Zahrádka ve svahu
Zdroj: Shutterstock.com

Jarní inspirace: Nejkrásnější zahrádky ve svahu, které zvládnete svépomocí

Pozemek ve svahu bývá pro majitele tvrdým oříškem, na druhé straně ale poskytuje příležitost pro naprosto originální uspořádání zahrady. Pojďme se podívat, jak se s ním dá kouzlit.

Svažitý terén se může zpevnit terasami; jednotivé stupně se vytvoří s pomocí techniky a podepřou se zídkami, gabiony nebo palisádami. Betonové palisády vydrží déle než dřevěné, i když třeba nevypadají tak hezky. Pro vylepšení vzhledu se často nechávají zarůst popínavými rostlinami nebo mechem.

Na svazích můžeme vybudovat okouzlující skalku. Větší kameny zasadíme do svahu tak, aby byly v zemi aspoň třetinou své výšky. Výběr rostlin přizpůsobíme světové straně, ke které je svah obrácen. Na jižní a západní straně, kam hodně svítí slunce, se bude dařit suchomilným rostlinám, jako jsou netřesky, rozchodníky, opuncie, modřence a šafrány. Na severní straně ve stínu můžeme vytvořit kouzelou lesní skalku s mechy, kapradinami, jehličnany a vřesy. Neobyčejný půvab pak místu dodá zurčící potůček.

Musíme jen dát pozor, abychom nesázeli vedle sebe rostliny s odlišnými nároky na kyselost půdy. Do skalek, kam sázíme jehličnany a obecně rostliny potřebující kyselejší prostředí, nemůžeme ani navézt vápenité kameny.

Svah zarostlý plazivou rostlinou je prakticky bezúdržbový Svah zarostlý plazivou rostlinou je prakticky bezúdržbový Zdroj: Pinterest Méně práce se svahem bude, pokud ho necháme zarůst kobercovými trvalkami či plazivými rostlinami. Vegetace se přirozeně sama rozroste a vytvoří velké zelené i barevné plochy, o které se nebudeme muset v budoucnu příliš starat. Z takových rostlin se nabízí barvínek, různé druhy skalníků, poléhavé jalovce atd.

Zahrádka ve svahu je natolik specifická, že se vyplatí zkonzultovat její založení s odborníkem. Když se projekt povede, bude svah nejen jedinečnou ozdobou zahrady, ale polouží i jako místo k odpočinku a relaxaci, které bude každý host obdivovat.

Akční letáky