Jak vrtat sklo?
15. 5. 2015

Jak vrtat sklo?

Často se ptáte, jak vrtat do skla nebo do zrcadla. Čtenáři Receptáře radí, jak se s tímto problémem vypořádat. Některé návody se podobají a liší se jen v malých detailech. Ale všechny obsahují cenné zkušenosti, které se vám mohou hodit.

Sklo lze běžně vrtat, není-li moc staré, a to normálním vrtákem, který používáme na vrtání do zdí a betonu. Vrták však musíme přebrousit na způsob vrtáku do železa. To znamená odbrousit původně negativní fazetku, která má prodloužit životnost vrtáku.

Další velice důležitou věcí je, abychom vrtané sklo podložili zase sklem a nevrtali na měkké podložce.

Chladíme obvykla naftou či petrolejem. Vrtat samozřejmě musíme pomalu a bez příklepu.

Zrcadla vrtáme od postříbřené strany. Kolem zamýšleného otvoru vytvoříme ohrádku z dětské plastelíny, naplníme ji petrolejem a můžeme vrtat.

František Tuháček, Blatná

vrtání do skla

Chce to trpělivost a cit

Použijeme nový vrták s vidiovým hrotem určeným pro vrtání do kamene. Na vrtačce vypneme příklep a upneme ji do stojanu, abychom zajistili kolmé vedení ke sklu, které musí ležet na pevné a rovné podložce. Vhodné je tvrdé dřevo.

 • Na skle fixem označíme střed budoucího otvoru a kolem vytvoříme kruhové ohraničení (asi 20 až 25 mm) ze sklenářského tmelu nebo z plastelíny. Prostor kruhu vyplníme petrolejem, který bude sloužit jako chladící a mazací tekutina.
 • Nejdříve bychom si však měli vrtání vyzkoušet nanečisto na zkušebním vzorku skla.
  Vrtání začínáme pomalým chodem vrtačky. Mírným tlakem posunujeme vrták do řezu, dokud se nechytí, potom vyššími otáčkami vrtání dokončíme.

Při vrtání se snažíme dodržet konstantní přítlak a vrták ze záběru nevysunujeme, dokud není otvor dokončen.

Jiří Sosna, Praha

 

Brusný prášek a olej

Použijeme asi šesticentimetrovou měděnou trubičku stejného průměru, jaký by měl mít otvor. Upevníme ji do vrtačky, sklo zajistíme proti pohybu a můžeme pomalými otáčkami začít vrtat.

Vtip je v tom, že místo vrtání průběžně potíráme brusným práškem smíchaným s olejem. Nemáme-li brusný prášek, můžeme seškrábat brusné krystalky z brusného papíru na kov o hrubosti 200. Při práci používáme ochranné brýle.

Marie Filipová, ČastoloviceVrtání do skla

Pomůže petrolej nebo terpentýn

Sklo vrtáme speciálními tříhrannými vrtáky z rychlořezné kalené oceli, nebo podomácku i několika zdánlivě jednoduchými, ale opatrně prováděnými postupy.

K předvrtání nebo k vrtání otvorů do průměru 2 až 3 mm lze použít i starší tříhranný jehlový pilník zabroušený do špice.

Kovové vrtáky

Menší otvory (do průměru 10 mm) lze vrtat vrtákem ze slinutých karbidů.

 • Osu otvoru si předem po obou stranách skla vyznačíme křížky; vyryjeme je diamantem nebo kolečkem řezáku skla.
 • Prostor kolem vrtu v okruhu několika centimetrů obklopíme hrázkou vytvořenou ze sklenářského tmelu nebo z plastelíny, dovnitř nalijeme petrolej nebo terpentýn, do kterého můžeme přidat trochu práškového kafru.
 • Vrták nasadíme na křížek a nastavíme nejvyšší možné otáčky, ale hlídáme přítlak, aby nebyl příliš silný.

 

Vrtání trubkou

Vrtání skla trubkouOtvory většího průměru vyvrtáme trubkovým diamantovým vrtákem, nebo je vybrousíme. Nástroj si zhotovíme z měděné nebo z mosazné trubky vhodného vnějšího průměru.

 • Rovnoběžně s osou ji několikrát prořízneme tak, aby vznikla řada zářezů. Nástroj opatříme stopkou.
 • Na vrtané místo přivádíme směs smirkového prášku s vodou, nejlépe opět v tmelové hrázce.
 • Aby se nástroj dostal do osy, je nutné vrtačku upevnit do stojanu, nebo ji vést trnem předem předvrtaným otvorem.
 • Vrtací nástroj při vrtání střídavě zvedáme a spouštíme do záběru tak, aby se do zářezu dostalo co nejvíce zrnek smirkového prášku.

