Zelený chřest není potřeba moc dlouho trápit vařením.
Zdroj: Shutterstock.com / Anna Mente

Bílý chřest do polévky, zelený na másle se ztraceným vejcem

Nejchutnější část chřestu je jeho charakteristická zelená špička. Jak ale tuto zeleninu podávat? Pryč jsou doby, kdy jste mohli ochutnat chřest z konzervy obtočený smutným plátkem slaniny jako přílohu k masu. Chřest hraje chutěmi a spolu se ztraceným vejcem v našich receptech vám předvede to nejlepší.

Zelený chřest by měl být co nejčerstvější. Zelený chřest by měl být co nejčerstvější. Zdroj: Shutterstock.com / Dani Vincek Zelený chřest by měl být co nejčerstvější.Autor: Shutterstock.com / Dani Vincek

První sklizně chřestu neboli šparglu začínají hned zjara, někde už dokonce v polovině dubna, nejvíce si ale pochutnáte na květnovém chřestu. Pozdější může být už poměrně dost dřevnatý. V případě chřestu platí více než u kterékoli jiné zeleniny, že by se měl konzumovat co nejčerstvější. Neskladujte jej tedy příliš dlouho a pusťte se do něj.

Přesvědčit by vás mohla i řada vynikajících zdravotních účinků. Porce o váze 100 gramů vám dodá celých 75 % denní potřeby kyseliny listové, 25 % doporučené dávky vitaminu C a navíc prospěje díky obsahu vitaminu E i kvalitě vaší pleti. Pro vysoký obsah purinů by se mu měli vyhýbat pouze lidé, kteří se léčí s dnou.

Kouzlo ztraceného vejce

Pošírované vajíčko se vám bude hodit i jen tak na chleba. Pošírované vajíčko se vám bude hodit i jen tak na chleba. Zdroj: Shutterstock.com / Tatiana_Didenko Pošírované vajíčko se vám bude hodit i jen tak na chleba.Autor: Shutterstock.com / Tatiana_Didenko

Do obou receptů budete potřebovat pošírované neboli ztracené vejce. Pokud jste se jeho přípravy až dodnes obávali, nebo jste se jí vyhýbali, s naším postupem zjistíte, že obavy to byly zbytečné. Budete potřebovat jen opravdu čerstvá vejce, aby vám dobře držel bílek pohromadě a nerozprskl se ve vodě. Obyčejný lihový ocet, větší hrnec naplněný do ¾ vodou. Mezitím, co se vám vaří voda v hrnci, si vyklepněte každé vejce zvlášť do skleničky s trochou octa, stačí pár lžic. Povrch vejce by se měl hezky stáhnout. Do hrnce s vroucí vodou přilijte zhruba 2 dl octa a pomocí metličky vytvořte lehký vír, do jehož středu těsně nad vodou necháte sklouznout vejce s octem. Jeho povrch by se měl zatáhnout, takto přidejte všechna vejce, stáhněte výkon a nechte povařit 3 minuty tak, aby vnitřek zůstal polotekutý.

Polévka z bílého chřestu

Polévka z bílého chřestu si vás získá svou jemnou chutí. Polévka z bílého chřestu si vás získá svou jemnou chutí. Zdroj: Shutterstock.com / Dar1930 Polévka z bílého chřestu si vás získá svou jemnou chutí.Autor: Shutterstock.com / Dar1930

 • 500 g bílého chřestu
 • 50 g másla
 • 3 polévkové lžíce hladké mouky
 • 750 ml vývaru z chřestu
 • 150 ml smetany
 • plátek citronu
 • 1 čajová lžička cukru krystal
 • 1 polévková lžíce másla
 • mořská sůl
 • muškátový oříšek
 • na podávání vejce na každou porci

Nejdříve si uvaříme bílý chřest. Ten předtím očistíme tak, že odřízneme nejspodnější dřevnatou část stonku, kterou vyhodíme. Celý chřest pak oloupeme tak, abychom neměli v polévce dřevnatá nerozkousnutelná vlákna. Ta si ale necháme na přípravu vývaru. Vložíme je spolu se stonky do hrnce s osolenou vroucí vodou, přidáme plátek citronu, lžíci másla a vaříme zhruba 10 minut do změknutí. Po uvaření scedíme, stonky si necháme, slupky vyhodíme.

Bílý chřest musíme vždy celý loupat, na rozdíl od zeleného. Bílý chřest musíme vždy celý loupat, na rozdíl od zeleného. Zdroj: Shutterstock.com / Miriam Doerr Martin Frommherz Bílý chřest musíme vždy celý loupat, na rozdíl od zeleného.Autor: Shutterstock.com / Miriam Doerr Martin Frommherz

V hrnci si necháme rozpustit máslo, na něm orestujeme hladkou mouku do jíšky. Vlijeme zchladlý chřestový vývar a metličkou dobře promícháme. Osolíme dle chuti a zastrouháme špetkou muškátového oříšku. Přivedeme k varu a na střední výkon provaříme alespoň 30 minut. Poté přidáme nakrájené stonky uvařeného chřestu, necháme 10 minut vařit společně a rozmixujeme dohladka tyčovým ponorným mixérem. Pro dokonalou hladkost můžeme přecedit přes jemné síto. Polévku zjemníme smetanou a dochutíme solí, cukrem a citronovou šťávou dle chuti. Každou porci podáváme se ztraceným vejcem.

Zelený chřest na másle s pošírovaným vejcem a parmazánovým chipsem

Zelený chřest není potřeba moc dlouho trápit vařením. Zelený chřest není potřeba moc dlouho trápit vařením. Zdroj: Shutterstock.com / Anna Mente Zelený chřest není potřeba moc dlouho trápit vařením.Autor: Shutterstock.com / Anna Mente

 • 500 g zeleného chřestu
 • 2 polévkové lžíce másla
 • plátek citronu
 • 1 čajová lžička cukru
 • mořská sůl
 • 100 g parmazánu
 • vejce na podávání
 • voda
 • ocet
 • pečicí papír

Nejprve si upečeme parmazánové chipsy. Sýr nastrouháme najemno, navršíme do hromádek na plech vyložený pečicím papírem tak, aby měly mezi sebou dostatečné rozestupy. Pečeme v troubě předehřáté na 200 °C dozlatova. Po upečení opatrně sejmeme z papíru a případně ještě nalomíme na menší dekorativnější chipsy.

Chřest omyjeme a zbavíme dřevnatých konců tak, že stonek ohneme a tam, kde se sám zlomí, odtrhneme. Připravíme si hrnec, přivedeme vodu k varu, osolíme, přidáme lžičku cukru, plátek citronu a vložíme chřest. Necháme povařit zhruba jen 3 minuty, scedíme a ihned zchladíme v míse s ledovou vodou.

Na pánvi si necháme rozpustit máslo, přidáme okapaný zblanšírovaný chřest a krátce restujeme, lehce osolíme. Podáváme s pošírovaným vejcem a parmazánovým chipsem.

Akční letáky