Jak vybrat nejlepší domácí pekárnu?
6. 12. 2011

Jak vybrat nejlepší domácí pekárnu?

Představte si, že vás ráno vzbudí vůně čerstvě upečeného chleba.  Večer stačí do pečící nádoby nasypat mouku, nalít vodu, přidat droždí a domácí pekárna vše další udělá za vás. Není divu, že se stává hitem a nejžádanějším vánočním dárkem.

Upečte si chleba přesně podle svých představ – skutečně celozrnný, špaldový, ořechový, cibulový, banánový, bylinkový, sýrový… pěkně doma, rychle a pohodlně.  Domácí pekárny mají malou spotřebu energie, a i nejkvalitnější chleba vás přijde nesrovnatelně levněji, nežli z obchodu. Investice se tak časem vrátí. A navíc se pečení chleba stane radostí všedního dne – můžete zkoušet nespočet receptů a variant, přidá vat ingredience podle chuti i fantazie.

V některých pekárnách si kromě voňavého bochníku můžete upéci i bagety. Mnohé také umí připravit džem, vymíchají vám kynuté těsto na sladké pečení a umí i další užitečné věci. Zbývá vyřešit jediné – kterou z široké nabídky pekáren vybrat?

čerstvý chléb z domácí pekárny

Co všechno pekárna umí?

Při výběru si všímejte všech parametrů pekárny. Ke standardním funkcím, jako je několik různých programů na chléb (delší pečení vyžaduje celozrnný, kratší chléb bílý), připadají různé další funkce. Rozmyslete si, jaké využijete a také jak veliký chléb od pekárny očekáváte – v velikostí a speciálními funkcemi vzrůstá i její cena. Pokud je využijete, vyplatí se nákladnější pekárna. Kouzlit však lze i s tou nejlevnější, kterou si může dovolit téměř každý.  

 • Program, který pouze vymíchá a nechá vykynout těsto, ze kterého pak můžete připravit cokoli od vánočky po koblížky a upéci v troubě, je součástí téměř všech pekáren. Jen některé pekárny pak mají i program, který vymíchá i jiné druhy těsta, nežli kynuté (při míchání těsta je vynechána fáze kynutí).
 • Pokud zavařujete, vyberte si pekárnu s programem na přípravu džemu. Při vysoké teplotě bude ovoce více jak hodinu rovnoměrně zahřívat a trpělivě míchat. K závěru stačí přisypat želírovací cukr a horkou směs nalít do skleniček (z čtverhranné pekárky to jde mnohem lépe, nežli z kulatého hrnce!). Pekárna vám při zavařování výrazně ušetří čas.
 • Ve speciálních pekárnách, u nichž lze regulovat teplotu, můžete připravovat i domácí jogurt.
 • Gurmánské přísady, jako jsou například olivy, cibule, sušená rajčata či sýr můžete přidávat již na počátku pečení, ale výhodné je někdy i jejich přimíchání až v průběhu cyklu, po druhém kynutí. Sofistikovanější pekárny mají pro tento účel automatické dávkovače surovin.

domácí pekárna

 • Odložený start až o 13 hodin je dnes již samozřejmostí téměř u všech pekáren. Ranní čerstvý chléb je jedna z velkých předností domácího pečení. Uživatelé nočního proudu mohou navíc využít levnější tarif. Pokud však budete mít pekárnu v doslechu, zjistěte si její hlučnost – i v tomto se jednotlivé výrobky liší.
 • Velikost a cena pekárny roste s objemem chleba, který je schopna v jednom cyklu upéci. (Vždy byste měli mít možnost zvolit i chleba menší).  Chléb je totiž nejlepší čerstvý – a protože jeho příprava nezabere více, než deset minut, je nejlepší péci denně či obden tak velký bochník, který lze brzo spotřebovat. Ovšem čtyřčlenná rodina již chléb o hmotnosti alespoň jednoho kilogramu potřebuje, aby na den vůbec vystačil. Některé pekárny umí upéci i dva menší chlebíky najednou.
 • V některých velkých pekárnách můžete uvnitř pečící nádoby upéci i bagety či croisanty z předem vytvarovaného těsta.
 • Pro bezlepkovou dietu se hodí nejen speciální směsi na přípravu chleba, ale také zvláštní program. Pokud si přejete péci bezlepkové pečivo, zjistěte, zda to pekárna umí.
 • Kromě velikosti bochníku byste si ke každému programu měli možnost nastavit míru propečení kůrky. 

