Terarijní zvířata potřebují sice teplo, ale nikoli zatuchlý vzduch, ve kterém se kondenzuje vlhkost a hrozí vznik plísní. Větrání pouze shora stačí jen na velmi vzdušném místě, a to ještě jen u suchých, pouštních terárií. U vlhkých terárií bychom měli nahradit část stěny větrací mřížkou či pletivem. Odvětrávání bude intenzivnější, pokud k mřížce umístíme bodovou svítilnu – ohřívání uvede vzduch do pohybu. V případě potřeby můžeme použít i větráky – například stejné jako pro počítače.

Světelné podmínky

Zvířatům musíme napodobit světelné podmínky jejich domoviny – například v tropech 12 hodin světlo, 12 hodin tma. Vhodná jsou bodová svítidla či žárovky se stínidlem, které vytvářejí světelný i teplotní gradient. Pozor však na to, že 60W žárovka může při delším svícení na vzdálenost 50 cm způsobit i popáleniny! Proto například v teráriu, jehož výška je 40 cm, použijeme nejvýše 40W žárovku. Chovanci se tak budou moci vyhřívat až při 40 °C. Ovšem stejně důležitá je i přítomnost chladných, nevytápěných úkrytů pod kameny, kde se mohou ochladit. Ve spektru obyčejných svítidel však chybí UV paprsky, které zvířata potřebují k tvorbě vitaminu D, a tedy ke zdravému vývinu a růstu. Kromě vystavování přímému slunečnímu světlu, což je proveditelné pouze v létě a jen u některých druhů, tento nedostatek vynahradí speciální UV lampa.

Vytápění

Vytápění je nezbytné, pokud osvětlení nestačí terárium zároveň i vytápět. Dobrým pomocníkem při regulaci teploty je termostat. Můžeme jej napojit na obyčejnou či infračervenou vyhřívací lampu; zvířata, která se v přírodě vyhřívají i teplem stoupajícím ze země (ještěři, noční hadi a gekoni), uvítají podlahové vytápění a vyhřívací kameny.

Pro Receptář Jana Martinková, foto autorka