Pampelišky se dají mnoha způsoby využít nejen v kuchyni a v lidovém léčitelství, ale také jako přírodní kosmetika pro zdraví a půvab těla i pleti. Čerstvé se pojídají pro svou schopnost zesvětlovat hnědé skvrny na rukou. Účinně ošetřují mastnou pleť, která má

sklony k akné. Z pampelišek si můžeme připravit smaženici nebo salát, vyrobit víno, ocet. med nebo jarní tonikum, případně balzám na sluncem připálenou pokožku. A vyzkoušeli jste už pampeliškové sušenky? Jsou skvělé!

První setkání s pampeliškou představuje pro děvčata pletení věnečku, kluci zas rádi jejich stonky používají k pískání. Pampelišky toho ale dovedou mnohem víc: vyčistí vaše tělo od jedů; omladí pleť; zúrodní kompost a urychlí jeho zrání a v neposlední řadě i skvěle chutnají.

Pampeliškové víno - pomůže snížit krevní tlak

Ze 2 litrů pampeliškových květů, 2 litrů vody, 1 citronu, kůry z 1 pomeranče, 1 kg cukru, 2,5 cm kořene zázvoru, ½ lžíce pivovarských kvasnic a ½ krajíčku chleba připravíte víno, které podpoří látkovou výměnu, pročistí krev a sníží krevní tlak.

Příprava pampeliškového vína: vodu přiveďte k varu a přelijte s ní okvětní plátky, které jste dali do smaltovaného hrnce. Pak hrnec překryjte plátnem a 3 dny nechejte stát, jen občas promíchejte. Po 3 dnech vodu slijte do jiného hrnce a přidejte do ní cukr, nakrájenou kůru z vydrhnutého pomeranče, na plátky nakrájený vydrhnutý citron a zázvor. Vše společně vařte 1/2 hodiny.

Povařenou tekutinu slijte, vychlaďte a do vychlazené vložte kvasnice namazané na chlebě a 2 dny nechejte stát. Přefiltrujte a dejte do soudku a zazátkujte. Dva měsíce nechejte víno zrát a následně jej stočte do lahví, které uzavřete korkem.

Jarní tonikum na nečistou mastnou pleť

Pampeliškové listy z mladých rostlin přidejte buďto do napařovací lázně anebo je přikládejte přímo na pleť. Obličej si můžete obkládat také čistou gázou nebo plátnem namočeným v horkém odvaru a ještě co nejteplejší přiložit na obličej. Doporučuje se nejdříve vyzkoušet na lokti.

Živé květy jako kosmetické voda

Nasbírejte 2 hrsti čerstvých květů pampelišek. Louhujte je ½ hodiny v ½ litru vroucí vody, ale nevařte. Po vyluhování používejte jako kosmetickou vodu k omývání obličeje.

Pampeliškový balzám po slunění

Přípravek z pampelišky na tišení sluncem spálené pokožky připravíte velmi rychle a snadno. Nasbírané pampeliškové listy a květy spařte vroucí vodou. Na 2 šálky pampelišek potřebujete 4 šálky vody. Poté přidejte 10 dutých stonků, z nichž prýští mléčná šťáva. Právě ta má schopnost tišit sluncem podrážděnou pokožku. Nechejte 10 minut louhovat, poté tekutinu řádně protřepejte, přeceďte nebo přefiltrujte a dejte vychladit. Před použitím balzám nalejte do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte na podrážděnou pleť, dokud se vaše pokožka nezklidní.

Pampeliškové sušenky k čaji

Přibližně na 24 kusů sušenek budete potřebovat 1 vejce, ½ hrnečku medu, ½ arašídového másla, 1 hrneček polohrubé mouky, 1 lžičku sody, 1 lžičku vanilkové tresti, 1 hrneček celozrnné mouky, ½ hrnečku změklého másla a ½ hrnečku žlutých okvětních lístků vytrhaných ze zeleného květového lůžka pampelišek. Pokud byste přidali velké množství zeleného lůžka, sušenky by měly nahořklou chuť.

Z výše uvedených surovin vypracujte těsto, do kterého na závěr přimíchejte žluté okvětní lístky. Troubu předehřejte na 200 °C. Na plech položte pečící papír a na něj lijte vždy po jedné polévkové lžíci vzniklého těsta. V předehřáté troubě pečte 13-15 minut dokud okraje sušenek nejsou zlatavé.