Volba barvy kůrky

 

Počet hnětačů – jeden či dva?

i

Existují i pekárny, které před pečením hnětače sklopí a v chléb tak zůstává dokonale celistvý.

Mohlo by se zdát, že dva hnětače připraví těsto důkladněji, ale vzhledem k rozměrům nádoby na těsto to obvykle spolehlivě zvládne i hnětač jeden. Pouze největší pekárny potřebují hnětače dva, aby mohly upéci podlouhlý chléb. Pokud si vyberete pekárnu se dvěma hnětači, raději volte spolehlivé značky – mechanismus převodu je zde složitější a dochází častěji k poruchám. Další nevýhodou dvou hnětačů je, že v chlebu zůstávají dva zářezy po jejich vyjmutí místo jednoho.

Jaká je spotřeba elektrické energie?

Cyklus, za nějž pekárna vymíchá a nechá vykynout těsto a poté upeče chléb může trvat i tři hodiny. Ale na plný uvedený příkon jede pouze v době pečení chleba, tedy něco přes hodinu.

Problémy nastávají při výpadku proudu, který cyklus přeruší. Některé pekárny mají automatickou paměť a dovedou i po určitém časovém úseku bez proudu po obnovení dodávky pokračovat tam, kde přestaly.

Volba velikosti bochníku

velikost bochníku z domácí pekárny

V pekárně výtečný chleba upeče každý

S odměrkami na mouku, které by měly být součástí balení, a základními recepty, zvládne pečení i úplný začátečník. Je třeba pouze vložit mouku, vodu a droždí ve správném pořadí:

 • Voda se solí a trochou oleje se nalévá jako první.
 • Pak přichází mouka či hotová směs.
 • nakonec se navrch pokládá droždí s trochou cukru.

Dále pekárna pracuje zcela sama, podle programu, který zvolíte.

čerstvě upečený chleba

Tipy pro skvělý domácí chleba

i

Použít samozřejmě můžete i již hotové směsi na pečení chleba. Vyjdou však dráž, některé obsahují i ne zcela nejzdravější ingredience, jako je palmový tuk.

Kvalitní celozrnná mouka, nejlépe v biokvalitě, je základ chleba překvapivě chutného a lahodného, a přitom svému tělu poskytujete jen to nejzdravější a nejprospěšnější.

 • Kombinovat lze žitnou i pšeničnou mouku.
 • Skvělá přísada je i nutričně nejcennější špaldová mouka, mletá z prastaré odrůdy pšenice, ceněná i pro svou delikátní ořechovou chuť.
 • Bezlepkový chléb snadno vytvoříte ze speciálních bezlepkových směsí, nebo  pohankové mouky.
 • Přidat můžete i kukuřičnou, rýžovou, sojovou… A také tolik slunečnicových, dýňových, sezamových či lněných semínek, kmínu a dalšího koření, kolik je jen libo.
 • S přídavnými ingrediencemi můžete experimentovat: čerstvé či sušené bylinky, sušená rajčata, cibuli, česnek, olivy, sýr, ořechy, podmáslí, med…
 • Když místo vody použijete podmáslí, chléb bude výjimečně vláčný a chutný 
 • Upéci i můžete i chlebíček sladký, s nejrůznějšími přísadami

V domácí pekárně můžete používat čerstvé i sušené droždí, Kvásek, který je do poctivého žitného chleba nejlepší, je k dostání čerstvý v některých pekárnách a obchodech, zásobit se můžete i praktickým sušeným, či si jej z mouky a droždí vyrobit.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

i za 1500?

(4krxRYSS3enFR1enW), 3. 5. 2018, 21:42

dobrý den, co čtu diskuzi, že máte i pekárny za pár stoek, nemá zkušenost s ECG? našla jsem jí za 1500 libí se mi, ale bojím se, aby byla vyhovující

Pekárna

(k8AkQMQBWdrjeP4sIhIjeN4sI), 29. 5. 2017, 16:40

Ráda bych znala rozdíl mezi levnějšími domácími pekárnami a těmi dražšími. Případně kdo doma peče v Oravě?

Prosím o radu. mohu zprovoznit sama pekárnu, kterou úspěšně používám několi let? Při míchání, hnětení i nepříliš hutného těsta se hnětací pacičky zastavují, při poklepu třeba otočeným kuchyňským nožem se znovu roztočí, ale ne nadlouho. Rodina radí " vyhodit". Děkuji. Mindlová.

Pekárna Orava

(k8AkQMQBWdrjeP4sIhIjeN4sI), 29. 4. 2017, 12:43

Případně kdo doma peče v Oravě?

Pekárna

(k8AkQMQBWdrjeP4sIhIjeN4sI), 29. 4. 2017, 12:42

Ráda bych znala rozdíl mezi levnějšími domácími pekárnami a těmi dražšími.

nejlepší domácí pekárna

(VWPsQNuBWkBC2Zl6JT8kQmV6hUmMFYqvVvcjKn9cVWPjEp~6Kx), 11. 9. 2012, 09:42

Která z prodávaných značek domácích pekáren je nejlepší co do poruchovosti a výhodné ceně? Děkuji

RE: nejlepší domácí pekárna

(ponxRYSSA.qy.YsVVt%), 11. 9. 2012, 11:21

Dobrý den. Tak já mám už rok a půl pekárnu Silvercrest z Lídlu a jsem z ní nadšená. Opravdu! Stála jen 1290Kč, má 12 programů, 2 háky (to doporučuju, protože je těsto lépe vymíchané), chleba je z ní vynikající, klasický, bílý nebo taky hodně peču podmáslový, je tam na něho program, ten nám opravdu chutná. Těsto na koláče, buchty, vánočky a knedlíky vykyne VŽDYCKY a to dávám suroviny z lednice! Na nudlovém programu vymíchávám těsto s práškem do pečiva , třeba na závin a míchám linecké. Teď záleží na Vás, v obchodech je pekáren spousta, není třeba kupovat ty nejdražší, ani známá značka nemusí být vždy dobrá, kamarádka má Moulinex s 1 hákem a chleba musí dopékávat. Doporučuju samozřejmě tu svoji:)))) Napište, kterou jste si nakonec koupil. Pěkné dny. Ivana

RE: nejlepší domácí pekárna

(Lea S.), 23. 10. 2012, 17:16

Dobrý den. My jsme si koupili pekárnu DOMO B3955, máme ji už pátým rokem a spokojenost největší. Má 2 hnětací háky, dvě formy na jeden velký nebo dva malé chleby. Je tichá, má spoustu programů (i na marmeládu) sladké-slané pečení, kynutí těsta.... Používám ji téměř denně a vždy s perfektním výsledkem a porouchaná nebyla ani jednou. Je opravdu úžasná, vřele doporučuji ;o)

RE: nejlepší domácí pekárna

(lonjEKH79_BFQmT6hU), 11. 9. 2012, 10:56

Tak to vám nikdo neřekne,prodává se spousta druhů pekáren.Já mám ETA Harmony a obyčejnou z Tesca.Spokojená s oběma.

pekárna Eta

(VWPsQNuEWkGE295SLTgjFm4Umbm~g), 27. 11. 2011, 19:06

Ahoj, taky bych si moc přála domácí pekárnu, tak doufám, že Ježíšek letos nezapomene :) Líbí se mi od Ety - Duplica Vital - http://eta.cz/domaci-pekarny/domaci-pekarna-duplica-vital-eta-214790000, lze v ní udělat i jogurt a přírodní sýr.