Sklo propálí horké olovo

Do skleněné tabule můžeme udělat i nekruhový otvor. Musíme však použít horké olovo.

 • Povrch tabule pokryjeme kaší z jílu nebo několikamilimetrovou kaší ze sádry, po zaschnutí na ně jehlou narýsujeme tvar otvoru, vnitřek odstraníme škrabkou a očistíme – vytvoříme formu.
 • Roztavíme olovo a nalijeme je do formy. Postup opakujeme, dokud se olovo neprotaví skrz sklo.

Jiří Mika, Karlovy Vary

Měděným drátem

Poměrně snadno sklo provrtáme krátkým, dostatečně silným měděným drátem
upnutým do čelisti sklíčidla vrtačky.

Místo vrtání potíráme pastou vyrobenou ze

 • 4 dílů hrubého smirku,
 • 1 dílu práškové kalafuny,
 • 3 dílů terpentýnu.

Zrnka smirku se při vrtání nalepí na otáčející se drát. Používáme nižší otáčky.

Vlastimil Štverák, Blatná

Pro Receptář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

řezání sklenic

(Zdeněk), 15. 1. 2012, 14:53

Sklenice lze řezat i kotoučem na kámen z úhlové brusky. Chce to jen vhodný upevňovací přípravek a nespěchat. Sklenice ovšem bývají z méně kvalitního skla a může se stát že některá občas praskne. Propad jsem měl asi 10%.

RE: řezání sklenic

(Michal Rafaj), 30. 1. 2012, 10:49

Jak odříznout například hrdlo lahve z barevného skla, abychom tak vyrobili vázu? Nebo jak vyrobit ze dna zavařovací sklenice misku pod květináč?
Nejdříve v místě zamýšleného řezu objedeme celý obvod sklenice řezátkem z velmi tvrdého kovu nebo diamantovým řezátkem, které používají sklenáři. Snažíme se celý řez udělat naráz bez přerušení. Do stopy se zásadně nevracíme a ani ji neprojíždíme několikrát po sobě.
Sklenici pak umístíme nad lihový kahan tak, aby se špička plamene dotýkala nařezané části. Sklenicí nad plamenem otáčíme kolem dokola, dokud nezačne v místě řezu praskat. Když se prasklina vytvoří po celém obvodu, ohřev přerušíme, obě polovice nejdříve stlačíme k sobě a potom je hned oddělíme.
Při řezání musí být sklo zevnitř i zvenku naprosto suché, jinak by prasklo i mimo řez. Místo lihového kahanu je možné v nouzi použít i svíčku, ale řez pak není tak kvalitní.
Ostré hrany zamokra zabrousíme ručním karborundovým brouskem, nebo zasucha hrubším smirkovým papírem upnutým do vrtačky. Práce chce cvik, postup si raději několikrát nanečisto vyzkoušíme. I tak se ovšem může stát, že narazíme na sklenici nebo láhev s vnitřním pnutím a sklo praskne jinde, než jsme zamýšleli.
Možností využití je mnoho, třeba baňka ze sklenice bez dna se hodí k rychlení rostlin. Rozbité ochranné sklo na elektrické přenosné lampě lze nahradit vhodně upravenou sklenicí. Z částí odřezaných láhví můžeme rovněž vytvořit ochranné kloboučky na kovové trubky drátěného plotu...

Zkuste brousky

(Bedna), 8. 6. 2009, 12:14

Mělo by to také jít miniaturními brousky do vrtačky, prodávají se takové kulové, prostě ta brusná část musí být vepředu v ose vrtačky - ale pozor, sklo musíte při vrtání chladit prodem vody - takže je lepší akuvrtačka, jinak vám to dá pecku, když se voda dostane do vrtačky.

RE: Zkuste brousky

(C7P%QTrjW7a-vbc77hIjeN4sI), 16. 6. 2010, 13:24

V železářství se prodávají(prodávaly?) vrtáky na sklo trojúhelníkovéhu průřezu.Když brousek,tak na kolik otáček?Mám k dispozici minifrézku 0-20 000 ot.

(Ondra), 24. 7. 2008, 12:02

Petre to bych byt tebou nezkousel, tip s petrolejem je klasika a mam ho osvedceny, da se pouzit i parafinovy olej

(petr), 23. 7. 2008, 11:07

A nešlo by tedy rovnou vrtat vrtákem na železo?

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS