Kdysi se mnohé děti učily odmala výtvarným pracím, protože jejich rodiče se živili rukodělným řemeslem. Doma spřádali nitě, tkali látky, šili a vyšívali, paličkovali, vyřezávali ze dřeva, točili na hrnčířkém kruihu, dráteničili... Pro děti domácích řemeslníků bývalo snadné i přítažlivé se přiučit.

Také řada současníků vděčí za svou chuť vlastníma rukama vytvářet pěkné a nápadité věci maminkám a babičkám, tátům i dědům, od kterých pochytili touhu krášlit dny drobnostmi.

Ovšem cestu do pestrého světa ručních prací si dnes nachází také čím dál tím víc těch, kteří radost z vlastnoručně vyrobené dekorace nebo oděvního doplňku objevili jinak:

  • Kořínek mohl být zapuštěn v mateřské škole, v dětském kroužku,
  • talent dostal šanci k probuzení v hodinách výtvarné výchovy,
  • kreativní zálibu pomohl odhalit zajímavý program ekologického centra
  • nebo došlo k překvapivému objevu vlastních dovedností až po letech — v kurzu výtvarných technik pro dospělé.

Přibývá nabídek na rozvoj výtvarných zálib bez ohledu na věk. Trh rozličných výtvarných pomůcek si hýčká zákazníky sortimentem stále zajímavějších a lákavějších materiálů, nástrojů, barev i dostupných technologií. Ruční práce se proměnily v oblíbenou moderní zálibu bezpochyby také díky internetu.

Vánoce jako inspirace

Položili jsme několik vánočních otázek Monice Brýdové, osobnosti v oboru kreativní tvorby.

Publicistku, autorku několika knih, pořadatelku tuzemských výstav kreativity a především výtvarnici Moniku Brýdovou znají čtenáři jejích internetových stránek, televizní diváci, zákazníci jejího eshopu s výtvarnými potřebami, účastníci mnoha kurzů výtvarných technik, zájezdů na německé výtvarné veletrhy. Vysněné tvůrčí profesi se věnuje deset let, ale kreativní tvorbě, jak sama říká, odjakživa.

Roste zájem o kurzy výtvarných dovedností s blížícími se Vánoci?

Myslím, že vánoční svátky nikterak neovlivňují zájem o kurzy. Zájem je přímo úměrný nabídce kurzů — pokud jsou tematicky zajímavé a učí je dobří lektoři, tak se plní kdykoli. V opačném případě tomu nepomůže ani adventní čas, ba naopak. Navíc před Vánoci mají všichni času mnohem méně než kdykoli předtím, o financích ani nemluvě.

Do jaké míry byly Vánoce důležité při vaší cestě k zálibě a potažmo profesi v oboru výtvarných prací?

Vánoce jsem vždy měla ráda pro jejich dekorativnost — líbilo se mi zdobit a vymýšlet dekorace. Stejně tak možnost obdarovat vlastnoručně vyrobeným dárkem. Kromě tvoření mne na Vánocích baví i pečení, protože, co si budeme povídat, i to je do jisté míry tvoření, byť nakonec skončí na dně žaludků našich milovaných. Ale není nad vánoční pečivo připravené s láskou...

Dostanou se k vám povánoční ohlasy na rukodělné dárky inspirované vašimi nápady?

Inspiraci od Moniky Brýdové najdete také na návodových stránkách internetového Receptáře, na webu MojeDilo.cz.

Ano, díky tomu, že mám velice komunikativní skupinu na Facebooku (brydova.cz), tak mám krásnou zpětnou vazbu a je to pro mne velký motor do další práce.

Probouzejí Vánoce talent na ruční práce?

To lze pozorovat spíše po Vánocích. Mnoho lidí dostane od rodiny či kamarádů různé tvořivé dárky a mnozí v nich najdou pobídku k vlastním tvůrčím pokusům.

Vánoční nápady od čtenářů

Jak Monika Brýdová potvrzuje, motivem vlastního tvoření nemusí být jen pěkný rodinný zážitek z dětství, rodičovská trpělivost či vzor.

I vlastnoručně zhotovený vánoční dárek od kamaráda může být tou správnou výzvou v nejlepší chvíli. A stejně tak třeba úžas hostů nad pěknou a originální sváteční výzdobou bytu.

Pro inspiraci vybíráme z návodového webu MojeDilo.cz tipy pro dárky nebo dekorace:

Na stůl

Ozdobné kroužky na vánoční ubrousky

Háčkované kroužky na ubrousky

Džbán s citrony

Broušená sklenička na svíčku

Drátovaná svíčka

Chňapka na příbor

Sváteční viněta

Labuť z jablka, carving

Stromeček

Zvonečky z bavlny

Vánoční andílci na stromeček

Háčkované vánoční ozdoby

Andělíček z pedigu

Jak vyrobit vánoční hvězdu

Hvězdička z pedigu

Třpytivé papírové řetězy

Dárky

Bambulková šála

Lis na květiny

Třešňový amulet — háčkovaný z drátku

Zvoneček z pedigu

Jak darovat peníze

Domácí pantofle

Rám na fotografie

Jak vyrobit dřevěné knoflíky

Pro děti a s dětmi

Šperky z modelitu

Výroba kukuřičné panenky

Vodník

Odlévání nožiček a ručiček

Ovečka

Kasička pro děti