýsuvů renomované značky, ale pak jsem zvolil výrazně levnější řešení.

Koupil jsem kolečka s bočním úchytem a hliníkové lišty ve tvaru L (10x20 mm). Z lišt a dřevěných hranolů jsem zhotovil dvě boční kolejnice odpovídajících rozměrů. Šíři vrátek přesahují asi o 40 cm.

posuvná dvířka posuvná dvířka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Posuvný mechanismus se trochu podobá tomu, který vodí posuvné dveře u aut, zejména u rodinných vozů a dodávek. Kolejnice však nejsou vodicí, ale naopak se pohybují spolu s dvířky, na kterých jsou přišroubované: Posouvají se po dvou dvojicích stabilně připevněných koleček.

posuvná dvířka posuvná dvířka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Samotná dvířka jsem u země vybavil dvěma dalšími — pojezdovými — kolečky. Ulehčují posuv a společně s dvojicí hranolů na stěně domu stabilizují vrátka v poloze zavřeno. 

detail hliníkových lišt tvořících dráhu pojezdu detail hliníkových lišt tvořících dráhu pojezdu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč jsem dvířka předělal?

Pod vrátky jsou dva dřevěné schody, na kterých se dobře sedí: Zády se opřete o dům, popíjíte kafe a kocháte se nicneděláním, aniž vám to kazí dvířka vlající na pantech…

Akční letáky