Těsto na vánoční cukroví z domácí pekárny

(lonjEKH79_BFQmT6hU), 30. 9. 2011, 14:27

Vánoční těsta – míchání
ano, i těsto na VÁNOČNÍ CUKROVÍ lze zadělat v pekárně!!!
tuk použijte změklý, mouky zpočátku méně, během míchání přisypávejte, těstu případně pomozte stěrkou / klik .
Na pekárně zvolte program bez předehřevu. Nejideálnější je program Těstoviny nebo zvolíme program Dort, kdo nemá, zvolí program Rychlý
!!!POZOR!!!
Těsto necháme jen umíchat! NEKYNE A NEZAPOMEŇTE PROGRAM VČAS PŘERUŠIT, JINAK HO UPEČETE
TIP OD vladka
Těsto lze umíchat i s máslem z mrazáku. Na necelou 1 minutu zapneme program Pečení, aby se nádoba zahřála, máslo nakrájíme na kousky a během 5 minut máte umícháno!

Pečení chleba

(VWPsQNuEWkpo2Z4Vj7aPZYTw), 30. 9. 2011, 11:10

Milé dámy, mám na vás zkušené prosbu. Dnes začínám s pečením bezlepkového chleba a časem si třeba koupím pekárnu. Máte nějaký tip co už pekárnu máte ? S rozměry, aby se vešla na kuchyškou linku, ,mám nad kuchyní poličky. Od prac. desky 60 cm. taky mě zaujala nabídka pekárny na doplnění surovnn od bylinek , přes olivy , škvarky atd. Pokud máte nějaký zajímavý recept. Budu moc ráda. Díky Marcela

Naše zkušenost s původně nechtěnou pekárnou

(q8EuRYSSuhIy-.4uK7N_), 10. 3. 2011, 22:06

no já už bych bez pekárny nemohla být .. jsme jí s manželem koupili naší tchýni z havířova k vánocům a ona nám jí hodila na hlavu :) nakonec a teď jsem ráda ..:) pečeme vždy večer a malej má ráno do školy .. já tedy doporučuji .. jsmespokojení ..:)

RE: Naše zkušenost s původně nechtěnou pekárnou

(lonjEKH79_BFQmT6hU), 11. 3. 2011, 09:47

Já už mám 2 pekárny,Harmonku a z Tesca za 900Kč.I ta je dobrá.Měla jsem tento týden dva vnuky na prázdninách a pracovaly obě dvě denně.Chleba peču i v římském hrnci.

pekárna

(t8EsVYSSo8AjeN4sIdBFQmT6hU), 12. 8. 2010, 20:40

bez pekárny bych se už ani neobešla, peču v ní chleba, sekaná je z ní výborná, šunkofleky vynikající, a všechna těsta jsou samozřejmostí

RE: pekárna

(G_rx1Z4UHABBQmT6hUmMGYYv6hIjeN4sI), 10. 11. 2010, 12:29

Pekárnu využívám na pečení chleba a na míchání těsta (hlavne na knedlíky), ale sekanou mě ještě nenapdlo v ní péct a šunkofleky už vůbec ne, jak to, prosím funguje, poraďte

RE: pekárna

(VWPsQNuEWkGs4Z4UHOkjFm4Umbm~g), 3. 2. 2013, 11:14

Ahoj! Pekárnu vlastním pátým rokem a umýchá těsta,upeče chleba,vánočky ,mazance,buchty apod.,ale hlavně můžeš nastavit pečení na sekanou,já ji v ní dělala a byla výborná (hlavně uspoříš korunky za energii a to se hodí oproti klasické el.troubě :-) . Dáš to tam na upečení samozřejmě bez háků . Jinak do toho můžeš dát péct i ňáký kus masa - funguje to podobně jak remoska :-)))

vánoční cukroví

(lonjEKH79_BFQmT6hU), 15. 12. 2009, 13:08

v pekárně můžete umíchat i těsta na vánoční cukroví.

RE: vánoční cukroví

(Petra), 26. 11. 2010, 11:49

To mě ještě nenapadlo, jak mám postupovat?

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS