obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Bylinky v kuchyni: sýrové tyčinky a pečený pstruh s vůní rozmarýny

Povzbudivá, osvěžující vůně s nádechem pryskyřic na nás dýchne, jen když se bylinky dotkneme. Aby zkošatěla, zastřihujeme výhony rozmarýny – a můžeme s nimi čarovat v kuchyni.

Rozmarýnka dodá pokrmům podmanivou a originální chuť. Navíc podporuje činnost jater a vylučování žluči – proto je jako koření tučných pokrmů nejen chutná, ale i velmi prospěšná.

  Slané sušenky s rozmarýnem Slané sušenky s rozmarýnem Zdroj: Shutterstock.com / olepeshkina

Rozmarné sýrové tyčinky

  • V míse smícháme 150 g celozrnné mouky, nejlépe špaldové, 170 g strouhaného tvrdého sýra (čedar, ementál), lžíci parmezánu nebo dílek zralého hermelínu, lžíci posekaných lístků rozmarýny a špetku pepře.
  • Přidáme 50 g rozpuštěného másla a vše prohněteme v těsto.
  • Z těsta na válu nebo mezi dlaněmi tvoříme tyčky, které položíme na olejem potřený plech. Můžeme je zakroutit do vrtulek. Těsto lze také vyválet a vykrojit z něj čtverečky, kolečka…
  • Pečeme při teplotě 180 °C dozlatova. 

  Pstruh s citróny v zářezech Pstruh s citróny v zářezech Zdroj: Shutterstock.com / sedan504

Pečený pstruh s rozmarýnem a citrónem

  • Vykuchaného a omytého pstruha osušíme a na jednom boku ryby vytvoříme ostrým nožem několik zářezů.
  • Vložíme do nich dílky dobře omytého citrónů i s kůrou a pár lístků rozmarýny. Lžíci lístků nebo celou větvičku pak vložíme dovnitř ryby, při pečení ji dokonale provoní.

Rybu zevně i uvnitř lehce osolíme a poklademe přepuštěným máslem, nebo pokapeme olivovým olejem a pečeme, dokud vrchní kůže nezezlátne (při teplotě 200 °C stačí obvykle 20 minut, záleží na velikosti ryb). Variací s odlišnou vůní, která se k rybám rovněž hodí, je použití tymiánu míst rozmarýnu.

Akční letáky