Zdroje: ceskatelevize.cz, dobroty-recepty.cz, pazitka.cz

Holdujete pomazánkám, ale záměrně se jim vyhýbáte, protože nejsou příliš zdravé? Přitom je lze připravit tak, že budou naopak skvělým doplňkem plným vitaminů a antioxidantů pro vaše tělo.

Chutnou a zdravou pomazánku navíc zvládne připravit každý během pár minut. Vybrali jsme pro vás recept z tvarohu a lněného oleje, který vás možná překvapí svými blahodárnými účinky na organismus.

Zázrak jménem lněný olej

Pokud se zdráháte, zda zařadit lněný olej do svého jídelníčku, máme pro vás hned několik přesvědčivých argumentů, proč neváhat ani minutu.

Lněný olej je silný antioxidant a čistí střeva a cévy. Kromě toho posiluje vlasy, kůži, nehty a má detoxikační vlastnosti. Pomáhá také při léčbě neplodnosti, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá regulovat vysoký tlak.

Není vhodný pro tepelnou úpravu, jelikož právě teplo zabíjí aktivní látky v něm, můžete ho ale použít do pomazánek, salátů i sladkých dezertů, případně ho konzumovat samotný.

Olej se doporučuje kombinovat s tvarohem, či jinou bílkovinou, proto je právě jeho užití v pomazánce ideální volbou.

Česneková pomazánka s tvarohem a lněným semínkem

Na zdravou pomazánku budete potřebovat:

* 250 g měkkého tvarohu

* 1 lžíci lněného oleje (lze nahradit olivovým olejem)

* 2 lžíce mletého lněného semínka

* 2 špetky kardamomu

* 1 stroužek česneku

* sůl

Postup: Utřete si česnek se solí a smíchejte s tvarohem, lněným olejem, kardamonen a mletými semínky. Pro obměnu můžete do směsi nakrájet například čerstvou pažitku a namazaný chléb dozdobit čerstvými bylinkami, nebo dalšími druhy semen (slunečnicové, konopné a další).

Související články